Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଜଣେ ମୃତ, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ରାସ୍ତା କଡକୁ ଖସିଲା ବସ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ସେନେଗଲ୍‌ ଉପକୂଳ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ିଗଲା ଶରଣାର୍ଥୀଙ୍କ ଡଙ୍ଗା: ୧୪୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ବଞ୍ଚିଗଲେ ୬୦
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରୁ ଆଉ ୮୭ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ୨୩୭
  • ||
  • ପୂର୍ବ ଗୋଦାବରୀରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଓଲଟିଲା ଭ୍ୟାନ୍, ୬ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ରାସ୍ତା ଉପରେ ପଡିଛି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ୩୧ରେ ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ ! ଉତ୍ତର ଓ ଉପକୂଳ ଓଡିଶାରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ସ୍କର୍ପିଓ ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ, ଗାଡିରେ ଥିବା ୩ ଜଣଙ୍କୁ ନିସ୍ତୁକ ମାଡ
  • ||
  • ପରାଜୟ ଧାରା ଭାଙ୍ଗିଲା ଚେନ୍ନାଇ, ୬ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ-୨ : ଵାଲାକୋଟରେ ଜୈସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିର ସହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମ ଆଲଫା-୩ ଧ୍ବଂସ

26/02/2019 at 12:17 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୨ : ପୁଲୱାମା ହମଲାର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇଛି ଭାରତ | ପୁଲୱାମା ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାକିସ୍ତାନରେ ପଶି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିରରେ ବୋମା ପକାଇ ଅନେକ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିର ଧ୍ବଂସ କରିଛି | ବାୟୁସେନାର ୧୨ଟି ମୀରାଜ ବିମାନ-୨୦୦୦ ଆତଙ୍କୀ ଶିବିର ଧ୍ବଂସ କରିଛନ୍ତି | ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ସଚିବ ବିଜୟ ଗୋଖଲେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି |

ବୈଦେଶିକ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ପୁଲୱାମାରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା , ଯେଉଁଥିରେ ୪୨ ଯବାନ ସହିଦ ହୋଇଥିଲେ | ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଜୈସ ସଂଗଠନ ଆହୁରି ବଡ ଧରଣର ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିଲା | ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଯୋଜନାକୁ ପଣ୍ଡ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରିଛି | ଜୈସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଶିବିର ସହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମକୁ ମଧ୍ୟ ଉଡାଇ ଦେଇଛି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା | ବାୟୁସେନା ଆତଙ୍କୀ ଶିବିରରେ ଲେଜର ଗାଇଡ୍ସ ବୋମା ପକାଇ ଧ୍ବଂସ କରିଛି | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାର ୮୦ କି:ମି: ଭିତରକୁ ଜୈସ, ଲସ୍କରର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ଼ ଧ୍ବଂସ କରିଛନ୍ତି | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନର ୨୦୦ ରୁ ୩୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଅଜିତ ଡୋଭଲ ବାୟୁସେନାର ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ | ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବାସଭବନ ୭ ଲୋକ କଲ୍ୟାଣ ମାର୍ଗରେ କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକ ବସିଥିଲା | ବୈଠକରେ କ’ଣ ଆଲୋଚନା ହୋଇଛି ସେନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିନାହିଁ | ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖାର ୮୦ କି:ମି: ଭିତରକୁ ଜୈ ଜୈସ, ଲସ୍କରର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ଼ ଧ୍ବଂସ କରିଛନ୍ତି |


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତି ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ-୧୬ ବିମାନ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା | କ୍ୱିନରୁ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ୧୨ଟି ମୀରାଜ ୨୦୦୦ ବିମାନ ଦେଖି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେଇଥିଲା |


୧୯୯୯ କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ମୀରାଜ ୨୦୦୦ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା | ଗତ ୨୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ମୀରାଜ କୌଣସି ଆକ୍ରମଣରେ ଭାଗ ନେଇନଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏବେ ପାକିସ୍ତାନରେ ପଶି ସଫଳାତାପୂର୍ବକ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ କରି ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଭାରତକୁ ଫେରିଛି |


ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଉପରେ ଏୟାର ସ୍ପେସ ଉଲଂଘନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି | ପାକିସ୍ତାନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବିମାନ ମୁଜାଫରପୁର ସେକ୍ଟରରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରେଖା ପାର କରି ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲା |

   Related Posts