Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଶଙ୍ଖ ନଦୀରେ ବୁଡ଼ି ଜଣେ ଯୁବକ ନିଖୋଜ, ୪ ଜଣ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ତାଳପଦର ବିଜୁ ସେତୁ ଭୁଶୁଡିବା ଘଟଣା: ଗ୍ରାମ୍ୟ ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ଏସ୍‌ଡିଓ ଅସିତ ପାତ୍ର ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୦ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୮୩ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୩୧୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ କମୁଛି କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫,୧୪୪ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଜୟପୁର : ଚଳନ୍ତା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଲା ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ; ୬ ମୃତ , ୧୭ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଅପରେସନ ଗ୍ରୀନ କ୍ଲିନ, ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||

ଦେଶରେ ଆଉ ୩୫ ଦିନ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍, ଘୋଷଣା କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ; ଫିକାପଡିବ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ୍ ଓ ନୂଆବର୍ଷ

15/12/2020 at 8:56 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୫।୧୨ : ସାରାବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଛି । ଖାସ୍‌ କରି କିଛି ଦେଶରେ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମଣର ସ୍ଥିତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚିନ୍ତାଜନକ ରହିଛି । ଖାସ୍‌ କରି ଆମେରିକା, ଇଟାଲୀ,ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସରେ ସ୍ଥିତି ସଙ୍ଗୀନ ରହିଛି । ଏବେ ଏହି ତାଲିକାରେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯୋଡି ହୋଇଯାଇଛି । ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଗାମୀ ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଦେଶରେ ଏହା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ । ଏହି ସମୟରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ ଓ ଦୋକାନା ବଜାର ବନ୍ଦ ରହିବ । ଯାହାକି ଆଗାମୀ ଦିନ କରୋନା ଭାଇରସ ବିରୋଧରେ ଲଢେଇ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।

ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାର୍କି ରୁଟ ନିଜ ଘୋଷଣା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ ୫ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହା ଦେଶର ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ । କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ କେତେକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ । ତେବେ ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ଦୋକାନା, ମ୍ୟୁଜିୟମ ଓ ଜିମ୍‌ ବନ୍ଦ ରହିବ । ଜାନୁଆରୀ ୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବା ପରି ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉନାହିଁ । ଦେଶର ଭବିଶ୍ୟତକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏପରି କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ବାଧ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ନେଦରଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଯେଉଁ ସମୟରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଘୋଷଣା କରୁଥିଲେ । ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଅଫିସ ସମ୍ମୁଖରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିଲେ । ଦେଶର ଯେକୌଣସି ନାଗରିକଙ୍କ ଘରେ ଅତିକମ୍‌ରେ ୨ଜଣ ଅତିଥି ଆସିପାରିବେ , ଏଥିପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ସହ କଥା ହୋଇ ଅନୁମିତ ନେବାକୁ ପଡିବ ।  ସେହିପରି ଏହି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ସମୟରେ କ୍ରିସମସ୍‌ ଓ ନୂଆବର୍ଷ ପଡୁଛି । ତେବେ ୨୪ରୁ ୨୬ ଡିସେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ କିଛି ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦିଆଯିବାର ସୂଚନା ରହିଛି ।

   Related Posts