Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁରୀ ସ୍ବର୍ଗ ଦ୍ବାରରୁ ହଟିଲା କଟକଣା, ସଂକ୍ରମଣ କମୁଥିବାରୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • ‘କୁଲଦୀପ ଯାଦବଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ହେବ ଓ୍ବେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ସିରିଜ୍, ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଭରସା ରଖିବାକୁ ହେବ’: ହରଭଜନ ସିଂହ
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ବଜେଟ୍‌ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଡାକିଲା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ରଣନୀତି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୧,୧୫୭ଜଣ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୬୫୩ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କରଙ୍କୁ କରୋନା, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍
  • ||
  • ମହାକାଶରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଛି ସ୍ପେସଏକ୍ସର ଫାଲକନ-୯, ବିପଦରେ ଭାରତର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ
  • ||
  • ବିଜେପିରେ ସାମିଲ ହେଲେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କିଶୋର ଉପାଧ୍ୟାୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୫୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୯୦୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୩୧୧୬୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତରାଣୀ, ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ମୋନାଲିସା
  • ||

ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିକ୍ଷକ ଅଭାବ- ସଂସ୍କୃତ ବଦଳରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ ରଖିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ

3/10/2019 at 11:09 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର – ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସଂସ୍କାର ଲାଗି ସରକାର ଅନେକ କଥା କହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଉପକଣ୍ଠ ବରିମୁଣ୍ଡ ବାପୁଜୀ ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚିତ୍ର ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ନ ଥିବାରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେଲା ସ୍କୁଲରେ ସଂସ୍କୃତ ବିଭାଗର କେହି ବି ଶିକ୍ଷକ  ନାହାନ୍ତି । ଅଷ୍ଟମରେ ସଂସ୍କୃତ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିବା ବେଳେ ପିଲାଙ୍କୁ ପଢାଇବାକୁ କେହି ନାହାନ୍ତି । ନବମ ଓ ଦଶମରେ ସଂସ୍କୃତ ସହ ହିନ୍ଦୀ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ରହିଛି । ହେଲେ ଯେଉଁମାନେ ସଂସ୍କୃତ ବିଷୟ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଉଛି ହିନ୍ଦୀ ରଖିବାକୁ । ଖୋଦ୍ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟୀତ୍ରୀ ଏ ଭଳି ବାଧ୍ୟ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଦେଇଛି । ଶିକ୍ଷକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନ କରି ପିଲାଙ୍କୁ ସବଜେକ୍ଟ ଚେଞ୍ଜ କରିବାକୁ କୁହାଯିବା କେତେ ଦୂର ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି । ଯଦି ରାଜଧାନୀ ଉପକଣ୍ଠରେ ଏ ଚିତ୍ର ତାହେଲେ ବାକି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଚିତ୍ର ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ । ବରିମୁଣ୍ଡ ବାପୁଜୀ ନୋଡାଲ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୦ଟି ଶ୍ରେଣୀର ୩୦୦ ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଗି ୧୦ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ରହିଛନ୍ତି । ତେବେ ସଂସ୍କୃତ ଶିକ୍ଷକ ସମସ୍ୟାର ତୁରନ୍ତ ସମାଧାନ ଲାଗି ଦାବି ହୋଇଛି ।

   Related Posts