Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୁର୍କୀରେ ବଡ ଧରଣର ଭୂକମ୍ପ ପରେ ସୁନାମି: ପ୍ରକୃତି ରଚିଲା ତାଣ୍ଡବଲୀଳା, ୬ ମୃତ, ୨୦୦ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ଆହତ
  • ||
  • ବିଜେପିକୁ ତିର୍ତ୍ତୋଲବାସୀ ନିଶ୍ଚୟ ଜିତାଇବେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାତମୁଠାକୁ ଟାଣ କରିବେ- ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର
  • ||
  • PL 2020: ଗର୍ଜିଲା କ୍ରିସ୍ ଗେଲଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୮୬ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଲା କିଙ୍ଗ୍ସ ଏକାଦଶ ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||

ଅଧିକ ରୋମାଞ୍ଚକ ହେବ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍, ଆଇସିସି ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି ୭ ନୂଆ ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ସେସବୁ କ’ଣ

30/05/2019 at 5:08 PM

ଆଇସିସି ବିଶ୍ବକପ୍-୨୦୧୯ ପାଇଁ ଶେଷ ହୋଇଛି ଅପେକ୍ଷା । ଆଉ ମାତ୍ର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଲଣ୍ଡନର ଓଭାଲ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ର ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚ୍ । ଆୟୋଜକ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଭେଟିବ ସାଉଥ ଆଫ୍ରିକା। ଏହା ସହ ଲଣ୍ଡନ ମଲରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପର ଭବ୍ୟ ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ। ତେବେ ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ସବୁ ବିଶ୍ବକପ୍ ଅପେକ୍ଷା ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଅଧିକ ରୋମାଞ୍ଚକର ହେବ। ବିଶ୍ବକପ୍ ର ଏହି ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ଆଇସିସି ଖେଳରେ କିଛି ନିୟମ ଲାଗୁ କରିଛନ୍ତି । ଏହିକ୍ରମରେ ୭ଟି ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେସବୁ କ’ଣ।

ଏବେ ନୋ ବଲ୍, ବାଇ ଓ ଲେଗବାଇ ରନ୍ ଟିମ ସ୍କୋରରେ ପୃଥକ ଭାବେ ଯୋଡାଯିବ । ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଏ ସବୁ ରନ୍ ହେଉଥିଲା ହେଲେ ତାକୁ ନୋ ବଲ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବଲରେ ଖେଳାଳି ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ରନ୍ କିପରି ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ତାର ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ରହିବ। ସେହିପରି ନୋ ବଲର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଆଇସିସି। ପୂର୍ବରୁଥିବା ନିୟମ ସହ ଲାଗୁକରିଛନ୍ତି ନୂଆନିୟମ। ବୋଲର ଯଦି ଲାଗ ଲାଗ ଦୁଇଥର ବାଉନ୍ସ ବୋଲିଂ କରନ୍ତି ତ ଏହାକୁ ନୋ ବଲ୍ କୁହାଯିବ। ପୂର୍ବରୁ ଏହି ବ୍ଯବସ୍ଥା ନଥିଲା। ଏଣୁ ନୋ ବୋଲରେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ଫ୍ରି ହିଟ୍ ସୁଯୋଗ ମିଳୁଥିଲା। ଏବେ ଖେଳାଳି ଜଗି ରଖି ଖେଳିବେ।

ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ହେଲମେଟ୍ ରେବାଜି ବଲ୍ କ୍ୟାଚ୍ ହେଲେ ଆଉଟ୍ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଏହି ନିୟମ ନୂଆକରି ଲାଗୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ହ୍ୟାଣ୍ଡଲ ଦି ବଲ ସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ନଟ୍ଆଉଟ୍ ରହିବେ। ସେହିପରି ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଅମ୍ପେୟାରଙ୍କ ସହ ଅଭଦ୍ର ବ୍ୟବହାର ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ପଡିପାରେ। ପ୍ରାୟ କ୍ରିକେଟରେ ଖେଳାଳି ଅମ୍ପେୟାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବେଳେ ବେଳେ ଝଗଡା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଚଳିତ ବିଶ୍ବକପ୍ ରେ ଆଇସିସି କୋଡ ଅଫ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଲେବଲ ୪ର ଧାରା ୧.୩ରେ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି ।   ଫଳରେ ଦୁର୍ବବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅମ୍ପେୟାର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଷ୍ଟିଡିୟମରୁ ବାହାର ମଧ୍ୟ କରିଦେଇପାରିବେ।

ସେହିପରି ଆଇସିସି ଷ୍ଟମ୍ପିଂ ଓ  ରନ୍ ଆଉଟ୍ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଏବେ ବ୍ୟାଟ୍ ଯଦି କ୍ରିଜରେ ବି ଥାଏ ତେବେବି ଷ୍ଟମ୍ପ ଓ ରନ୍ ଆଉଟ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ। ହେଲେ ବ୍ୟାଟସ ମ୍ୟାନଙ୍କ ବ୍ୟାଟ୍ ଅଥବା ପାଦ ଯଦି କ୍ରିଜ ଭିତରେ ଶୁନ୍ୟରେ ଥିଲେ ବି ନଟ୍ ଆଉଟ୍ ରହିବେ। ଏଣୁ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରେମୀଙ୍କ ଲାଗି ବିଶ୍ବକପ୍ ଯେପରି ରୋମାଞ୍ଚକର ହେବ ସେହିପରି ଖେଳାଳିଙ୍କ ଲାଗି ଅଧିକଚାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି । ତେବେ ଓଭାଲ  ଉଦଘାଟନୀ ମ୍ୟାଚରୁ ଜଣାପଡିଯିବ ନୂଆ ନିୟମକୁ ନେଇ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମନଦଶା।  

   Related Posts