Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ଆପଣ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି କି ? ଏବେ ମିଟର ରିଡିଂରୁ ଗ୍ରାମ୍ୟ ପୋଖରୀରେ ମାଛ ଚାଷ ସହ ପାଇବେ ଏହି ସବୁ କାମ

6/06/2019 at 5:15 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୬|୬: ବଢିବ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ସହଭାଗିତା । ଅଧିକା କାମ ସହ ଅଧିକା ଆର୍ଥିକ ସ୍ବାଧିନତା ଦେଇ ମହିଳା ସଶକ୍ତିକରଣ କାର୍ଡକୁ ଆହୁରି ସଶକ୍ତ କରିବା ଯୋଜନାରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଏସଏଚଜି କାର୍ଡ ନିର୍ବାଚନରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ସରକାର ଏବେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରସ୍କାର ଦେବା ମୁଡ୍ ରେ ।

ସରକାରଙ୍କର ପ୍ରତି ବିଭାଗରେ କିଭଳି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟିକା ଗୋଷ୍ଠି ସିଧାସଳଖ କାମ ପାଇବେ ତାପାଇଁ ରୋଡମ୍ୟାପ ତିଆରି ହୋଇଛି । କେଉଁ ବିଭାଗର କେଉଁ କାମ ଏସଏଚଜି କରିବେ ତାର ତାଲିକା ସରିଛି । ତାହା ଅନୁସାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି ଯେ ଏସଏଚଜିଙ୍କୁ ଲଗାଇ କିଭଳି ଏସବୁ ବିଭାଗ କାମ ହେବ ତାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ।

…  

ସରିଲା ନିର୍ବାଚନ । ଯେଉଁ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ସହାୟତାରେ ନିର୍ବାଚନ ବୈତରଣୀ ପାର ହୋଇ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିଲେ ନବୀନ। ଏବେ ସମୟ ସେମାନଙ୍କ କଥା ବୁଝିବାକୁ । ଆଗରୁ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କୁ ଛୋଟମୋଟ କାମ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମିଳୁଥିଲା । ଏବେ ସିଧା ସେମାନଙ୍କ ହାତକୁ ଦିଆଯିବ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ କାମ । ପ୍ରାଥମିକ ଭାବେ ସରକାରଙ୍କ ୧୦ଟି ପ୍ରମୁଖ ବିଭାଗ ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠିଙ୍କୁ କଣ କାମ ଦେବେ ତାର ଚିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ମିଶନ ଶକ୍ତି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ । ଏନେଇ ସବୁ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଚିଠି ବି କରାଯାଇଛି । ଏହାଫଳରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ମଜଭୁତ କରିବା ସହ ମହିଳା ସଶକ୍ତି କରଣକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର ।

ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏଣିକି ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏସବୁ କାମ କରିବେ –

୧- ଅଙ୍ଗନବାଡି କେନ୍ଦ୍ରରେ ଶିଶୁଙ୍କୁ ରାଶି ଲଡ଼଼ୁ ଠାରୁ ୟୁନିଫର୍ମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗାଣର ମାଧ୍ୟମ ହେବ

୨- ଚାଷୀଙ୍କ ଠାରୁ ଧାନ ସଂଗ୍ରହ ବିହନ ବିକ୍ରୟରେ ସହଯୋଗ କରିବେ

 ୩- ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ତଦାରଖ କରିବେ

୪- ସ୍କୁଲକୁ ଚାଉଳ ଯୋଗାଣ ଦେଖିବେ

୫- ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ମିଟର ରିଡିଙ୍ଗ କାମ କରାଇବ ଶକ୍ତି ବିଭାଗ

୬- ସହରାଞ୍ଚଳରେ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ କମନ ସର୍ଭିସ ସେଣ୍ଟର ଖୋଲିବା ଠାରୁ ପିଡିଏସ୍ ଚାଉଳ ଓ କିରୋସିନି ବାଣ୍ଟବ କାମ କରାଇବ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ।

୭- ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଓ ବନୀକରଣ କରାଇବ ଜଙ୍ଗଲ ଓ ପରିବେଶ ବିଭାଗ

୮- ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁସଂପଦ ବିଭାଗ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଚାୟତ ପୋଖରୀରେ ମାଛ ଚାଷକରିବେ

୯- ହସ୍ପିଟାଲକୁ ରୋଗିଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ, ସାନିଟାରୀ ନାପକିନ ଆଦି ଜିନିଷ ଏସଏଚଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯିବ।

୧୦- ଗ୍ରାମ୍ୟ ରାସ୍ତାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କାମ ଏସଏଚଜି ତଦାରଖ କରିବ । ଅର୍ଥାତ ସବୁ ପ୍ରମୁଖ ବିଭାଗରେ କିଛି ନା କିଛି କାମ ଯେଭଳି ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠି ପାଇବେ ତାର ପୁରା ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଏଥର ସରକାରଙ୍କ ଫୋକସରେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ । ଲୋକସଭାରେ ୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେବାସହ ଜଣେ ମହିଳା ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ନେତ୍ରୀଙ୍କୁ ଲୋକସଭା ଲଢାଇ ନବୀନ ଯେଉଁ ମହିଳାକାର୍ଡ ଖେଳିଥିଲେ ତାହା କ୍ଲିକ୍ କରିବା ପରେ ଏବେ ସରକାରଙ୍କ ସବୁ ଫୋକସ ଏସଏଚଜିଙ୍କ ଆଡେ । ଅର୍ଥାତ ମିଶନ ଶକ୍ତି ଏବେ ପାଲଟିବ ମିଶନ ୨୦୨୪ ।

   Related Posts