ori homes
previous arrow
next arrow

Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁମ୍ବାଇ ବନାମ ଦିଲ୍ଲୀ : ‘କର ବା ମର’ ସ୍ଥିତିରେ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଏଏଫଆଇ ଇଣ୍ଡିଆନ ଗ୍ରାଁପ୍ରି-୩ : ଅମିୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ଏବଂ ଶ୍ରାବଣୀ ନନ୍ଦଙ୍କ ଉପରେ ନଜର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ହାରୁଛି କରୋନା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆକାଶରୁ ଖସିଲା ମୃତ୍ୟୁ, ବଜ୍ରପାତରେ ଚାଲିଗଲା ୩୩ ଜୀବନ
  • ||
  • ତାତି ଆହୁରି ବଢିବ, ୩ ଦିନ ଯାଏଁ ତତଲା କଡେଇରେ ଭାଜିହେବେ ରାଜ୍ୟବାସୀ
  • ||
  • ୪୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଚାଲାଣ ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲରେ ଲୁଚାଇଥିଲେ ମାଫିଆ
  • ||

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଆଉ ଏକ ଆବିଷ୍କାର : ଚନ୍ଦ୍ରରେ ଅଛି ବରଫ

21/08/2018 at 5:36 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧/୮ : ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବରଫ ଅଛି ବୋଲି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ପହଂଚିଛନ୍ତି | ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଚନ୍ଦ୍ର ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୧ ଇସ୍ରୋ ପେରାନା କରିଥିଲା | ଏଥିରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଉପକରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଉତ୍ତୋଳନ କରାଯାଇଥିବା କେତେକ ଚିତ୍ର ଉପରେ ଗବେଷଣା କରି ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏବେ ବରଫର ଅବସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଚନ୍ଦ୍ରାୟନ-୧ ପ୍ରେରଣର ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଣିଥିବା କଥା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଜାଣିପାରିଥିଲେ | ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ବରଫ ଥିବା ଜଣାପଡିବା ଫଳରେ ଗବେଷଣାର ଆଉ ଏକ ଦିଗ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି | ମୁଖ୍ୟତଃ ଚନ୍ଦ୍ରର ଉତ୍ତର ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଏହି ବରଫ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଛି | ବରଫ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥିବା ଅଂଚଳରେ ତାପମାତ୍ରା ମାଇନସ ୧୬୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିଅସ ରହିଥିବା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି | ବରଫ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଅଂଚଳରେ ଆୟତନ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସମୁଦାୟ ଆୟତନର ମାତ୍ର ୩.୫ ପ୍ରତିଶତ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି | ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏ ଦିଗରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

   Related Posts