Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୧୯୭ ମୃତ
  • ||
  • ଆଜି କୁମାର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା : ମା’ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଞ୍ଜୁଳି ଟେକିଲେ କୁମାରୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଦାଦାବଟିକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ଼, ପୂର୍ବରୁ ମିଳିଥିଲା ଧମକ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : କେନାଲର ଭାସୁଛି ଏକ ଗଳିତ ମୃତଦେହ, ୩ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଅଟକ
  • ||

ଶଶି ଥରୁରୁ ଶିଖାଇଲେ ନୂତନ ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦାଢିର ଉଦାହରଣ ଦେଇ ବୁଝାଇଲେ

2/07/2021 at 6:42 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୨।୦୭: ନିଜକୁ ନେଇ ସର୍ବଦା ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହୁଥିବା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶିଥରୁର ପୁଣି ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ କହିବାକୁ ଯାଇ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଟ୍ଵିଟ୍ ୟୁଜରଙ୍କ ଅନୁରୋଧକ୍ରମେ ଥରୁର ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥକୁ ଥରୁର ମଜାଳିଆ ଢଙ୍ଗରେ  ବୁଝାଇଛନ୍ତି। ସେ ଜଣାଇଥିବା ନୂତନ ଶବ୍ଦର ନାଁ pogonotrophy(ପୋଗୋନୋଟ୍ରଫି), ଯାହାର ଅର୍ଥ ଦାଢି ବଢାଇବା। ଥରୁର ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ବୁଝାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦାଢିର ଉଦାହରଣ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଡ. ପ୍ରିୟା ଆନନ୍ଦ ନାମକ ଜଣେ ଟ୍ଵିଟର ୟୁଜର ଶଶି ଥରୁରଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି, ସାର, ଆପଣଙ୍କ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାଷଣ  ବ୍ୟତୀତ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କଠୁ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଶିଖିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି। ଚିରାଚରିତ ଧାରାରୁ ହଟି କିଛି ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଜାଣିବା ସର୍ବଦା ଭଲ ରହିଥାଏ।

ଏହାର ଉତ୍ତରରେ ଥରୁର ଟ୍ଵିଟ୍ କରିଛନ୍ତି, ମୋର ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରୀ ବନ୍ଧୁ ରଥିନ ରୟ ଆଜି ମୋତେ ଏକ ନୂତନ ଶବ୍ଦ ଶିଖାଇଛନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି ପୋଗୋନୋଟ୍ରଫି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଦାଢି ବଢାଇବା। ଯେମିତି କି ମହାମାରୀ ଚିନ୍ତାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦାଢି ବଢି ଯାଇଛି। କେରଳର ତିରୁଅନନ୍ତପୁରମର ସାଂସଦ ଥରୁର ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ୍ ଟ୍ଵିଟ୍ ଜରିଆରେ ଇଂରାଜୀର  ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଶବ୍ଦକୋଷ ଓଲଟାଇବାକୁ ବିବଶ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts