Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଜୀବ, ୧୮୮ ବର୍ଷୀୟ କଇଁଛ ଠାରୁ କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସା ନେଇ ଆଶାବାଦୀ ବୈଜ୍ଞାନିକ

26/08/2020 at 6:12 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୬/୦୮ : କ୍ୟାନସର ଏହିଭଳି ଏକ ରୋଗ ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି | ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କୁ ଏକ ୧୮୮ ବର୍ଷର ଏକ କଇଁଛରୁ କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସାକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା କରିଛନ୍ତି | ଯୋନାଥନ ନାମକ ଏକ କଇଁଛ ଉପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି | ଏହି କଇଁଛ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ଥିବା ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା ଜୀବ |

ବୟସ ବଢିବା ସହ ଯୋନାଥନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆହୁରି ଭଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଆଶା ଆଶଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଦକ୍ଷିଣ ଆଟ୍ଲାଣ୍ଟିକ ମହାସାଗରରେ ବ୍ରିଟେନର ସେଣ୍ଟ ହେଲେନା ଦ୍ୱୀପରେ ରହୁଥିବା ଯୋନାଥନର ବୟସ ଲଣ୍ଡନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଘଣ୍ଟା ଟାୱାର ବିଗ୍ ବେନ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାରିସର ଆଇଫେଲ୍ ଟାୱାର ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ |

୧୮୮୨ ମସିହାରେ ତାକୁ ଏହି ଦ୍ବୀପକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା | ସେତେବେଳେ ତାକୁ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା | ବୈଜ୍ଞାନିକ ତାର ଏହି ବୟସ ସମ୍ପର୍କରେ ପତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେପରିକି ମାନବ ଶରୀରରେ ଥିବା କୋଷରେ ଥିବା ମ୍ୟୁଟେସନର କାରଣ ପତା କରିପାରିବେ | ମ୍ୟୁଟେସନ ଯୋଗୁଁ କୋଷ ବଢିଥାଏ | ଯାହାଫଳରେ କ୍ୟାନସର ରୋଗ ହୋଇଥାଏ | ଯଦି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହାର କାରଣ ପତା କରିପାରିବେ ତାହେଲେ କ୍ୟାନସରକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ |

ଯୋନାଥନଙ୍କ ଡାକ୍ତର ଜୋ ହୋଲିନ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରୁ ଏହା ସଂକେତ ମିଳିଛି ଯେ ବିଶାଳ ଆକାରର କଇଁଛ ମଣିଷ ଭଳି ବଢି ନଥାନ୍ତି | ଏହି ଆଧାରରେ ଯୋନାଥନର ଡିଏନଏ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଆମେରିକା ୟୁନିଭର୍ସିଟିକୁ ପଠାଯାଇଛି ଯେପରିକି ବୟସ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା କରାଯାଇପାରିବ |

ସବୁଠାରୁ ଖାସ କଥା ହେଲା ଯୋନାଥନର ବୟସ ବଢିବା ସହ ତାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେଉଛି ଏବଂ ତାର ମୁହଁ ପୂର୍ବ ଭଳି ଧାରୁଆ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିଜେ ଖାଦ୍ୟ ଚରି ପାରୁଛି | କଇଁଛ ପାଟିରେ ଘର କାଟିବା ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଅଂଶ ଥାଏ | କିନ୍ତୁ ଏହା ମଜବୁତ ହେଲେ ହିଁ ସେ ଘାସ ଚରି ପାରେ |

   Related Posts