Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ, ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୪୨ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦେଲା କୃଷକ ସଂଗଠନ
  • ||
  • ପ୍ରଥମ ଟି-୨୦ରେ କଙ୍ଗାରୁ ଚିତ୍, ଚମକିଲେ ଭାରତୀୟ ବୋଲର, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୧୧ ରନରେ ହରାଇଲା ବିରାଟ ବାହିନୀ
  • ||
  • ୪ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ୬୦ କେଜି ଚନ୍ଦନ କାଠ ଜବତ: ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର: ବିଶାଖା ଏଗ୍ରୋ ସୋରୁମ୍ ଆଗରେ ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆମରଣ ଅନଶନ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁବ ‘ବୁରେଭି’ : କେରଳ-ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଜିଲ୍ଲାରେ ଛୁଟି ଘୋଷଣା, ବିମାନବନ୍ଦର ବନ୍ଦ
  • ||
  • ଜଗତପୁର : ଧାନ କଟାଳୀଙ୍କୁ ଶୁଣ୍ଢରେ କଚାଡି ମାରିଲା ହାତୀ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ଓ ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ମୃଦୁ ଭୂକମ୍ପ ଝଟ୍‌କା ଅନୁଭୂତ
  • ||

ବୈାଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲାରେ ଭୟଙ୍କର ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି

28/08/2018 at 11:34 PM

ବୌଦ୍ଧ ୨୯/୮ ଲଘୁଚାପ ଜନିତ   ଲଗାଣ ବର୍ଷ।  ଫଳରେ  ବୌଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା କଣ୍ଟାମାଳ ବ୍ଲକ ରେ  ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ତେଲ ନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷ। ସହିତ କଳାହାଣ୍ଡିର ହାତୀ ନଦୀର ବନ୍ୟା ପାଣି ତେଲନଦୀରେ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାରୁ କଣ୍ଟାମାଳ ତେଲନଦୀରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି । ଫଳରେ   କଣ୍ଟାମାଳ – ଘଣ୍ଟାପଡା ୪୧ ନଂ ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥର ଅଡାଗୁଡି ପୋଲ ଉପରେ ୩ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିବାରୁ ଯୋଗାଯୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଛି । ବ୍ଲକର ୧୧ ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତ  ବନ୍ୟାରେ  ପ୍ରଭାବିତ  ହୋଇଥିବାବଳେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳର  ଶହ ଶହ ହେକ୍ଟର ଚାଷ ଜମି ଜଳମଗ୍ନ ହୋଇଛି ।  ବରଗାଁ, ଉମା. ଖୁଣ୍ଟିଗୁଡା, ଖମନ ମୁଣ୍ଡ. କୁଲତାଯୋର , ଘଣ୍ଟାପଡା ,ରେଙ୍ଗାଲୀ  ଏବଂ  ଆମ୍ବଗାଁ  ପଞ୍ଚାୟତର ୪୦ ରୁ ଉଦ୍ଧ୍ର୍ବ  ଗାଁ  ବାହ୍ୟ ଜଗତରୁ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ  ବନ୍ୟାଜଳ ପ୍ରବାହିତ ଫଳରେ    ତେଲନଦୀରେ କୂଳରେ ଥିବା କମଘାଟ , ଗମ୍ଭାରୀପଦର ଘଣ୍ଟାପଡା ,  ମଲ୍ଲିକୁଦ ଦେଉଳି ଆଦି ଗ୍ରାମବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ  ଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଗାଁର    ରାସ୍ତା  ପୋଲ ଗୁଡିକ ଧୋଇନେଇଥିବା  ଜଣାପଡିଛି  ।  ସେପଟେ କଣ୍ଟାମାଳ  ବିଡିଓ ଏବଂ ତହସିଲଦାର  ବନ୍ୟା ଅଞ୍ଚଳ ଗୁଡିକ ବୁଲି ସ୍ଥିତି ଅନୁଧାୟନ କରୁଛନ୍ତି।   ହୀରାକୁଦରୁ ୨୦ ଗୋଟି ଗେଟ୍ ଦେଇ ବନ୍ୟାଜଳ ନିଷ୍କାସନ ହେଉଥିବାରୁ  ବୌଦ୍ଧ ମହାନଦୀରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି  ଦେଖାଦେଇଛି । ବନ୍ୟାଜଳ ର  ବିପଦ ସଙ୍କେତ ୮୭.୮୦ ଥିବାବଳେ ଜଳସ୍ତର ବତ୍ଥମାନ ୮୬.୪୦ ରହିଛି  ।  ତେବେ ମହାନଦୀ ର ବନ୍ୟାଜଳ  ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଜଗନ୍ନାଥ ସଡକର ୫ ଗୋଟି ସ୍ଥାନରେ ୫ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚତାରେ ବନ୍ୟା ଜଳ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି ଫଳରେ  ବୌଦ୍ଧ ହରଭଙ୍ଗା ଯୋଗାଯୋଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଛିନ୍ନ ହୋଇପଡିଛି । ହରଭଙ୍ଗା ବ୍ଲକ ର  ସାମ୍ପୋଚ , କରଡି ,ଧଳପୁର ,  ଶାକୁସିଙ୍ଗା ଭେଜିଗୁଡା ସୁରୁଣ୍ଡି ପାଣିଘରା, କୁଶଙ୍ଗ ପଞ୍ଚାୟତର ଅତଲସରା ଏବଂ କୁମାରୀ ଗାଁ    ପାଣି ଘେରରେ ରହିଛି । ମହାନଦୀର ଜଳସ୍ତର କ୍ରମଶଃ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ନଦୀକୂଳିଆ ଲୋକେ ଆତଙ୍କିତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି ।   ହରଭଙ୍ଗା  ବିଡିଓ ଏବଂ ତହସିଦାର  ବନ୍ୟା ଅଞ୍ଚଳ ବୁଲି ସ୍ଥତିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରୁଥିବାବେଳେ   ୯ ଗୋଟି ବନ୍ୟା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳୀ  ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts