Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ଆରବ ସାଗରରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ ସ୍କର୍ପିନ୍ ବୁଡ଼ା ଜାହାଜ INS VAGIR

12/11/2020 at 6:37 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୧୨।୧୨: ପଡୋଶୀ ଦେଶମାନଙ୍କ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ଯୋଗୁ ଜାରି ଉତ୍ତେଜନାରେ ଭାରତ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି କ୍ରମରେ ମୁମ୍ବାଇ ମଝଗାଁବ ଡକରେ ସ୍କର୍ପିନ୍ ଶ୍ରେଣୀୟ ପଞ୍ଚମ ବୁଡାଜାହାଜ ଆଇଏନଏସ ବଗିର ଗୁରୁବାର ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀପଦ ନାଇକ୍‌ ଭିଡିଓ କନଫରେନସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଡାଜାହାଜକୁ ରାଷ୍ଟ୍ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅର୍ପିତ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ବୁଡାଜାହାଜ ହୀନ୍ଦ ମହାସାଗରରେ ଭାରତର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା କରିବ। ଏହି ସାଗରର ଶିକାରୀ ମାଛ ବଗିର ନାମରେ ଏହାକୁ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଏହାକୁ ମିସାଇ ନୌସେନାରେ ସ୍କର୍ପିନଶ୍ରେଣୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସଂଖ୍ୟା ୫କୁ ପହଞ୍ଚିଛି। ଭାରତ ୧୯୭୦ ଦଶକରେ ଋଷିଆରୁ ପ୍ରଥମ ଏହି ଶ୍ରେଣୀୟ ପ୍ରଥମ ବୁଡ଼ା ଜାହାଜ ଆଣିଥିଲା।   ୩ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୭୩ରେ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ ପ୍ରଥମ ସ୍କର୍ପିନ ବୁଡାଜାହାଜ ଜୁନ ୨୦୦୧ ମସିହାରେ ସେବା ନିବୃତ୍ତ ହୋଇଥିଲା।

ଏହି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ସମୁଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ସବମେରିନ୍‌ ନିରୋଧ ସାଙ୍ଗକୁ ଗୁଇନ୍ଦା ସୂଚନା ସଂଗ୍ରହରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ । ଏହା ଛଡା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ମାଇନ୍‌ ବିଛାଇବାରେ ଏହି ଶ୍ରେଣୀୟ ଜାହାଜ ବେଶ ଧ୍ରୁତ। ଏହା ଛଡା ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଚାଲିବା ବେଳେ ଏଥିରୁ ଶବ୍ଦ ମଧ୍ୟ ବାହାରି ନଥାଏ। ଏଣୁ ଏହାର ଉପସ୍ଥିତିକୁ  ଶତ୍ରୁପକ୍ଷ ସହଜରେ ଜାଣି ପାରନ୍ତିନି। ଏହି ଜାଜାହ ଗୁଡିକ ସମୁଦ୍ର ତଳେ ଦ୍ରୁତଗତିରେ ଚାଲିପାରୁଥିବା ବେଳେ ପାଣି ତଳେ ନିଜକୁ ଶତ୍ରୁଠାରୁ ଲୁଚାଇବାରେ ସବୁଠୁ ଚତୁର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ।

ଏହି ଶ୍ରେଣୀୟ ସବୁମେରିନକୁ ମଝଗାଁବ ଡକୟାର୍ଡରେ ସିପ୍‌ ବିଲ୍ଡର୍ସ ଲିମିଟେଡ ଓ ଫରାସୀ କମ୍ପାନୀ ନେବଲ ଗ୍ରୁପ୍ ମିଳିତ ନିର୍ମାଣ କରୁଛନ୍ତି। ଉଭୟ କମ୍ପାନୀ ଏପରି ୬ଟି ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ୨୦୦୫ ମସିହାରେ ରାଜିନାମା କରିଥିବା ବେଳେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ଟିର ନିର୍ମାଣ କାମ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି। ବଗିର ପୂର୍ବରୁ ସ୍କର୍ପିନ କ୍ଲାସ୍‌ର ଚତୁର୍ଥ ବୁଡାଜାହାଜ ବେଲାକୁ ନୌସେନାରେ ସାମିଲ କରା ଯାଇସାରିଛି।

   Related Posts