Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ନୋ ନୀତିଶ, ନୋ ତେଜସ୍ବୀ: ବିହାରରେ ‘ନୋଟା’ରେ ପଡ଼ିଛି ୭ ଲକ୍ଷ ଭୋଟ୍‌

11/11/2020 at 5:37 PM

ପାଟନା ୧୧/୧୧: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ପୁଣିଥରେ ନୀତିଶ କୁମାରଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଜନମତ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହାମେଣ୍ଟ ବିରୋଧୀ ଆସନରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ ଏହାରି ଭିତରେ ମତଦାନକୁ ନେଇ ମିଳିଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର ନୋଟା (ଉପରୋକ୍ତ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ବି ନୁହେଁ) ବଟନ୍‌ ଦବାଇଛନ୍ତି। ଏହାର ଅର୍ଥ ୭ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଭୋଟର କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରିନାହାନ୍ତି।

ଗତକାଲି ମତଦାନ ଗଣତି ପରେ ଏନଡିଏକୁ ୧୨୫ ସିଟ୍‌ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ମହାମେଣ୍ଟ ଖାତାକୁ ଯାଇଛି ୧୧୦ ସିଟ୍‌। ୨୪୩ ବିଧାନସଭା ସିଟ୍‌ ବିଶିଷ୍ଟ ବିହାରରେ ବହୁମତ ସହ ନୀତିଶ କୁମାର ପୁଣିଥ​‌ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆସନରେ ବସିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ୭,୦୬,୨୫୨ ଭୋଟର ଅର୍ଥାତ ମୋଟ ଭୋଟରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧.୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୋଟାକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ବାଛିଛନ୍ତି।

ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୩ଟି ଚରଣରେ ଚାରି କୋଟି ଭୋଟର ମତ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିଥିଲେ। ମୋଟ ୭ କୋଟି ୩୦ ଲକ୍ଷ ମତାଦାତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ୫୭.୦୭ ମତଦାନ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ  ୧.୭ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନୋଟାକୁ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ବାଛିଥିଲେ।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କ୍ରମେ ୨୦୧୩ରେ ଇଭିଏମରେ ଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ‘ନୋଟା’ ବିକଳ୍ପ। ଇଭିଏମ୍‌ ମେସିନ୍‌ର ଶେଷରେ ‘ନୋଟା’ ଅପ୍ସନ ଥାଏ। ତେବେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ଭୋଟର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ ନକଲେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ୁଥିଲା। ଯାହାକୁ ଫର୍ମ ୪୯-ଓ ବୋଲି କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହା ଦ୍ବାରା ମତଦାତାଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ଉପରେ ଆଞ୍ଚ ଆସୁଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ଅପ୍ସନକୁ ଇଭିଏମ୍‌ରେ ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ତେ​ବେ ବିହାରର ବିଭିନ୍ନ ବିଧାନସଭା ଆସନରେ ବହୁ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟ ବ୍ୟବଧାନ ୧୦୦ ଭୋଟ୍‌ରୁ କମ୍‌ ରହିଛି। ଏହି ସବୁ ସିଟ୍‌ରେ ଅଧିକ ଭୋଟର ‘ନୋଟା’ ବିକଳ୍ପ ବାଛିଥିବା ସୂଚନା ମିଳିଛି।  

   Related Posts