Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ସୂଚନା ନ ମିଳିଥିବା ଯୋଗୁଁ ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ହୋଇଥିବା ସ୍ୱୀକାର କଲେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି

23/02/2019 at 3:07 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୨ : କାଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ଆଦିଲ ମହମ୍ମଦ ଡାର ଆତ୍ମଘାତୀ ହମଲା କରିଥିଲା | ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ତାଲିକାରେ ଆଦିଲ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା | ଅର୍ଥାତ ସେ ଏତେଟା ଘାତକ ନଥିଲା | ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଅନେକ ଇନଫର୍ମରଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହମଲା କରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଆଦିଲକୁ କମ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା| ୨୦୧୮ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଅପଡେଟ କରାଯାଇଥିବା ଡାଟାବେସରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନର ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପାଖରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିଲା | ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜୈସ ସଂଗଠନର କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ | ସୋମବାର ଦିନ ପୁଲୱାମା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଉଭୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ |

ଜୈସ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମାମଲାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟକୁ ନେଇ ବିବାଦ କରିଥିଲେ | କାରଣ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ନଥିଲା | ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧି ଏଜେନ୍ସିର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନର ଅସଲି ପରିଚୟକୁ ନେଇ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ଥିଲେ | କାରଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଇ ଆତଙ୍କୀ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ କୋଡ଼ ରଖାଯାଇଥାଏ | ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଏସଇ ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅନେକ ଉପନାମ ଦେଇଥାଏ | ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଆବୁ, ଗାଜି ଆଦି ଉପନାମ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଗାଜି ନାମକ ଜଣେ କଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ଆଇଇଡି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲା ବୋଲି ଏଜେନ୍ସି ଜାଣିନଥିଲା | ଗାଜି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଆଦିଲକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲା |

ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ବୁରହାନ ବାନି ନିହତ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଇ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଗତ ୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ୧୮୦ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି | ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ଇନଫର୍ମର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେତେଜଣ ଇନଫର୍ମର ଥିଲେ ତାହା କହିନାହାନ୍ତି ଅଧିକାରୀ |

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୧୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିକୁ ଆସିଥିଲେ | ୧୪୦ ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ | ଗତବର୍ଷ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ୨୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲେ | ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି |

   Related Posts