Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରୋଞ୍ଚ ପଦକ ସହ ସ୍ଵଦେଶ ଫେରିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏୟାରପୋର୍ଟରେ ହେଲା ଭବ୍ୟ ସ୍ଵାଗତ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ଲାଗିଲା ଲଗାମ ! ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଘଟିନାହିଁ ଗୋଟିଏ ବି ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଘଟଣା, ଜୁନରେ କେବଳ ଦୁଇ
  • ||
  • ବୁଧବାରଠୁ ଭାରତ-ଇଂଲଣ୍ଡ ଟେଷ୍ଟ୍ ସିରିଜ୍ : ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଜୋରଦାର ଅଭ୍ୟାସ, ଓପନିଂ ଯୋଡିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ବିରାଟ
  • ||
  • କଟକ : କାଲିଠୁ ଖୋଲିବ କଟକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସମସ୍ତ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ, ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦେଲେ ସୂଚନା
  • ||
  • ପାଟଣା : ପାଟଣାରେ କଳା ପଲସର୍ ଆତଙ୍କ, ବାଇକ୍ ଡିକି ଭାଙ୍ଗି ଲୁଟିନେଲେ ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନିଜ ବନ୍ଧୁକରୁ ନିଜକୁ ଗୁଳିକଲେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ, ପାରିବାରିକ କଳହ ଯୋଗୁଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ୍, ରାସ୍ତାରେ ଛଟଛଟ ହୋଇ ଚାଲିଗଲା ଭଣଜା, ହସ୍ପିଟାଲରେ ଆଖିବୁଜିଲା ମାମୁଁ…
  • ||
  • କଟକ : ତପ୍ତପାଣି ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ମକା ଓ କପା ବୋଝେଇ ଦୁଇ ଟ୍ରକ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ସିବିଏସ୍‌ଇ ଦ୍ବାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ଟପ୍ପର ହେଲେ ଓଡିଆ ଝିଅ ଅମ୍ରିତା
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟିକା ନପାଇ ଫେରିଲେ ଲୋକେ, ୨ ଦିନ ଧରି ଆଠଗଡ ବ୍ଲକ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଟିକଦାନ ବନ୍ଦ
  • ||

୫୭ ପ୍ରତିଶତ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଠାରେ ରହିଛି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି, ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ମିଳିଲା ତଥ୍ୟ

29/07/2020 at 12:26 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୯।୦୭: ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ଏବେ ମୁମ୍ବାଇରେ ସେରୋ ସର୍ଭ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସର୍ଭେରେ ମୁମ୍ବାଇର ବସ୍ତିମାନଙ୍କରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଳିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହିସବୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିସାରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୬ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ବିଏମ୍‌ସି ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଭଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ବିଏମ୍‌ସି ନୀତି ଆୟୋଗ ଓ ଡାଟା ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫଣ୍ଡାମେଣ୍ଟାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (TIFR) ସହିତ ମିଶି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାର ଓ ଲୋକଙ୍କ ଏହି ମାରତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇବା ଇମ୍ୟୁନିଟି ଦାରକାର । ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ୬,୯୩୬ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଏମ୍‌ସିର ୩ଟି ଓ୍ୱାର୍ଡରେ  (R / N, M / W ଏବଂ F / N) ସର୍ଭେ କରିଥିଲା । ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନାର ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ମିଳିଛି । ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୩ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬% ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଳିଛି । ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା କ’ଣ?

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ଭାଇରସ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । କରୋନା ଭାଇରସ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯଆଇଥାଏ । ଆଣ୍ଟିବଡି ଟେଷ୍ଟ  ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ତ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥାଏ  । ଆଇସିଏମଆର (ICMR) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଏକ ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ରକ୍ତରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆଣ୍ଟବଡ଼ି ନଥାଏ , ତେବେ କେତେମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ , ତାହା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ  ଦେଖାଯାଇଥାଏ , ଏବଂ ରିପୋର୍ଟଟି ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଥାଏ । ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅତୀତରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଯଦି  କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ନାହିଁ, ଏବଂ ରିପୋର୍ଟଟି ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିଛି । ତାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ତେବେ  କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ ଯେ ନମୁନା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । ଏହିପରି ମାମଲା ବହୁତ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts