Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

୧୫ ସୁଦ୍ଧା ବିଲ୍ ନଦେଲେ ୧୬ ରେ ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ୍, ସେସୁ ଗଠନ କରିଛି ସ୍କ୍ୱାଡ୍ : କିସ୍ତିରେ ବି ଦେଇ ହେବ ବକେୟା ବିଲ୍

9/01/2020 at 7:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୯/୦୧- ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଆଦାୟ ପାଇଁ ସରକାର ଏବେ କଠୋର । ବିଲ୍ ନଦେଲେ ବିଦ୍ୟୁତ କଟିବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ  ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ସପ୍ଲାଏ ୟୁଟିଲିଟି ଅଫ ଓଡ଼ିଶା(ସେସୁ )ପକ୍ଷରୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଆହୁରି କଠୋର ହୋଇଛନ୍ତି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଆସନ୍ତା ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ନଦେଲେ , ତାପର ଦିନ ଅର୍ଥାତ୍ ୧୬ ତାରିଖରୁ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କରାଯିବ । ଅର୍ଥାତ ଲାଇନ କଟିବ । ସେସୁ ପକ୍ଷରୁ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୋଟିସ ପରେ ଏବେ ଆହୁରି କଠୋର ହୋଇଛି ବିଭାଗ । ଆସନ୍ତା ୧୬ ତାରିଖରୁ ଏକ ସ୍ପେଶାଲ ଡିସକନେକ୍ସନ ଡ୍ରାଇଭ କରିବ ସେସୁ ।

  ସେସୁ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ,  ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍‌ରୁ ମାତ୍ର ୨୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଗତ ମାସରେ ଆଦାୟ ହୋଇଛି । ତେବେ ଆହୁରି ୧୯୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବାକି । ଏହା ଗତ ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ହିସାବ । ବିଲ୍ ବକେୟା ରଖିଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ୧୦ ହଜାର ଗ୍ରାହକ ସେମାନଙ୍କ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବିଲ୍ ଦେଇନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ୧୬ ତାରିଖରୁ ରାଜ୍ୟରେ  ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କାଟ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବ ।  ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ ୧୧୩୯୭ ଗାଁରେ ବକେୟା ଦେଇନଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଜୁଳି କଟାହେବ । ଏଥିପାଇଁ ୪୧୩ ସ୍କ୍ୱାଡ୍  ଗଠନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ସ୍କ୍ୱାଡ୍ ରାଜ୍ୟର ୨୦ ଡିଭିଜନ,୬୫ ସବ ଡିଭିଜନ, ୨୪୭ ସେକସନଏବଂ ୧୬୪୩ ରୁଟ୍ରେ ଡିସକନେକ୍ସନ ଡ୍ରାଇଭ କରିବେ ବା   ବକେୟା ଟଙ୍କା ଦେଇ ନ ଥିବା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ  କାଟିବେ ।  ପ୍ରତିଦିନ ସ୍କ୍ୱାଡ୍ ୩-୪ ଗାଁ ବୁଲି ଲାଇନ୍ କାଟିବେ । ତେବେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଆଦାୟ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ବିଜ୍ଞାପନ, ଲିଫଲେଟ, ମାଇକ ଯୋଗେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଯାଉଛି ।

 ଏହା ସହ ବକେୟା ବିଲ୍ ଆଦାୟ ଲାଗି ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁବିଧା ଦେବେ ସରକାର । ଗ୍ରାହକଙ୍କ  କିସ୍ତିରେ ସେମାନଙ୍କ ବକେୟା ବିଲ୍ ବାବଦ ଅର୍ଥ ପୈଠ କରିପାରିବେ । ଥେବେ କେବଳ ଘରୋଇ ଗ୍ରାହକ ନୁହନ୍ତି, ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା , ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥା ସହ ସରକାରୀ ସଂସ୍ଥା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବି ବକେୟା ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ଜନିତ ନିୟମରୁ ବାଦ ପଡିବେ ନାହିଁ । ସେମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ପୈଠ ନକଲେ ସେମାନଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ମଧ୍ୟ କାଟି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ସେସୁ ସିଇଓ ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରା କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts