Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • LICର ଏମ୍‌ଡି ହେଲେ ଓଡ଼ିଆ ପୁଅ ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ମହାନ୍ତି, ଫେବୃଆରୀ ୧ରୁ ସମ୍ଭାଳିବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଜାନୁଆରୀ ୨୭, ସକାଳେ ଜେଲ୍‌ରୁ ମୁକୁଳିପାରନ୍ତି ଭି.କେ. ଶଶିକଳା
  • ||
  • ନେତାଜୀ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଖୋଲିଵାକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି
  • ||
  • କଟକ:କାଲିଠାରୁ ଖୋଲିଵ ନେତାଜୀ ସଂଗ୍ରହାଳୟ
  • ||
  • ରାଇରଙ୍ଗପୁର: ଗୋରୁମହିଷାଣି ପୋଲିସର ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ସଚେତନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ସାମିଲ ଥିଲେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର: ପୁଣି ରକ୍ତ ରଞ୍ଜିତ ହେଲା ଶୁଲିଆ ପୀଠ, ଗଡିଲା ଶହ ଶହ ପଶୁ-ପକ୍ଷୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ପହଞ୍ଚିଲା ୨ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୋଭିଡ ଟିକା: ସ୍ପାଇସ୍ ଜେଟ୍‌ରେ ଆସିଲା ଟିକା
  • ||
  • ଭାଙ୍ଗିଲା ୩୩ ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ୍‌ : ବ୍ରିସବେନ ଟେଷ୍ଟରେ ଭାରତର ଐତିହାସିକ ବିଜୟ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆକୁ ୩ ଓ୍ବିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇ ସିରିଜ କବଜା କଲା ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ସୀମାନ୍ତରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ୧୦ରୁ ଅଧିକ ମାଓ କ୍ୟାମ୍ପ ଧ୍ୱଂସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : ଫୋକସ୍‌ରେ ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶା, ମା’ ସମଲେଶ୍ବରୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ବୁଲି ସମୀକ୍ଷା କଲେ 5-T ସଚିବ
  • ||

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଗିଦ, “ଏମିତି କୌଣସି ଆଇନ ନାହିଁ ଯାହା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଏ”

12/03/2020 at 1:14 PM

ଯୋଗୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଝଟକା :

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୨/୦୩ : ହିଂସାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକାର କିଏ ଦେଲେ ? ନାଗରିକତା ସଂଶୋଧନ ଆଇନ(ସିଏଏ) ବିରୋଧୀ ହିଂସା ଘଟଣାରେ ହିଂସାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ମରାଯିବ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି | ଆଲଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ | ସିଏଏ ବିରୋଧୀ ହିଂସାର ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ମରାଯିବ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଭର୍ସନା କରିବା ସହ ତୁରନ୍ତ ସେହି ପୋଷ୍ଟର ହଟାଇ ନେବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ତାହାକୁ ଗ୍ରହଣ ନକରି ଯୋଗୀ ଅଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ | ସେହି ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି ବିଚାରପତି ୟୁୟୁ ଲଳିତ ଏବଂ ବିଚାରପତି ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋଷ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି |  ଏହାସହ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ |

ବିଚାରପତି ୟୁୟୁ ଲଳିତ ଏବଂ ବିଚାରପତି ଅନିରୁଦ୍ଧ ବୋଷଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ମାମଲା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଏଭଳି ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇବାର ଅଧିକାର ନାହିଁ | ଏମିତି କୌଣସି ଆଇନ ନାହିଁ ଯାହା ସରକାରଙ୍କ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମର୍ଥନ କରେ , ଏପରି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି |

ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ମାମଲା ଲଢ଼ୁଥିବା  ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହଟା କୋର୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଧିକାରର କୌଣସି ଆଇନ ନାହିଁ | ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ହଟାଇବା ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ତ୍ରୁଟି ରହିଛି | କାରଣ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ହିଂସାରେ ସାମିଲ ଥିଲେ | ସେଥିପାଇଁ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ଅଧିକାର ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି |” 

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲଙ୍କ ଏହି ଉକ୍ତି ଉପରେ ବିଚାରପତି  ଅନିରୁଦ୍ଧ  ବୋଷ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ହିଂସା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଇବା ଅଧିକାର ସରକାରଙ୍କୁ କେଉଁଠୁ ମିଳିଲା ?  ହିଂସାକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅବଶ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଦଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଦେବା ଉଚିତ | କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସମ୍ବିଧାନରେ ଏଭଳି କୌଣସି ଆଇନରେସେମାନଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର ବା ହୋର୍ଡ଼ିଂଗ ମାରିବା ଉଲ୍ଲେଖ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି | ଏହାସହ ଆଲ୍ଲାହାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ଜାରି କରିବାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ |

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହଟା କହିଛନ୍ତି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ଅସ୍ତ୍ର ନେଇ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ହିଂସାରେ ସାମିଲ ଥିଲା ସେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଧିକାର ଦାବି କରିପାରିବ ନାହିଁ | ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ପୋଷ୍ଟର କେବଳ ଏଇଥିପାଇଁ ଲଗାଯାଇଥିଲା ଯେ ହିଂସାରେ ସାମିଲ ଥିବ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜରିମାନା ବାକି ରହିଛି | 

   Related Posts