Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

‘ନରମ’ରେ ‘ନୂଆ ବାସ୍ତବିକତାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଛି’ ଭାରତ: ଶଶି ଥରୁର

20/06/2020 at 7:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୬:  ଲଦ୍ଦାଖର ଗଲୱାନ ଘାଟିରେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ସଂଘର୍ଷକୁ ନେଇ ମୁହଁ ଖୋଲିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଶଶି ଥରୁର। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ ହରଣ କରିନେଇଛି। ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ ପଛକୁ ନ ହଟେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂର୍ବ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରିବା ଏବେ ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଯାହା ଆମ ଲାଗି ଲଜ୍ଜାର କଥା।

ଥରୁର ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍‌ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗଲୱାନ ଘାଟି ଓ ପ୍ୟୋଂଗଙ୍ଗର ସେହି ପୋଜିସନ ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ହାତରେ ନଥିଲା, ଏହାକୁ ବଳ ପୂର୍ବକ ଏକତରଫା ଭାବେ ନିଜର କରିନେଇଛି। ଫଳରେ ପୂର୍ବ ଭଳି ଭାରତ ଲାଗି ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବା ଏବେ ଆଉ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ। ଏଣୁ ଏସବିଡିଓ ରୋଡ ଉପରେ କଟକଣା ଲଗାଇବାର କ୍ଷମତା ବି ଏବେ ଚୀନ ହାତକୁ ଚାଲିଯାଇଛି।

୧୯ ଜୁନ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ହୋଇ ନଥିବା କହିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍ ବର୍ଡର ପାର କରିନି କି କୌଣସି ଭାରତୀୟ ପୋଷ୍ଟ ଚୀନ କବଜାରେ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶ୍ୱସ୍ତ କରିଥିଲେ। ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏପରି ବୟାନରୁ ଭାରତ ନରମରେ ନୂଆ ବାସ୍ତବିକତାକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିନେଇଥିବା ଥରୁର ଅନୁଭବ କରୁଥିବା କହିଛନ୍ତି।  କାରଣ ଏବେ ସେଠାରୁ ଚୀନ ପଛକୁ ହଟିବା ଅସମ୍ଭବ । ସେଠାରେ ଠୁଳ କରିଥିବା ସୈନିକ ଓ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ନିର୍ମାଣ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ହଟାଇବ ନାହିଁ। ପଛକୁ ହଟିବା ବି ଚୀନ ଲାଗି ଲଜ୍ଜାଜନକ । ଏଣୁ ନୂଆ ବାସ୍ତବିକତାକୁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଥିବା ଯାହା ଆମ ଲାଗି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଥରୁର କହିଛନ୍ତି ।

ସେପଟେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ଚୀନ୍‌କୁ ଅଧିକ ମଜଭୁତ କରିଥିବା ଥରୁର କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନରେ ଥରୁର ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଏହା ଚୀନ୍‌ ଲାଗି ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କଲା ବୋଲି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନ ଅନୁସାରେ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଏବେ ଚୀନ ନିଜର ଦାବି କରିବା ଆହୁରି ସହଜ ହେଲା ବୋଲି ଲେଖିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୟାନକୁ ଚୀନ ଅନୁବାଦ କରି ନିଜ ଭାଷାରେ ପ୍ରଚାର ଓ ପ୍ରସାର କରିବା ଆରମ୍ଭ ବି କରି ଦେଲାଣି।

ସେହିପରି ଥରୁର ସର୍ଟ ଟର୍ମ ଘରୋଇ ରାଜନୈତିକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାର ଇଛାକୁ ଲଙ୍ଗ ଟର୍ମ ରଣନୈତିକ ବିଚାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକଟ କରିବା ଦେଶହୀତରେ ଆସେନି। ଯଦି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ଭଲ ଭାବେ ଜାଣି ନଥିଲେ ତେବେ ଏଥିଲାଗି ତାଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା ବୋଲି ଥରୁର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।  

   Related Posts