Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୨୦୧୦ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||

୫୭ ପ୍ରତିଶତ ବସ୍ତିବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଠାରେ ରହିଛି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି, ସେରୋ ସର୍ଭେରୁ ମିଳିଲା ତଥ୍ୟ

29/07/2020 at 12:26 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୨୯।୦୭: ଦିଲ୍ଲୀ ପରେ ଏବେ ମୁମ୍ବାଇରେ ସେରୋ ସର୍ଭ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ସର୍ଭେରେ ମୁମ୍ବାଇର ବସ୍ତିମାନଙ୍କରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଳିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହିସବୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିସାରିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ୧୬ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି । ବିଏମ୍‌ସି ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହାକୁ ଭଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଏହି ସର୍ଭେରେ ବିଏମ୍‌ସି ନୀତି ଆୟୋଗ ଓ ଡାଟା ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଫଣ୍ଡାମେଣ୍ଟାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚ (TIFR) ସହିତ ମିଶି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି ।

କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରସାର ଓ ଲୋକଙ୍କ ଏହି ମାରତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇବା ଇମ୍ୟୁନିଟି ଦାରକାର । ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ୬,୯୩୬ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ସେରୋ ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିଲା । ବିଏମ୍‌ସିର ୩ଟି ଓ୍ୱାର୍ଡରେ  (R / N, M / W ଏବଂ F / N) ସର୍ଭେ କରିଥିଲା । ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୪ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୫୭ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନାର ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ମିଳିଛି । ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୩ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୧୬% ଆଣ୍ଟିବଡି ମିଳିଛି । ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିବଡି ଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଆଣ୍ଟିବଡି ପରୀକ୍ଷା କ’ଣ?

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହି ଭାଇରସ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ । କରୋନା ଭାଇରସ ବିଭିନ୍ନ ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯଆଇଥାଏ । ଆଣ୍ଟିବଡି ଟେଷ୍ଟ  ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ତ ନମୁନା ନିଆଯାଇଥାଏ  । ଆଇସିଏମଆର (ICMR) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଏକ ମେସିନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ରକ୍ତରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଅଛି କି ନାହିଁ ତାହା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟା କରାଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆଣ୍ଟବଡ଼ି ନଥାଏ , ତେବେ କେତେମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ , ତାହା ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ ।

ଯଦି ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ  ଦେଖାଯାଇଥାଏ , ଏବଂ ରିପୋର୍ଟଟି ପଜିଟିଭ୍‌ ଆସିଥାଏ । ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଅତୀତରେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଥିଲେ । ସେହିପରି ଯଦି  କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ନାହିଁ, ଏବଂ ରିପୋର୍ଟଟି ନେଗେଟିଭ୍‌ ଆସିଛି । ତାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇନାହାନ୍ତି । ତେବେ  କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ ଯେ ନମୁନା ଦେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । ଏହିପରି ମାମଲା ବହୁତ କମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

   Related Posts