Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ବ୍ଲକ୍ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପସି ଟେଣ୍ଡରଧାରୀଙ୍କ ଡିଡି ଚିରିବା ଘଟଣା, ଯୁବ ନେତା କରୁଣା ସାଗର ଖଟୁଆ ଗିରଫ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ନିଆଁ ଲାଗି ଫାଟିଗଲା ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲା ପୁରା ପରିବାର
  • ||
  • ଟାଙ୍ଗୀ : ଜୁଆ ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ପୋଲିସର ଚଢାଉ, ୮ ଜୁଆଡି ଗିରଫ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୯ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବଜ୍ରପାତ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ : ଓଡିଆ ଖେଳାଳି ବୀରେନ୍ଦ୍ର ଲାକ୍ରାଙ୍କୁ ପୁରୁଷ ହକି ଦଳର ଉପଅଧିନାୟକ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଗଞ୍ଜାମ : ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଲଗାଇବେ ଦୋକାନୀ, ନଚେତ ଖୋଲିପାରିବେନି ଦୋକାନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ- ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଯୁବଶିଳ୍ପୀଙ୍କ କମାଲ୍, ଆଇସକ୍ରିମ୍ କାଠିରେ ନିର୍ମାଣ କଲେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଗଜାନନ ବେଶ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ଦନ୍ତାହାତୀ ଉପଦ୍ରବ, ଗାଁରେ ପସି ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ଟେକି ନେଲା ଚାଉଳ ବସ୍ତା
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଗୋରୁ ଭର୍ତ୍ତି କଣ୍ଟେନର ଜବତ, ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଗୋରୁ ଉଦ୍ଧାର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||

ଆମେରିକା ବୈଜ୍ଞାନିକ ବାହାର କରିଛନ୍ତି ମଣିଷଙ୍କ ଜୀବନକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଉପାୟ !

12/07/2020 at 4:28 PM

କାଲିଫର୍ନିଆ ୧୨/୦୭ : ଆମେରିକା ଦକ୍ଷିଣ କାଲିଫର୍ନିଆ ସ୍ଥିତ ଏକ ବିଶ୍ୱ ବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମନୁଷ୍ୟର ଜୀବନକାଳକୁ ବଢାଇବା ରାସ୍ତାକୁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ଥରରେ ବୁଝିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଗବେଷଣା ଜର୍ନାଲ ଅଫ ଜେରୋଣ୍ଟଲୋଜି, ବୈରୋଲୋଜିକାଲ ସାଇନ୍ସେସରେ ଜୁଲାଇ ୧୦ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶିତ ୟୁଏସସି ଡାନସଇଫ କଲେଜ ଅଫ ଲେଟର୍ସ, ଆର୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସେସ (USC Dornsife College of Letters, Arts and Sciences) ର ଏକ ଟିମ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା |

ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗଶାଲା ଅଧ୍ୟୟନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଅଲଗା ପ୍ରଜାତିର ଜୀବନ ବିସ୍ତାର କରିପାରିବ | ଚିକିତ୍ସକ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଯାହାକୁ ଆରୟୁ- 486 ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ କ୍ୟାନସର ଓ କୁସିଂଗା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି | ମାଈ ଜୀବର ଡ୍ରୋସୋଫିଲା ସିଗନେଚରରେ ସମ୍ଭୋଗ, ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ଏବଂ ମିଫୋପ୍ରିଷ୍ଟନ ଦ୍ୱାରା ଅନିୟମିତ ଜୀବନର ମେଟାବୋଲିକ ସିଗନେଚରରୁ ସଂକେତ ମିଳିଛି ଯେ ଏହା ମନୁଷ୍ୟ ସମେତ ଅନ୍ୟ ଜୀବ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇପାରିବ | 

ୟୁଏସସି ଡାନସଇଫ କଲେଜ ଅଫ ଲେଟର୍ସ, ଆର୍ଟ୍ସ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସେସର ଜୈବିକ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରଫେସର ଜନ ଟାୱାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଟିମ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ସମ୍ଭୋଗ କରିଥିବା ମାଇ ଫ୍ରୁଟଫ୍ଲାଏର ଜୀବନକାଳକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଥାଏ | ମାଇ ଫଳକୁ ମାଛି ସହ ସମ୍ଭୋଗ ସମୟରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଠାରୁ ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ | ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ ଅଣୁ ସୁଜନର କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମାଇ ମାଛିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନକାଳକୁ କମ କରିଥାଏ | ଟାୱାରଙ୍କ ଟିମ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ ଯେଉଁ ମାଇ ମାଛି ସମ୍ଭୋଗ କରିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କୁ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଦେବାରୁ ସେକ୍ସ ପେପ୍ଟାଇଡ୍ ର ପ୍ରଭାବ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସୁଜନ କମ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଔଷଧର ପ୍ରଭାବରେ ମାଇ ମାଛି ଅନ୍ୟ ମାଛି ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଦିନ ବଞ୍ଚିଥାନ୍ତି | ଟାୱାରଙ୍କ ଟିମ କହିଛି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଉଭୟ ପ୍ରଜାତିରେ ଜୀବନକାଳ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ ଏବଂ ଏହି ତନ୍ତ୍ର ଅନେକ ପ୍ରଜାତି ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୁର୍ଣ | ତେବେ ଟାୱାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇଫପ୍ରିଷ୍ଟନ ଔଷଧର ସଠିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଏବେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ |

   Related Posts