Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୪ ରନ୍‌ରେ ଜିତିଲା ପଞ୍ଜାବ
  • ||
  • ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସକୁ ୨୨୨ ରନର ବିଶାଳ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଦେଲା ପଞ୍ଜାବ କିଙ୍ଗସ୍‌ : କେ.ଏଲ. ରାହୁଲ, ଦୀପକ ହୁଡାଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରକ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ
  • ||
  • ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୋନିଆଙ୍କ ପତ୍ର: ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯାଉ
  • ||
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||

ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ନବରଙ୍ଗପୁର ରାଜୋଡା ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ; ଭଙ୍ଗାଘରେ ଚାଲିଛି ଶତାୟୁ ସ୍କୁଲ

12/05/2018 at 1:05 PM

ସ୍ଵାଧୀନତା ପୂର୍ବବର୍ତ୍ତୀ ଇଂରେଜ ଶାସନ ଅମଳରେ ନବରଙ୍ଗପୁରର କୋଷଗୁମୁଡା ଭଳି ଉପାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ସ୍କୁଲ ତିଆରି ହୋଇ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଜ୍ଞାନର ଆଲୋକ ଦେଖାଇଥିଲା ରାଜୋଡା ଗାଁ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ । ଗତ ଶହେ ବର୍ଷ ଧରି ଅଞ୍ଚଳକୁ ମଣିଷ ତିଆରି କାରଖାନା ପାଲଟିଥିବା ଏହି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଦିନେ ଅଞ୍ଚଳରେ ସ୍ଵାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ବାର୍ତ୍ତାବହ ସାଜିଥିଲା । ଆଜି ଉକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟଟି ଶିକ୍ଷାବିଭାଗର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉଦାସୀନତାର ଶିକାର ହୋଇ ନିଜ ଅସ୍ତିତ୍ଵ ହରାଇବାକୁ ବସିଲାଣି । ବର୍ତମାନ ସ୍କୁଲରେ ପ୍ରଥମରୁ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଆଉ ଶହ ଶହ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶହେ ବର୍ଷ ତଳର ସେହି ପୁରୁଣା ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ଯେଉଁ ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ସେହି ଗୃହରେ ହିଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ତଳେ ବସି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । କେତେବେଳେ ସେହି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ଭାଙ୍ଗି ବିପତ୍ତି ଆଣିବ ତାହା କହିହେବ ନହିଁ । କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ବାବୁମାନେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଜାଣି ଅଜଣା ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ତଥା ଗ୍ରାମବାସୀ ମାନେ ଏ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ବାରମ୍ବାର ଉଚ୍ଚ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ସ୍କୁଲର ଅବସ୍ଥା ନେଇ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏଥିପ୍ରତି ସେମାନେ ଦୃଷ୍ଟି ଦେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।
ସ୍କୁଲର ଏପରି ଅବସ୍ତା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍କୁଲ କମିଟିର ସଭାପତି ବିଭାଗକୁ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପ୍ରତି ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ଦେଉନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏ ବିଷୟରେ ଆମେ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପଚାରିବାରୁ ସେ ଭଙ୍ଗା ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଚାଲିଥିବା ଓ ସ୍କୁଲର ଅବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଅବଗତ ଥିବା ଓ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ନୂତନ ଗୃହ ପାଇଁ ଅନୁଦାନ ଆସୁନଥିବା କହିଛନ୍ତି । ବର୍ତମାନ ସେହି ଶ୍ରେଣୀ ଗୃହ ଗୁଡିକରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରିବାକୁ ଶିକ୍ଷକ ମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିବା ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ଗୃହର ଏପରି ଅବସ୍ଥା ଥିବାବେଳେ ଯଦି କିଛି ଅଘଟଣ ଘଟେ ତ ତା ପାଇଁ କିଏ ଦାଇ ରହିବ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ସେ ଏଡାଇଯାଇଥିଲେ ।
ସରକାର ଏପରି ପୁରୁଣା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯାହା ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶରେ ଗୁରୁତ୍ଵ ବହନ କରୁଥିବ ତାହା ଚିହ୍ନଟ କରି ତାହାରି ବିକାଶ ଦିଗରେ ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତି ତାହେଲେ ଶିକ୍ଷାର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ । ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ତୁରନ୍ତ ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ଦେବାକୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

   Related Posts