Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେବାଳିଆ ଦ୍ଵାର ଦେଶରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପାଇଁ ଅକ୍ସିଜେନ ପାଲଟିଲା ଭାରତ, ଦେଲା ଏତେ କୋଟି ସହାୟତା
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସର ୧୮ ଜଣିଆ ନିର୍ବାଚନ କମିଟି, ନରସିଂହ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ: ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ୮୭୭୨ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ
  • ||
  • ପୁଣି ନିରାଶ ହେଲେ ସୁମିତ୍, ଆବେଦନ ଖାରଜ କଲେ ଏସଡିଜେଏମ କୋର୍ଟ
  • ||
  • ପଞ୍ଚାୟତ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ହିଂସା ! ସମିତି ସଭ୍ୟାଙ୍କ ଗାଡି ଜାଳିଦେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ମହିଳାଙ୍କ ଦେହରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଲେ ଧରମ ଭାଇ ! ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ବିଲଡର୍ ସଂସ୍ଥାର ଘର ଉପରେ ବୋମାମାଡ, ୩ ଶ୍ରମିକ ଆହତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୪କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୪୮୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୪୪୪୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୫୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୮୫ ମୃତ
  • ||

ଶରୀରରେ ଲୁଚି ରହିପାରିବନି କରୋନା ଭାଇରସ୍, ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟରେ ଖୋଜି ବାହାର କରିଦେବ ଏହି ସଫ୍ଟଓ୍ବେୟାର

13/04/2020 at 5:02 PM

ଓ୍ବାଶିଂଟନ୍ ୧୩।୪: ସାରା ବିଶ୍ବ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆମେରିକା ସର୍ବାଧିକ ତାଣ୍ଡବ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ସାଢେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କୋଭିଡ-୧୯ ପଜିଟିଭ ଥିବାବେଳେ ୨୨,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଏହି ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଅଧିକାରୀମାନେ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଜଣେ ଆମେରିକୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏକ ସଫ୍ଟୱେୟାର କୋଡ୍ ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି ଶରୀରରେ ଥିବା ଭାଇରସକୁ ମାତ୍ର କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ ।

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ ଡେଟ୍ରାନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ବରାଥ ନାରାୟଣନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଙ୍କ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କୋଡ୍ ମନୁଷ୍ୟର ଛାତିକୁ ସ୍କାନ କରି ଶରୀରରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଭାଇରସକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ଶରୀରରେ ଲୁଚି ରହିଥିବା ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ୯୮ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ।

ନାରାୟଣନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ ସାଧାରଣ ଏକ୍ସ-ରେ ସ୍କାନିଂ ମେସିନ୍ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ । ଏହା ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଛି । ଯାହାର ଫଳାଫଳ ୯୮ ରୁ ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ସଠିକ୍ ହୋଇପାରେ । ସେ ଡେଲି ମେଲକୁ ଏକ ଇ-ମେଲ୍ କରି ଏଭଳି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନାରାୟଣନ୍ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ କାମ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଫଳରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ରୋଗୀର ରୋଗକୁ ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରି ପାରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ସ୍ତନ କର୍କଟ, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ବ୍ରେନ୍ ଟ୍ୟୁମର, ଯକ୍ଷ୍ମା, ମଧୁମେହ ଏବଂ ନିମୋନିଆ ଭଳି ରୋଗର ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ସଫ୍ଟୱେୟାର୍ କୋଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts