Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ICC ଟି-୨୦ ରାଙ୍କିଂ : ୪ର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍‌ ମହମ୍ମଦ ରିଜଓ୍ବାନ, ବିରାଟ କୋହଲି (୫) ଏବଂ ଲୋକେସ ରାହୁଲ (୮) ଖସିଲେ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନଭେମ୍ବର ପହିଲାରୁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||
  • ସୋର : ଭଙ୍ଗା ଘରୁ ମିଳିଲା ପୁଳା ପୁଳା ରାସନ କାର୍ଡ, ଲୋକଙ୍କୁ ଦିଆନଯାଇ ଲୁଚାଇ ରଖାଯାଇଥିଲା କାହିଁକି ?
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କଣ୍ଡକ୍ଟରଙ୍କ ଭୁଲ୍, ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଗୋଡ ଉପରେ ଚଢିଗଲା ବସ୍
  • ||
  • କୋଣାର୍କ : ବାଇକ୍ ଚୋରି ରାକେଟ୍ ଠାବ : ୮ ବାଇକ୍ ସହ ୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : କାଞ୍ଜିପାଣି ଘାଟିରେ ଭାରସ୍ୟାମ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଅଟୋ, ୫ବର୍ଷର ଶିଶୁ ସମେତ ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଅଘୋଷିତ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍ : ଦୀର୍ଘ ୧୨ଘଣ୍ଟା ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ରହିଲା ଆଖଣ୍ଡଳମଣୀ ପୀଠ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନଭେମ୍ବର ୧ରୁ ଯୁକ୍ତ ୩ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ରୁ ପିଜି ପ୍ରଥମ ବର୍ଷ କ୍ଲାସ୍ ଖୋଲିବ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ୩ ଦିନ ହେବ ଚିଲିକା ମଝିରେ ଫସିଥିଲା ଡଙ୍ଗା, ୨ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କ ସହ ୧୦ବର୍ଷର ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣାରେ ନୀରବତାକୁ ବରଦାସ୍ତ କରାଯିବନି : କଂଗ୍ରେସ
  • ||

ବାଇଡେନ୍ ବନିଲେ ସେୟାର ବଜାର ବୁଷ୍ଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଲା ସେନ୍‌ସେକ୍ସ

21/01/2021 at 11:49 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୧/୦୧: ଭାରତୀୟ ସେୟାର ବଜାର ଗୁରୁବାର ଇତିହାସ ରଚିଛି । ବମ୍ୱେ ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜରେ ସେନ୍‌ସେକ୍ସ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର ପାର କରିଛି । ସେୟାର ବଜାର ଆଜି ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୦,୦୯୬.୫୭ ପଏଣ୍ଟରେ ଏବଂ ନିଫ୍ଟି ୧୪,୭୩୦ ପଏଣ୍ଟରେ ଖୋଲିଛି । ଆମେରିକାରେ ଜୋ ବାଇଡେନ ବୁଧବାର ୪୬ତମ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବେ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହ ଆମେରିକାରେ ବାଇଡେନ୍ ଯୁଗର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଥିଲା । ବାଇଡେନ୍ ଶପଥ ନେବା ପରେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ କେତେକ ନୀତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଐତିହାସିକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲେ । ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ନିବେଶକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା ।
୨ ବର୍ଷରେ ୧୦ ହଜାର ପଏଣ୍ଟ
୧୯୯୯ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫ ହଜାର ପଏଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । ଏହାର ୮ ବର୍ଷ ପରେ ୨୦ ହଜାର ପଏଣ୍ଟ ପାର କରିଥିଲା ଏବଂ ୧୨ ବର୍ଷ ପରେ ୪୦ ହଜାର ଅଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରେ ୧୦ ହଜାର ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୦ ହଜାର ପାର କରିଦେଇଥିଲା ।
ପ୍ରଭାବିତ ସେକ୍ଟର
ବିଏସ୍‌ଇରେ ଆଜି ପ୍ରାୟ ସବୁ ସେକ୍ଟରରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କାରବାର ଆରମ୍ଭରୁ ଅଟୋ, କ୍ୟାପଟଲ୍ ଗୁଡ୍ସ, କନ୍ଜ୍ୟୁମର ଡ୍ୟୁରେବଲ୍ସ୍, ଏଫ୍ଏମ୍ସିଜି, ଫାର୍ମା, ଆଇଟି, ମେଟାଲ୍, ଅଏଲ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍, ପିଏସ୍ୟୁ ଏବଂ ଟେକ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଭଲ ଉତ୍ସାହ ରହିଥିଲା ।
ଏହି ଷ୍ଟକ୍ ଗୁଡ଼ିକରେ ବୃଦ୍ଧି
ଆଜି ଟାଟା ମୋଟର୍ସ, ୟୁପିଏଲ୍, ୱିପ୍ରୋ, ବାଜାଜ୍ ଫିନ୍ସର୍ଭ, ବାଜାଜ୍ ଫାଇନାନ୍ସ, ବାଜାଜ ଅଟୋ, ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଏବଂ ଏଚ୍ସିଏଲ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଷ୍ଟକ୍ ରେ ୩.୬୯ ପ୍ରତିଶତ ବଢ଼ିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସେହିପରି ଏଚ୍ଡିଏଫ୍ସି, ଟିସିଏସ୍, ଆଦାନୀ ପୋଟର୍ସ ଆଣ୍ଡ ଏସ୍ଇଜେଡ୍, ମହିନ୍ଦ୍ରା ଆଣ୍ଡ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏବଂ ନେସଲେ ଇଣ୍ଡିଆର ଷ୍ଟକ୍ର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଏହି ସପ୍ତାହର ତୃତୀୟ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ବୁଧବାର କାରବାରର ଆରମ୍ଭ ସେନ୍ସେକ୍ସରେ ୧୧୦ ପଏଣ୍ଟ ଉତ୍ସାହର ସହ ୪୯,୫୦୮.୭୯ ଅଙ୍କରେ ଏବଂ ନିଫ୍ଟିରେ ୧୭ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୪, ୫୩୮ ଅଙ୍କରେ ହୋଇଥିଲା । ସେହିପରି ଶେଷ ବେଳକୁ ୩୯୩.୮୩ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ସେନ୍ସେକ୍ସ ୪୯,୭୯୨ ଏବଂ ନିଫ୍ଟିରେ ୧୨୩ ଅଙ୍କ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ୧୪, ୬୪୪ ପଏଣ୍ଟରେ ମାର୍କେଟ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts