Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

‘ଆମକୁ ଟିକା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯଦି ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତୁ’: ଦଳିତ ସମାଜର ଦାବି, ସରକାର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ କାମ କରନ୍ତୁ

14/06/2021 at 8:29 PM

ନୱାଡା ୧୪/୦୬ : କରୋନା ଟୀକାକରଣ ଦଳ ବିହାରର ନୱାଡା ଜିଲ୍ଲାର ୩୫ ବର୍ଷିୟ ଦଲିତ ମହିଳା ଲଲିତା ଦେବୀଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସେ ବିରକ୍ତ ହୋଇ ଟୀକାକରଣ ଦଳକୁ ଘଉଡାଇ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଆପତ୍ତି କରିଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେଉନାହାଁନ୍ତି।

ସେ ଭୋଜପୁରୀରେ ଦି ପ୍ରିଣ୍ଟକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ଲକଡାଉନ୍ ଲାଗା ଦେବେ, ତୋ ସାରକାର ହାମାରି କେ ଇଗୋ ରୁପାୟା ଦେବୀ ? ମୁଁ ଟିକା ନେଲେ ସରକାର ମୋତେ ଟଙ୍କା ଦେବେ କି ? କାହିଁକି ମୁଁ ଟିକା ନେବି ?

ଘଟଣା ମେ’ ୩୧ ତାରିଖର। ତେବେ ଘଟଣା କେବଳ ନୱାଡାର ନୁହେଁ। ଅମରପୁର ମୁଶାରୀ ଟୋଲା (ଗାଁର ଏକ ପୃଥକ ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ସ୍ଥାନ)ରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତେ ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ବିନା ସେମାନେ କାହିଁକି ଟିକା ନେବେ ? ଆଶା କର୍ମୀ ଏବଂ ସହାୟକ ନର୍ସ (ANMs) କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଟିକା କରୋନାଭାଇରସରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇଲେ ବି ତାଙ୍କୁ କିଛି ଫରକ ପଡେ ନାହିଁ।

ଅମରପୁରରେ ପ୍ରାୟ ୧୬୦ ପରିବାର ଅଛନ୍ତି। ନୱାଡା ବ୍ଲକର ଗୋଟିଏ ପଞ୍ଚାୟତରେ ପ୍ରାୟ ୫୨୯୪ ଲୋକ ବାସ କରୁଛନ୍ତି। ଏଠାରେ ୯ଟି ମହାଦଳିତ କଲୋନୀ ଅଛି। ମହାଦଳିତ ଲୋକ ଦଳିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସବୁଠାରୁ ଗରିବ ସାମାଜିକ ସମୂହର। ବିହାରରେ ଏମାନଙ୍କ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୫ ପ୍ରତିଶତ।

ରୋହଟା ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଡୋମ (ମହାଦଲିତ ଜାତି) ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନକୁ ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ତୁଳନା କରିଥିଲେ। ସେ ପଚାରିଥିଲେ, ‘ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ସରକାର ଆମକୁ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବେକାର ଅଛୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାଗଣା ଟିକା ସହ ସରକାର ଆମକୁ କାହିଁକି ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହାନ୍ତି ? ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କହିଥିଲେ, ‘ସମସ୍ତ ଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଆମର ଜାତି ସର୍ବନିମ୍ନ। ସରକାର ଆମ ସହ କଥା ହେବା ଉଚିତ୍। ଟିକା ସହିତ ସେ ଆମକୁ କିଛି ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ଦେବା ଉଚିତ।
ଆଉ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କହିଥିଲେ ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି ତାହେଲେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବୁ କିନ୍ତୁ ସରକାରଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବେନି | କରୋନାରେ ମାରୁଥିଲେ ବି ସେମାନେ ଟୀକା ନେବେନି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |

   Related Posts