Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କମିବାରେ ଲାଗିଛି କରୋନା ପ୍ରଭାବ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୭୦୭ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ବିରାଟ ବାହିନୀ ଚିତ୍‌ପଟାଙ୍ଗ, ଭାରତକୁ ୫୧ ରନରେ ହରାଇ ସିରିଜ୍ ହାତେଇଲା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାରେ ପବିତ୍ର ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ ହରିଦ୍ୱାର ସୀମା ସିଲ୍
  • ||
  • ହାଡଭଙ୍ଗା ଶୀତ ଯୋଗୁଁ ମନାଲିରେ ଜଣକର ମୃତ୍ୟୁ, ଜିରୋ ଡିଗ୍ରୀ ତଳକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ଡାଲିରେ ୧୫ ଟଙ୍କା ରିହାତି ଦେବେ ସରକାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||

ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ଭାଗ୍ୟରେ ଥିଲେ ମିଳନ୍ତି: ବାତ୍ୟାରେ ଉଡିଯାଇଥିଲା ଘର ଛାତ, ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗ ଦୀପାବଳିରେ ଉପହାର ଦେଲେ ନୂଆ ଘର

18/11/2020 at 3:07 PM

ଚେନ୍ନାଇ ୧୮/୧୧ : କଥାରେ ଅଛି ବିପଦରେ ଛିଡା ହେଉଥିବା ବନ୍ଧୁ ହିଁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ। ସେଥିପାଇଁ ବନ୍ଧୁତାର ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। କିଛି ବନ୍ଧୁ ପିଲାଦିନୁ ଆଜୀବନ ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ରୁହନ୍ତି। ଏହିଭଳି ବନ୍ଧୁ ସବୁ ଦୁଃଖ ସୁଖରେ ସାଙ୍ଗରେ ରୁହନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେଲେ ସେମାନେ ଆଗ ସାମ୍ନା କରନ୍ତି ଏବଂ ସବୁ ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଆନ୍ତି। ଏମିତି ବନ୍ଧୁ ଭାଗ୍ୟରେ ଥିଲେ ମିଳନ୍ତି। ଏହିଭଳି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ଜୀବନ୍ତ ପରିଚୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାମିଲନାଡୁର କିଛି ଯୁବକ। କିଛି ସ୍କୁଲ ବନ୍ଧୁ ନିଜ ସାଙ୍ଗକୁ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଏକ ଘର ଉପହାର କରିଛନ୍ତି।

ତାମିଲନାଡୁ ପୁଡୁକ୍କୋଟ୍ଟୋଇରେ ରହୁଥିବା ୪୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମୁଥୁକୁମାର ଜଣେ ଟ୍ରକ ଚାଳକ। ତାଙ୍କର ମାସିକ ରୋଜଗାର ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା। ଏତିକି ଟଙ୍କାରେ ସେ ନିଜ ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣ କରନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଚାକିରୀ ଚାଲିଗଲା। ମାସିକ ସେ ଯେଉଁ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ ତାହା କମି ୨ ହଜାର ଟଙ୍କା ହୋଇଗଲା। ପରିବାର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଅନେକ ଅସୁବିଧା ହେଲା। ଫଳରେ ସେ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଲେ। ଆଜିକା ସମୟରେ ୨ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ପୋଷିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଯାହା କଲା ପୁଣି ଗାଜା ବାତ୍ୟା ଆହୁରି ସମସ୍ୟା ଛିଡା କଲା। ବାତ୍ୟା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ବଜ୍ର ଭଳି ପଡିଲା। ବାତ୍ୟା ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଘର ଛାତ ଉଡ଼ିଗଲା। ଘର ଆଖପାଖରେ ଅନେକ ଗଛ ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ଘର ଛାତ ଉଡିଯିବାରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ନାନା ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲା। କିନ୍ତୁ ଟଙ୍କା ନ ଥିବାରୁ ସେ ଘର ମରାମତି ମଧ୍ୟ କରିପାରୁନଥିଲେ। 

କିଛି ମାସ ପୂର୍ବରୁ ମୁଥୁକୁମାରଙ୍କ ସାକ୍ଷାତ ନିଜର ଜଣେ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଘରେ ପୁରୁଣା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କର ରିୟୁନିୟନ ଥିଲା। ସେଠାରେ ମୁଥୁକୁମାରଙ୍କର ନିଜର ବନ୍ଧୁ ସହ ଦେଖାହେଲା। ମୁଥୁକୁମାର ନିଜ ବନ୍ଧୁ କେ.ନଗେନ୍ଦ୍ରନଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। କେ.ନଗେନ୍ଦ୍ରନ ବନ୍ଧୁର ଆମନ୍ତ୍ରଣ ସ୍ୱୀକାର କରି ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଗଲେ। କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଓ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଏହିଭଳି ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ହୋଇଗଲେ। ଏହାପରେ ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ମୁଥୁକୁମାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରି ଯୋଜନା କଲେ।

ନଗେନ୍ଦ୍ରନ ଏଥିପାଇଁ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆର ସାହାଯ୍ୟ ନେଲେ। ହ୍ୱାଟ୍ସଆପରେ ଏକ ଗ୍ରୁପ କଲେ। ଏହି ଗ୍ରୁପରେ ସେ ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କଲେ। ସ୍କୁଲ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅପିଲ କଲେ। କିଛି ଦିନରେ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଦେଢ଼ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଗଲା। ଏହି ଟଙ୍କାରେ ଏକ ନୂଆ ଘର କରି ସାଙ୍ଗମାନେ ମୁଥୁକୁମାରଙ୍କୁ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଉପହାର ଦେଲେ। ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଠାରୁ ନୂଆ ଘର ଉପହାରରେ ପାଇ ମୁଥୁକୁମାର ଖୁସିରେ କାନ୍ଦି ପକାଇଲେ। ସେ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲେନି ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ବଡ କାମ କରିଛନ୍ତି। ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ସେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଋଣ ସେ ଜୀବନରେ କେବେ ବି ସୁଝିପାରିବେନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। 

   Related Posts