Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨ଶହ ଅତିକ୍ରମ କଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୭୯୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୭୭୮୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରେ ଘରେ ପଶି ଲୁଟିଲେ, କଟୁରୀରେ ହାଣି ଖସିଗଲେ, ସ୍ବାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର ମୁଖ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅଫିସ୍‌ରୁ ଜବତ ହେଲା ୯ଟି ଟଙ୍କା ଭର୍ତ୍ତି ଲଫାପା, ବାନ୍ଧିନେଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ପାଟଣାରେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ପଥରରେ ପିଟି ହେଲା ବାଇକ୍, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଳକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବାଲିଅନ୍ତାରେ ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ଚଢାଉ, ୩ ଗିରଫ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲିରେ ଟ୍ରେନ୍ ଲାଇନ୍‌ରୁ ମିଳିଲା ନାବାଳକଙ୍କ ମୃତଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀରେ ୪ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୫.୩୨ ଗ୍ରାମ୍ ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳରେ କଣ୍ଟେନର-ଟ୍ରକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ଟ୍ରକ୍ ଚାଳକ ମୃତ
  • ||
  • ଷ୍ଟାଫ୍‌ନର୍ସ ମୌସୁମୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ସହକର୍ମୀ କହିଲେ, ‘ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଛି’
  • ||

ଆମେରିକା ବୈଜ୍ଞାନିକ ବାହାର କରିଛନ୍ତି ମଣିଷଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ !

12/07/2020 at 4:28 PM

କାଲିଫର୍ନିଆ ୧୨/୦୭ : ଆମେରିକା ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନକାଳକୁ ବଢାଇବା ରାସ୍ତାକୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ଥରରେ ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଗବେଷଣା ଜର୍ନାଲ ଅଫ ଜେରୋଣ୍ଟଲୋଜି, ବୈରୋଲୋଜିକାଲ ସାଇନ୍ସେସରେ ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶିତ ୟୁଏସସି ଡାନସଇଫ କଲେଜ ଅଫ ଲେଟର୍ସ, ଆର୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସେସ (USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences) ର ଏକ ଟିମ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗଶାଲା ଅଧ୍ୟୟନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଅଲଗା ପ୍ରଜାତିର ଜୀବନ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ | ଚିକିତ୍ସକ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଯାହାକୁ ଆରୟୁ- 486 ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ କ୍ୟାନସର ଓ କୁସିଂଗା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି | ମାଈ ଜୀବର ଡ୍ରୋସୋଫିଲା ସିଗନେଚରରେ ସମ୍ଭୋଗ, ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ଏବଂ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଦ୍ୱାରା ଅନିୟମିତ ଜୀବନର ମେଟାବୋଲିକ ସିଗନେଚରରୁ ସଂକେତ ମିଳିଛି ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଜୀବ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇପାରିବ | 

ୟୁଏସସି ଡାନସଇଫ କଲେଜ ଅଫ ଲେଟର୍ସ, ଆର୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସେସର ଜୈବିକ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଫେସର ଜନ ଟାୱାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ସମ୍ଭୋଗ କରିଥିବା ମାଇ ଫ୍ରୁଟଫ୍ଲାଏର ଜୀବନକାଳକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ | ମାଇ ଫଳକୁ ମାଛି ସହ ସମ୍ଭୋଗ ସମୟରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ଅଣୁ ସୁଜନର କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମାଇ ମାଛିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନକାଳକୁ କମ କରିଥାଏ | ଟାୱାରଙ୍କ ଟିମ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁ ମାଇ ମାଛି ସମ୍ଭୋଗ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଦେବାରୁ ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ର ପ୍ରଭାବ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସୁଜନ କମ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରଭାବରେ ମାଇ ମାଛି ଅନ୍ୟ ମାଛି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି | ଟାୱାରଙ୍କ ଟିମ କହିଛି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଉଭୟ ପ୍ରଜାତିରେ ଜୀବନକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ ଏବଂ ଏହି ତନ୍ତ୍ର ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ | ତେବେ ଟାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଔଷଧର ସଠିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |

   Related Posts