Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ବଢିଲା ସୁବ୍ରତ ରାୟଙ୍କ ଅଡୁଆ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯାଚିକା ଦାଖଲ କଲା ସେବି, ୬୨,୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତୁ ସାହାର ମୁଖ୍ୟ, ନଚେତ୍ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ପଠାଯାଉ

20/11/2020 at 3:27 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦।୧୧: ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିଭୂମି ଓ ବିନିମୟ ବୋର୍ଡ(ସେବି) ପୁଣି ଥରେ ସାହାରା ଗ୍ରୁପର ପ୍ରମୁଖ ସୁବ୍ରତ ରାୟଙ୍କ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଯାଚିକା ଦାଖଲ କରିଛି। ସେବି ଦାବି କରିଛି ଯେ, ସୁବ୍ରତ ରାୟ ତୁରନ୍ତ ନିଜ ଦୁଇ କମ୍ପାନୀର ଥିବା ୬୨୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ରାଶି ଜମା କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଟଙ୍କା ଜମା ନକରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ୍ ପଠାଯାଉ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସୁବ୍ରତ ରାୟ ସଂପ୍ରତି ପାରୋଲରେ ଅଛନ୍ତି।

ଗୁରୁବାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଦାଖଲ ଆବେଦନରେ ସେବି କହିଛି ଯେ, ୨୦୧୨ ଓ ୨୦୧୫ରେ କୋର୍ଟ ସୁବ୍ରତ ରାୟଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ସହ ନିବେଶକଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ। ମାତ୍ର ସାହାରା ତରଫରୁ କୋର୍ଟ ଆଦେଶର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଗତ ୮ ବର୍ଷ ହେବ ସୁବ୍ରତ ରାୟଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ନିବେଶଙ୍କ ବିପୁଳ କ୍ଷତି କରିଛନ୍ତି। ସେପଟେ ନିବେଶକ ହଇରାଣରେ ଥିବା ବେଳେ ସୁବ୍ରତ ରାୟ ପାରୋଲରେ ଆସି ମଜା ମାରୁଥିବା ସେବି ଆବେଦନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି।

ସେବି ତରଫରୁ କୁହାଯାଇଛି, ସାହାରା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିବେଶକଙ୍କ କେବଳ ମୂଳଧନ ଫେରସ୍ତ କରିଛି। ସୁଧ ଏବେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟି ୬୨,୬୦୦ କୋଟି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି। ଅପରପକ୍ଷେ ସମସ୍ତ ଅଭିଯୋଗ ସଂଦର୍ଭରେ ସାହାରା କହିଛି, ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ୨୦୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜମା କରାଯାଇଛି। ଏତେ ପରିମାଣରେ ଟଙ୍କା ଦେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ପୂରା ଅର୍ଥ ସହିତ ସୁଧ ଯୋଡାଯିବା ଭୁଲ୍ ଅଟେ।

ସାହାରା ପ୍ରମୁଖ ସୁବ୍ରତ ରାୟଙ୍କୁ ୨୦୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଅଦାଲତଙ୍କ ଏକ ଅବମାନନା ସଂପର୍କିତ ଶୁଣାଣିରେ ଉପସ୍ଥିତ ନହେବାରୁ ପରେ ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ୨୦୧୬ ମେ ୬ରେ  ମାଙ୍କ ଅନ୍ତ୍ୟଷ୍ଟି କ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେବା ପାଇଁ ରାୟଙ୍କୁ ପାରୋଲ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୨୦୧୬ ନଭେମ୍ବର ୨୮ରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଜେଲ୍‌ରୁ  ବାହାରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ୨୦୧୭ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା  ଜମା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

   Related Posts