Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଷୀଙ୍କ ଖାତାକୁ ଗଲା ‘କାଳିଆ’ ଟଙ୍କା, ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ୯୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପଠାଇଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କୁ ନେଇ ଧୁମଧାମ୍‌ରେ ଚାଲିଥିଲା ବାହାଘର ଭୋଜି, ଚଢଉ କଲେ ତହସିଲଦାର…ଲାଗିଲା ମୋଟା ଅଙ୍କର ଫାଇନ୍
  • ||
  • ୩ ହଜାର ଲିଟର ମଦ ଜବତ, ୬୦ଟି ବସ୍ତାରେ ହେଉଥିଲା ଚାଲାଣ
  • ||
  • ନାଉ କିଆରୀରୁ ଜବତ ହେଲା ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଗଞ୍ଜେଇ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚେତୁ ନାହାଁନ୍ତି ଲୋକେ, ବିନିକା ବଜାରରେ କରୋନା କଟକଣା ବାଟବଣା
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଧଳା ଜହର ରାକେଟ୍‌ର ପର୍ଦ୍ଦାଫାଶ କଲା ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଜବତ ହେଲା ୯ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫିକା ପଡିଛି ଇଦ୍, ଯାଜପୁରରେ ନିରାଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳିତ ହେଉଛି ଉଦ୍-ଉଲ୍-ଫିତର
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ଗଛରେ ପିଟିହେଲା କାର୍, ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର, ସ୍ବାମୀ ଆହତ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଆପ୍ ନେତା ଜରନେଲ୍ ସିଂହଙ୍କ କରୋନାରେ ଦେହାନ୍ତ, ଶୋକ ପ୍ରକାଶ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଜରିଓ୍ବାଲ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨୨ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୨୨୭୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||

କଂଗ୍ରେସ ଓ ସିପିଆଇ ଭିତରେ ହୋଇପାରିଲାନି ଆସନ ବୁଝାମଣା, ପୁଣି ଝୁଲିଲା

2/03/2019 at 7:07 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୨|୩: କଂଗ୍ରେସ ଓ ସିପିଆଇ ଭିତରେ ହୋଇପାରିଲାନି ଆସନ ବୁଝାମଣା। ପୁଣି ଝୁଲିଲା।  ଗୋଟିଏ ଆସନକୁ ଦୁଇ ଦଳ ଭିତରେ ଅଙ୍କ ଛିଣ୍ତିନୁ। କଂଗ୍ରେସ ୪ଟି ଆସନ ଦେବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିବାବେଳେ ସିପିଆଇ ୫ଟି ଆସନ ଦାବିରେ ଅଡି ବସିଛି। ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜି ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ହୋଇପାରିଲାନାହିଁ।

  ଏପଟେ ଜେଏମ ଓ ସିପିଏଏ ଲୋକ ସଭା​‌ ଆସନ ନେଇ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ହୋଇସାରିଥିବା ବେଳେ  ଆସନ୍ତା ୫ ତାରିଖରେ ବିଧାନସଭା ଆସନ ନେଇ ବସିବ ବୈଠକ…    

ଆସନ ବୁଝାମଣାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ- ସିପିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଛିଣ୍ତିଲାନି ଅଙ୍କ। ଗୋଟିଏ ଆସନକୁ ଅଡି ବସିଛନ୍ତି ଦୁଇ ଦଳ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ  ଝୁଲିଲା ନିଷ୍ପତି। ବାଲିକୁଦା- ଏରୋସମା ଆସନକୁ ନେଇ ନିଷ୍ପତିରେ ଅଟଳ ଦୁଇ ଦଳ।।  ସିପିଆଇ ପ୍ରଥମେ ଦୁଇଟି ଲୋକସଭା ଏବଂ ୧୨ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ଦାବି କରିଥିଲା। 

ହେଲେ ତାପରେ ଗୋଟିଏ ଲୋକସଭା ଓ ୭ଟି ବିଧାନସଭା କୁ ଖସିଥିଲା।   ଆସକା ଲୋକାସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଣ୍ତଳୀ ନେଇ ସିପିଆଇ ରାଜି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିଧାନସଭାକୁ ନେଇ ରାଜି ହେଉନି ସିପିଆଇ।  

ବର୍ତ୍ତମାନ ସିପିଆଇ ୫ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଅଡି ବିସିଛି। ଛତ୍ରପୁର , ବୈଦ୍ଧ, ଖଲିକୋଟ ଏବଂ ବ୍ରଜରାଜନଗର ଦେବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ରାଜି ହୋଇଛି । କିନ୍ତୁ ବାଲିକୁଦା – ଏରୋସମା ଆସନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦଳଙ୍କ ଭିତରେ ସହମତି ହୋଇପାରିନାହିଁ।  ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସିପିଆଇ କାଲି କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକ ଡକିଛି। ଏହି ବୈଠକ ପରେ ସିପିଆଇ ତାର ନିଷ୍ପତି କଂଗ୍ରେସକୁ ଶୁଣାଇବ।

କଂଗ୍ରେସ ବାମ ଦଳକୁ ୧୧ ଟି ଆସନ ଦେବା ମୁଡରେ ରହିଛି। ବିଜେଡି ଓ ବି;ଜପି ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ  କଂଗ୍ରେସ ମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ ବି ସଙ୍ଗଠନିକ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଜିତିବା ଆଶାଙ୍କାକୁ  ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛି କଂଗ୍ରେସ। 

ସିପିଆଇକୁ ୪ଟି ଆସନ୍ ଦେବା ମୁଡରେ କଂଗ୍ରେସ ରହିଛି। ଏପଟେ ଜେଏମଏମ ଏବଂ ସିପିଏମ ସହିତ ଆସନ୍ତା ୫ତାରିଖରେ ବୈଠକ ବସିବ।  ସିପିଏମକୁ ଭୁବନେଶ୍ବର ଲୋକସଭା ଏବଂ ଜେଏମଏମକୁ ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଲୋକସଭା ଆସନ ଦେବାକୁ ଚୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ହୋଇସାରିଥିବାବେଳେ କେବଳ ବିଧାନସଭା ଆସନ ନେଇ ଛୂଡାନ୍ତ ନିଷ୍ପତି ହେବ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୮ ତାରିଖରେ ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ଆସିବେ ତାପୂର୍ବରୁ ଆସନ ବୁଝମଣା ଏବଂ ଟିକେଟ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ। ସେଥିପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୬ ତାରିଖ ଦିନ ବସିବ ପ୍ରଦେଶ ଇଲକେସନ କମିଟି ବୈଠକ ବସିବ। ସେହଦିନ ଆସନ ବୁଝାମଣା ଏବଂ ଟିକେଟ ନେଇ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ନିଷ୍ପତି ହେବ।

   Related Posts