Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିପୁଳ ପରିମାଣର ବିଦେଶୀ ମଦ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ଅନୁସନ୍ଧାନର ଦାବି : ସମୁଦ୍ର ଲାଲ୍ ଶୈବାଳ ଦ୍ବାରା କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ ସମ୍ଭବ !

12/04/2020 at 8:38 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨।୪: ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ରୂପ ନେଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇସାରିଲେଣି । ଏହାର ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟୀକା ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କେହି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତେ ସଫଳ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହିପରି ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ଲାଲ ମସ୍ ଦ୍ବାରା କରୋନାକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହା ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦେଶର ଅଗ୍ରଣୀ ବ୍ୟବସାୟିକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳିଥିବା ଲାଲ୍ ମସରୁ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳୁଥିବା ଲାଲ୍ ମସରୁ ନିର୍ଗତ ଜୈବିକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଆବରଣ ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ସାନିଟାରୀ ସାମଗ୍ରୀରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ତେବେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ସାନିଟାରୀ ଜିନିଷ ଯେମିତିକି ସିଙ୍କ, ଟଏଲେଟ୍, ଟ୍ୟାଙ୍କ ପରି ଯାହାକୁ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରୁ ।

ରିଲାଏନ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ବିନୋଦ ନାଗଲେ, ମହାଦେବ ଗାଇକୱାଡ, ଯୋଗେଶ ପାୱାର ଏବଂ ଶାନ୍ତନୁ ଦାସଗୁପ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରିଲାଏନ୍ସର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରିଲାଏନ୍ସ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଭାରତରେ ଏହି ମହାମାରୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ତଥା ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୭୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

   Related Posts