Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||
  • ବଜେଟ୍‌ ଡେ’ରେ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟ ଚଲୋ: ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକ ଦେଲେ ଡାକରା
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲେଣି କୁଲଡିହା ହାତୀପଲ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ବ୍ୟାପକ ଫସଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଫେବୃଆରୀ ୧୪ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ବିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଟିକାକରଣ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଟ୍ରାକ୍ଟର ସହ ବାଇକ୍ ଧକ୍କା, ଜଣେ ମୃତ, ୨ ଶ୍ରମିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : ଧାନ ଡୋଲି ଓଲଟିପଡି ସ୍ତ୍ରୀ ମୃତ, ସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର
  • ||

ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗର ସୂଚନା ନ ମିଳିଥିବା ଯୋଗୁଁ ପୁଲୱାମାରେ ଆତଙ୍କୀ ହମଲା ହୋଇଥିବା ସ୍ୱୀକାର କଲେ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି

23/02/2019 at 3:07 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୨୩/୨ : କାଶ୍ମୀର ପୁଲୱାମାରେ ୧୪ ତାରିଖରେ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନର ଆଦିଲ ମହମ୍ମଦ ଡାର ଆତ୍ମଘାତୀ ହମଲା କରିଥିଲା | ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସିର ତାଲିକାରେ ଆଦିଲ ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା | ଅର୍ଥାତ ସେ ଏତେଟା ଘାତକ ନଥିଲା | ଗତ ୫ ବର୍ଷରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତର ଅନେକ ଇନଫର୍ମରଙ୍କ ଉପରକୁ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହମଲା କରିଛି | ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦସ୍ତାବିଜରେ ଆଦିଲକୁ କମ ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା| ୨୦୧୮ ମସିହା ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଅପଡେଟ କରାଯାଇଥିବା ଡାଟାବେସରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନର ଉପସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗ ପାଖରେ କୌଣସି ସୂଚନା ନଥିଲା | ଉଭୟ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜୈସ ସଂଗଠନର କମାଣ୍ଡର ଥିଲେ | ସୋମବାର ଦିନ ପୁଲୱାମା ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଉଭୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ |

ଜୈସ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ମାମଲାରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ପରିଚୟକୁ ନେଇ ବିବାଦ କରିଥିଲେ | କାରଣ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୌଣସି ଗୁପ୍ତ ସୂଚନା ନଥିଲା | ଆତଙ୍କବାଦ ନିରୋଧି ଏଜେନ୍ସିର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାମରାନ ଏବଂ ଫରହାନର ଅସଲି ପରିଚୟକୁ ନେଇ ଦ୍ଵନ୍ଦରେ ଥିଲେ | କାରଣ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଇ ଆତଙ୍କୀ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ କୋଡ଼ ରଖାଯାଇଥାଏ | ଗୁଇନ୍ଦା ବିଭାଗକୁ ପଥଭ୍ରଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆଇଏସଇ ସବୁ ଆତଙ୍କବାଦୀକୁ ଜାଣିଶୁଣି ଅନେକ ଉପନାମ ଦେଇଥାଏ | ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଆବୁ, ଗାଜି ଆଦି ଉପନାମ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି | ସେଥିପାଇଁ ଅବଦୁଲ ରସିଦ ଗାଜି ନାମକ ଜଣେ କଥିତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଥିଲା ଏବଂ ସେ ଆଇଇଡି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲା ବୋଲି ଏଜେନ୍ସି ଜାଣିନଥିଲା | ଗାଜି ଆତ୍ମଘାତୀ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଆଦିଲକୁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଦେଇଥିଲା |

ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିର ଅଧିକାରୀ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୬ ମସିହାରେ ବୁରହାନ ବାନି ନିହତ ହେବା ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ଏବଂ ଆଇଏସଇ କାଶ୍ମୀରର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ଗତ ୩ ବର୍ଷ ଭିତରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ୧୮୦ ନାଗରିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି | ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ କିଛି ଇନଫର୍ମର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କେତେଜଣ ଇନଫର୍ମର ଥିଲେ ତାହା କହିନାହାନ୍ତି ଅଧିକାରୀ |

ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ୧୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିକୁ ଆସିଥିଲେ | ୧୪୦ ସ୍ଥାନୀୟ ନାଗରିକ ମଧ୍ୟ ଆତଙ୍କୀ ସଂଗଠନରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ | ଗତବର୍ଷ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ୨୪୦ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲେ | ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କାଶ୍ମୀର ଘାଟିରେ ପାଖାପାଖି ୩୦୦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି |

   Related Posts