Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||
  • ନଭେମ୍ବରରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିବ ଶିମିଳିପାଳ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ
  • ||

ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହ ସହଭାଗିତା କଲା ସିରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍: ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟୀକା, ଡୋଜ୍ ପିଛା 3 ଡଲାର

7/08/2020 at 9:21 PM

ପୁନେ ୦୭/୦୮ : ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SII) ଗାଭି, ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଆଲାଇନ୍ସ ଏବଂ ବିଲ୍ ଆଣ୍ଡ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହିତ ଏକ ନୂଆ ଭାଗିଦାରୀରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି ଯାହା ଭାରତ ଏବଂ କମ୍ ଆୟକାରୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୦୦ ମିଲିୟନ୍ ଡୋଜ୍ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଟୀକା ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ବିତରଣ କରିବ | ଏହି ସହଭାଗିତା SII କୁ ଅଗ୍ରଗାମୀ ପୁଞ୍ଜି ଯୋଗାଇବ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଏହି ପାଣ୍ଠି AstraZeneca ଏବଂ Novavax ରୁ ଟୀକା ପାଇଁ SII ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ପାଦନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବ | ଯଦି ସେମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଇସେନ୍ସ ଏବଂ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପ୍ରାକ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ କିଣିବା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏଠାରେ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଡୋଜ ପିଛା ୩ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରର  ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି |

ସିଆରପିଏଫର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କୋଭିଡ -୧୯ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆମର ଲଢେଇକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରୟାସରେ | SII ଗାଭି ଏବଂ ବିଲ ଆଣ୍ଡ ମେଲିଣ୍ଡା ଗେଟ୍ସ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହ ସହଭାଗୀ ହୋଇ ଭାରତ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତର କୋଭିଡ -୧୯ ଟୀକାରା ୧୦୦ ମିଲିୟନ ଡୋଜର ଉତ୍ପାଦନ ତଥା ବିତରଣକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ ସହଯୋଗ କରିବ |”

ନିମୋନିଆ ଏବଂ ମିଳିମିଳା ଠାରୁ ରକ୍ଷା କରୁଥିବା ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଗାଭି ଏବଂ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସହିତ ସଫଳ ସହଭାଗୀତାର ଏକ ଦୀର୍ଘ ଇତିହାସ SII ସେୟାର କରିଛି | ଏହି ସହଭାଗିତା ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଗୁଣାତ୍ମକ ଟୀକା ବିକାଶରେ ଭାରତର ପ୍ରମାଣିତ-ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡକୁ ଆହୁରି ସୂଚିତ କରିବ |

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ସଚିବ ଡ ରେଣୁ ସ୍ୱରୂପ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ବରଂ ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ନିରାପଦ ତଥା ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଟୀକା ତିଆରି କରିବାରେ ଭାରତର ଟ୍ରାକ ରେକର୍ଡ ରହିଛି | ବିଗତ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ସରକାର ନବସୃଜନକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତ ତଥା ବିଶ୍ୱରା ଲାଭ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚମାନର, ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଦେଶୀ ଉପକରଣ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଟୀକା ଶିଳ୍ପକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି |”

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡା.ବଳରାମ ଭାର୍ଗଭ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବ୍ୟବସାୟିକ ତଥା ବୈଜ୍ଞାନିକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ବଜାୟ ରଖିବା ସହିତ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟରା ଓ ଉଚ୍ଚମାନର ଚିକିତ୍ସା  ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ନିରନ୍ତର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଆସୁଛି |

   Related Posts