Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ ୧୫ % କମିଲା, ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଦେଲେ ସରକାର

2/07/2021 at 7:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୦୨|୦୭: ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲଙ୍କ ସରକାର ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’କୁ ନେଇ ଚଳାଇଥିବା ମନମାନି ବିରୋଧରେ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇଛନ୍ତି । ଦିଲ୍ଲୀର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ନିଜର ଫି’ର ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବେ ବୋଲି  କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ଆଦେଶ ୨୦୨୦-୨୧ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ପାଇଁ ଲାଗୁ ହେବ । ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ସ୍କୁଲ ଅଭିଭାବକଙ୍କଠୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନିଏ ତେବେ ସ୍କୁଲକୁ ଟଙ୍କା ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରେ ସାମିଲ କରାଯିବ ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ବେଳେ କେଜ୍ରିଓ୍ୱାଲଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଆଣିଦେଇଛି । ଗୁରୁବାର ଉପ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନୀଷ ସିସୋଦିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ନାନା ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଫି ହ୍ରାସ ସେମାନଙ୍କୁ କିଛିଟା ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ । ଏପରିକି ଫି’ ନଦେଇଥିଲେ କୌଣସି ସ୍କୁଲ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠପଢା ବା ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ମନା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଏହି ଆଦେଶ ସେହି ସମସ୍ତ ୪୬୦ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲରେ ଲାଗୁ ହେବ ଯେଉଁମାନେ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଅପିଲ କରିଥିଲେ ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷରେ ସ୍କୁଲର ମାସିକ ଫି ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ତେବେ ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବା ପରେ ଏହା ୨୫୫୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ । ତେବେ ସ୍କୁଲଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ମାନିବାକୁ ହେବ ଯାହାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ୨୦୨୦ ଏପ୍ରିଲ ୧୮ ଓ ୨୮ ତାରିଖରେ ଜାରି କରିଥିଲେ ।

   Related Posts