Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ: ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିଜୟୀ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୨୦୪୪ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୪୩୬ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ ବଢୁଛି ଆକ୍ଟିଭ କେସ୍ : ଭୁବନେଶ୍ବରରୁ ଦିନକରେ ୩୧୮ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୫ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • କୋଭିଡ୍ ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ, ତଥାପି ଆସିନି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଶ୍ୱସ୍ତିର ସମୟ, ସତର୍କତାର ମନ୍ତ୍ର ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଲେ- ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକତା
  • ||
  • +୩ ରେ ସାମିଲ ହେବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା କୋର୍ସ, ରାଜ୍ୟ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ପୁଅ ଓ ଝିଅକୁ କୂଅରେ ଫିଙ୍ଗି ମାରିଦେଲେ, ବାପା ଓ ମା’ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ’ ଅବସରରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ୭ ପ୍ରସ୍ତୁତ କଲା ଆଉ ୨ଟି ଓଡିଆ ଭଜନ- ‘ବଡଦାଣ୍ଡ କାନ୍ଦେ କଇଁକଇଁ’ ଓ ‘ଏତେ ଅଭିମାନ କିଆଁ’
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଦୁଇ ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭାରତ-ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ତୃତୀୟ ଦିନିକିଆ : କ୍ଲିନ୍ ସ୍ୱିପ୍ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ଲଢିବ ଘରୋଇ ଦଳ
  • ||
  • ଗଜପତି : ଖୋଲିବ କି ACFO ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ରହସ୍ୟ : କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଡିଏଫଓଙ୍କୁ ଚାଲିଛି ଜେରା
  • ||

କଂଗ୍ରେସର ଯୁବ ନେତାଙ୍କୁ ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ପରାମର୍ଶ, ନିଜ ଆଧିପତ୍ୟକୁ ଅପମାନିତ କରନାହିଁ

2/08/2020 at 2:05 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨।୮: କଂଗ୍ରେସର ଅଭିଜ୍ଞ ତଥା ନୂଆ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଛକାପଞ୍ଝା ମଧ୍ୟରେ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତାମାନେ ଶନିବାର ନିଜର ଯୁବ ସହକର୍ମୀଙ୍କୁ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ଅପମାନ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେମାନେ କେବଳ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ଦଳକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ନେଇ ବିଜେପିର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବେ ।

ବହୁ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହିପରି ଚିନ୍ତାଧାରା କଂଗ୍ରେସକୁ ବିଭାଜନ କରିବ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଏକତାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତୀତର ପରାଜୟରୁ ସମସ୍ତେ ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ଆଦର୍ଶବାଦୀ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ଦଳକୁ ନବୀକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍।

କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ୟୁପିଏକୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀଙ୍କୁ କେହି ଅପମାନିତ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଏକ ବୈଠକରେ ଦଳର ଯୁବ ନେତା ରାଜୀବ ସତ୍ୟଭ ୟୁପିଏର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ । ରାଜ୍ୟସଭାରେ କଂଗ୍ରେସର ଡେପୁଟି ନେତା ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି, ‘ୟୁପିଏର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ଗର୍ବିତ ହେବା ଉଚିତ୍ । କୌଣସି ଦଳ ନିଜର ଆଧିପତ୍ୟକୁ ଅସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ବିଜେପିଠାରୁ ପରୋପକାରକୁ ଅଥବା ଆମକୁ ଶ୍ରେୟ ଦେବାର ଆଶା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଆମର ନିଜ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।’

ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନେତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦୁଃଖର ବିଷୟ ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସମସ୍ତେ ଏକଜୁଟ ହୋଇଥିବାବେଳେ କଂଗ୍ରେସର କିଛି ଉପାଦାନ ଅଜାଣତରେ ବିଜେପିର ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି । ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ତିୱାରୀ ଟ୍ବିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, ‘ଭାଜପା ୨୦୦୪ ରୁ ୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷମତାରେ ନଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସେ ସେହି ସମୟର ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସରକାରକୁ ଦାୟୀ କରିନଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, ‘ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ କଂଗ୍ରେସର କିଛି ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏନଡିଏ ଏବଂ ବିଜେପି ସହ ଲଢିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡ. ମନମୋହନ ସିଂଙ୍କ ନେତୃତ୍ବାଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାରକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଏକତା ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ସେମାନେ ବିଭାଜନ କରନ୍ତି। ତିୱାରୀଙ୍କ ଜବାବରେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ମିଲିନ୍ଦ ଦେଓରା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୪ରେ ଏହି ପଦ ଛାଡିବାବେଳେ ଡ. ମନମୋହନ ସିଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଇତିହାସ ମୋ ପ୍ରତି ଉଦାର ହେବ।

ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ କପିଲ ସିବଲ ଏବଂ ପି ଚିଦାମ୍ବରମଙ୍କୁ ଏପରି ପୁରୁଣା ଦଳର ଦୁର୍ବଳତା ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ବାସ ପାଇଁ ଯେତେବେଳେ ସେ କହିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସତ୍ୟ ବା ଏହି ବିତର୍କର ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ । ଆନନ୍ଦ ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂ ଏବଂ ୟୁପିଏ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନକୁ ଇତିହାସ ମନେ ରଖିବ।

ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ କଂଗ୍ରେସର ଯୁବ ତଥା ଅଭିଜ୍ଞ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମତଭେଦ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆ ଦଳ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନରେ ସଚିନ ପାଇଲଟଙ୍କ ବିଦ୍ରୋହ ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

   Related Posts