Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ଘଟଣା : ମହାଲିଙ୍ଗ୍ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କଲେ ମହିଳା କମିଶନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପୁରୀ ନୀଳାଚଳ ହୋଟେଲ ବିକ୍ରି ପାଇଁ ଚାଲିଥିଲା ଯୋଜନା, ୫୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେରଫେର ଅଭିଯୋଗରେ ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଶସ୍ତା ରାଜନୀତି କରୁଛି ବିଜେପି, ମମିତା ମେହେର ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ରାଜନୀତିର ରୂପ ଦିଆଯାଉଛି : ବିଜେଡି
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଏକତରଫା ପ୍ରେମ : ନାବାଳିକା ଯାଉଥିବା ବାଇକ୍‌କୁ ଗୋଇଠା ମାରି ଗଡାଇଦେଲେ ଯୁବକ, ଏସ୍‌ପିଙ୍କ ଦ୍ବାରସ୍ଥ ହେଲେ ମା’
  • ||
  • ବାରଙ୍ଗ : ନନ୍ଦନକାନନରେ ବିରଳ ହିମାଳୟ ଅଣ୍ଡିରା ଭାଲୁ ‘ମୋତି’ର ମୃତ୍ୟୁ, ୫କୁ ଖସିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଫୁଲବାଣୀ : କନ୍ଧମାଳକୁ ଛୁଇଁଲା ପହିଲି ଶୀତ, କୁହୁଡି ଚାଦରରେ ଢାଙ୍କି ହେଲାଣି ସହର
  • ||
  • କେନ୍ଦୁଝର : ଶିଶୁ କନ୍ୟାର ଉଲଗ୍ନ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ବୁଧବାରଠୁ ଝୁମର ନାଚ ଦେଖିବାକୁ ଯାଇ ନିଖୋଜ ଥିଲେ
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ଫେଭରେଟ୍, ବିଜୟ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ : ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲେ ମହମ୍ମଦ ଅମିର
  • ||
  • କଣ୍ଟାବାଞ୍ଜି : ଝରଣୀ ଗାଁରେ ମମିତା ମେହେରଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଭେଟିଲେ ରାଜ୍ୟ ମହିଳା ଆୟୋଗ ଅଧ୍ୟକ୍ଷାଙ୍କ ସହ ୪ଜଣିଆ ଟିମ୍
  • ||
  • ପନିପରିବା ଖାଇଦେଉଛନ୍ତି ବାର୍‌ହା, ଚିନ୍ତାରେ ଚାଷୀ
  • ||

ଦୁଇଟି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ଡିଆଁ ମାରୁଥିବା ବୁଢ଼ିଆଣୀ ଆବିଷ୍କାର କଲେ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ରଖିଲେ ଏମିତି ନାମ ଯାହା ଆପଣ ଶୁଣିଲେ ବି କରିବେ ସଲାମ୍‌

29/06/2021 at 11:19 PM

ମୁମ୍ୱାଇ, ୨୯/୦୬: ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଥାନେ- କଲ୍ୟାଣ ଅଞ୍ଚଳରୁ କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୁଇଟି ନୂଆ ପ୍ରଜାତିର ବୁଢ଼ିଆଣିର ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୁଇ ବୁଢିଆଣୀର ବିଶେଷତ୍ୱ ହେଉଛି ଏମାନେ ଡେଇଁ ଡେଇଁ ଯାଇଥାନ୍ତି । ସବୁଠାରୁ ଭଲ କଥା ହେଉଛି କି ଦୁଇ ବୁଢ଼ିଆଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କର ନାମ ସେମାନେ ୨୬।୧୧ ମୁମ୍ୱାଇ ଆଟାକ୍‌ରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ତୁକାରାମ ଓମ୍ୱଲେଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛନ୍ତି ।

୨୬।୧୧ରେ ମୁମ୍ୱାଇର ତାଜ୍‌ ହୋଟେଲ୍‌ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ନରସଂହାର କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେମାନେ ନିରୀହ ଲୋକଙ୍କୁ ମାରିବା ସହ ଏକ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପଶି ଆଖିବୁଜା ଗୁଳି ଚାଳନା କରି ଲୋକଙ୍କୁ ମାରିଥିଲେ । ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ପୋଲସ୍ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଥିଲା । ପୋଲିସ୍‌ ସହରର ଚାରିପଟୁ ନାକାବନ୍ଦୀ କରିଥିଲା । ଫଳରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଦୁଇଜଣ ଖସି ପାରିନଥିଲେ । ପୋଲିସ୍‌ ଗୁଳିରେ ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଜଣେ ଜୀବିତ ରହିଯାଇଥିଲା । ତାକୁ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ଏଏସ୍‌ଆଇ ତୁକାରାମ ୨୩ ଟି ଗୁଳି ଖାଇଥିଲେ । ଯାହାଙ୍କୁ ସାରା ଦେଶ ଆଜି ବି ମନେ ରଖିଛି ।

ତେବେ ଏହି ଦୁଇ ପ୍ରଜାତିର ବୁଢ଼ିଆଣୀ ବିଷୟରେ ରୁଷିଆନ୍‌ ସାଇନ୍ସ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍‌ରେ ଏକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଏହାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଧ୍ରୁବ ଏ ପ୍ରଜାପତି, ଜନ୍‌ କାଲେବ୍‌, ସୋମନାଥ ବି କୁମ୍ଭାର ଏବଂ ରାଜେଶ୍‌ ସାନାପ୍‌ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ । ଏନେଇ ଧ୍ରୁବ୍‌ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏ ସମ୍ୱନ୍ଧରେ ପ୍ରକାଶ କରିବା ପରେ ଲୋକମନେ ଏହାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ସହିତ ତୁକାରାମଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

  

   Related Posts