Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

ଏ ବର୍ଷ ଖୋଲିବନି ସ୍କୁଲ, ଘୁଞ୍ଚିଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ଫର୍ମ ପୂରଣ ତାରିଖ: ବଦଳିଯିବ କି ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ, ଚିନ୍ତାରେ ଅଭିଭାବକ

7/11/2020 at 7:23 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୦୭/୧୧ : ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ତାପରେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା ଫର୍ମ ଫିଲ ଅପକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ଏହି ଦୁଇ ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଅଭିଭାବକମାନେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି। ଏପଟେ ଓଷ୍ଟା ଏବଂ ଅବିଭାବକ ସଂଘ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।


କଣ ହେବ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ। ଘୁଞ୍ଚିବକି ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ। ଚିନ୍ତାରେ ଅବିଭାବକ। କାରଣ କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଜାନୁଆରିରେ ସ୍କୁଲ କେବେ ଖୋଲିବ କେବେ ପରୀକ୍ଷା ହେବା ସେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ। ଏଣେ ଆଜି ମାଟ୍ରିକ ଫର୍ମ ଫିଲ ଅପ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଲାଗି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ। ଏ ନେଇ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ପରିଷଦ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଆସନ୍ତା ୯ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ ଲାଗି ୫ ତାରିଖରେ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି। ଫେବୃଆରୀରେ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା ହେବା କଥା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାର ୩୦ ପ୍ରତିଶତ କୋର୍ସ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ହେଲେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିନିକି ପାଠ ପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି। ପିଲା କେମିତି ପରୀକ୍ଷା ଦେବେ ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦରେ ପଡିଛନ୍ତି ଅବିଭାବକ। ଅବିଭାବକ ସଂଘ ପକ୍ଷରୁ ଏ ବାବଦରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଦାବି କରାଯାଇଛି। ଏପରିକି ସରାକରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି ଅବିଭାବକ ସଂଘ


ଏପଟେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଓଷ୍ଟା ସ୍ବାଗତ କାରିଥିବା ବେଳେ ତିନିଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ପ୍ରସ୍ତାବ ୧- ତୁରନ୍ତ ରାଜ୍ୟସରକାର ସମସ୍ତ ଷ୍ଟେକ ହୋଲଡରଙ୍କୁ ଡାକି ମିଟିଂ କରନ୍ତୁ। ପ୍ରସ୍ତାବ ୨- ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ଭବପର ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷକୁ ଜୁନକୁ ଘୁଞ୍ଚାଯାଉ ନଚେତ ଜାନୁୟାରୀରୁ ନୂଆ ଶିକ୍ଷା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଉ। ଏନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେନ୍ଦ୍ରସରକାରଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରସ୍ତାବ ୩ ଏହି ଦୁଇ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ବପୂଣ୍ଣ ତେଣୁ ରାଜ୍ୟସରକାର କେରଳ ପରି ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ପାଠ ପଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ସୁବିଧା କରନ୍ତୁ। ଏପଟେ ସ୍କୁଲର ପ୍ରିନସିପାଲଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଫେବ୍ରୁଆରୀରେ ଦଶମ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।


କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଚିଳତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବନି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ବହି ମଧ୍ୟ ପିଲା ଖୋଲିନାହାନ୍ତି। ତେଣୁ ଯେହେତୁ ପାଠପଢ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୋଇନି ।ତେଣୁ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷ ପରିବର୍ତନ ନେଇ ଆଶାଙ୍କା ଉପୁଜୁଛ

   Related Posts