Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ୨୨୨ ରନର ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍‌ : କେ.ଏଲ. ରାହୁଲ, ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ
  • ||
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଉନ୍ମୋଚନ କଲେ ବରମୁଡ଼ା ଟ୍ରାଏଙ୍ଗଲର ରହସ୍ୟ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏଠାକୁ କାହିଁକି ଯାଇପାରିନଥାଏ ମଣିଷ

27/06/2019 at 2:16 PM

 ବରମୁଡ଼ା ଟ୍ରାଏଙ୍ଗଲର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଲୋକଙ୍କ ଲୋମ ଟାଙ୍କୁରି ଉଠେ। ବରମୁଡ଼ା ଟ୍ରାଏଙ୍ଗଲକୁ ଦାନବର କ୍ଷେତ୍ର କୁହାଯାଇଥାଏ। ବରମୁଡ଼ା ଟ୍ରାଏଙ୍ଗଲ୍ ଏକ ଏପରି ସ୍ଥାନ ଯାହା ଏବେ ଯାଏଁ ଅନେକ ଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନକୁ ଗ୍ରାସ କରିଛି।

ବାସ୍ତବରେ କେଉଁ କାରଣ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ବଡ଼ ବଡ଼ ଜାହାଜ ଏବଂ ବିମାନ ବୁଡ଼ିଯାଇଥାଏ? ଏହାର ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏବେ ଯାଏଁ ଗବେଷଣା ଚାଲିଥିଲା। ଶେଷରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ରହସ୍ୟରୁ ପର୍ଦ୍ଦା ଫାଶ କରିଥିଲେ। ଏହି ଗବେଷଣାରେ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହା କୈାଣସି ୟୁଏଫଓ ନୁହେଁ କି କୈାଣସି ସାମୁଦ୍ରିକ ଦାନବ ନୁହେଁ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏହା ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ଭୟଙ୍କର ଲହରୀ ଯାହା କୈାଣସି ଦାନବଠୁ କମ୍ ନହେଁ। ଏହି ଲହରୀ କାରଣରୁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକ ବୁଡ଼ିଯାଇଥାଏ। ଏହା ଉତ୍ତର ଆଟଲାଣ୍ଟିକର ଏକ ଏପରି କ୍ଷେତ୍ର ଯାହା ମିଆମି,ବରମୁଡ଼ା ଏବଂ ପ୍ୟୁର୍ଟୋ ରିକୋ ଦ୍ବାରା ଘେରି ହୋଇ ରହିଛି।

ବିଭିନ୍ନ ଅନୁଧ୍ୟାନରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନରୁ ଏହି ବରମୁଡ଼ା ଟ୍ରାଏଙ୍ଗଲରେ ଅନେକ ଜାହାଜ ଏବଂ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଲୀନ ହୋଇଯାଇଛି। ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହିକି ଯେ ଏବେ ଯାଏଁ ଏହି ବିମାନ ଏବଂ ଜାହାଜ ବିଷୟରେ କିଛି ଜଣା ପଡ଼ିନାହିଁ। ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ ଏହା ଦକ୍ଷିଣ  ଏବଂ ଉତ୍ତର ଝଡ଼ ଯାହା ହଠାତ୍ ଏକାଠି ଆସିଥାଏ।

ଏହି ସମୟରେ ଯଦି ଫ୍ଲୋରିଡ଼ାରୁ କିଛି ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହି ଲହରୀ ଆଉ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହି ଭୟଙ୍କର ଲହରୀ ୧୦୦ଫୁଟ ଯାଏଁ ଉପରକୁ ଉଠି ପାରେ। ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଭ୍ରମକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ରହସ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts