Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଆଜି ବର୍ଷର ଦ୍ବିତୀୟ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି କେଉଁଠି ହେବ ଦୃଶ୍ୟମାନ?

5/06/2020 at 10:46 AM

୨୦୨୦ ମସିହାର ଦ୍ବିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଶୁକ୍ରବାର ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ଲାଗିବ। ଏହା ଏକ ଆଂଶିକ ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ହେବ। ଜୁନ୍ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ମୁନ୍ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ କୁହାଯିବ।

ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ନକ୍ଷତ୍ରଶାଳାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୁରୁବାର ଏହାର ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଜୁନ୍ ୫ତାରିଖ ରାତିରେ ୧୧.୧୫ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯାହା ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ଜୁନ୍ ୬ତାରିଖ ୨ଟା ବାଜି ୩୪ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ଲାଗି ରହିବ। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ୩ଘଣ୍ଟା ୧୮ମିନିଟ୍ ଯାଏଁ ଚାଲିବ। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ଅଧିକତର ଫେସ୍ ରାତି ୧୨.୫୪ରେ ହେବ। ସହରବାସୀ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖି ପାରିବେ। ଏହା ଦ୍ବାରା କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ।

ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଖାଲି ଆଖିରେ ଦେଖିବା ଦ୍ବାରା ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣର ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଶେଷକୁ ବୁଝାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପୃଥିବୀର ଉପଛାୟାରେ ଆସିଯିବ,ସେତେବେଳେ ଆମେ ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରକାଶରେ ଆସିଥିବା ଅନ୍ତରକୁ ସହଜରେ ଦେଖି ପାରିବେ। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ୧୨.୩୦ରୁ ୧.୩୦ର ସମୟ ଭଲ।

ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣକୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସମେତ ପୂର୍ବ ଭାରତରେ ଦେଖା ଯାଇ ପାରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଧିକାଂଶ ଏସିଆ,ୟୁରୋପ,ଅଷ୍ଟେଲିଆ,ଆଫ୍ରିକା.ସାଉଥ ଆମେରିକାର ଦେଶ ସମେତ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗର,ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମହାସାଗର ଏବଂ ଆଣ୍ଟାର୍କଟିକାରେ ଦେଖା ଯାଇ ପାରିବ।

   Related Posts