Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ, ୧୫ ଦିନ ଭିତରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଅ

5/06/2020 at 3:22 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୦୬: ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ଲାଗି ଆପଣଙ୍କୁ ୧୫ ଦିନର ସମୟ ଦେଇ ପାରିବୁ। ଏହି ସମୟ ଭିତରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଅ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ରାଜ୍ୟଓ୍ଵାରି ଓ  ଜିଲ୍ଲାଓ୍ଵାରି ପଞ୍ଜିକରଣ ଜରୁରୀ।

ଅଦାଲତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଲାଗି ରାଜ୍ୟରେ ଲାଗୁ  ହୋଇଥିବା ଯୋଜନାର ତଥ୍ୟ ମାଗିଛନ୍ତି। ଯେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପ୍ରଶ୍ନ କଲେ ଯେ, ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେତେ ଜଣ ଶ୍ରମିକ ଫସି ରହିଛନ୍ତି, ଏହା ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ହାଜର ଓକିଲ କୌଣସି ତଥ୍ୟ ଦେଇ ପାରି ନାହାନ୍ତି। ଅଦାଲତ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ସବୁ କାମ ବହୁତ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଏବେ ଆଉ ୧୫ ଦିନର ସମୟ ଦେଇ ପାରିବୁ, ଯଦ୍ଵାରା ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଆଣିବା ଲାଗି ରାଜ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଟ୍ରେନ୍‌ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ପାରିବ।

ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ସମୟରେ  ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି ଅଦ୍ୟାବଧି ପ୍ରାୟ ୧ କୋଟି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଘରେ ପହଞ୍ଚାଯାଇଛି। ସଡକ ମାର୍ଗରେ ୪୧ ଲକ୍ଷ ଓ ଟ୍ରେନ୍ ଜରିଆରେ ୫୭ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରମିକ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ରେଲଓ୍ଵେ ଜୁନ୍‌ ୩ ସୁଦ୍ଧା ୪,୨୨୮ ଶ୍ରମିକ ସ୍ପେଶାଲ୍ ଟ୍ରେନ୍ ସଞ୍ଚାଳନ କରିଛି। ଏଥିରୁ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶକୁ ୧୬୯୫ ଟ୍ରେନ୍‌ ପଠାଯାଇଛି। ଅଧିକାଂଶ ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ୟୁପି ଓ ବିହାରର ଶ୍ରମିକ ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛୁ। କେବଳ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ହିଁ ଅଦାଲତକୁ କହି ପାରିବେ ଯେ, କେତେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଏ ଯାଏ ଘରକୁ ପହଞ୍ଚାଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟକୁ ଆଉ କେତେ ଟ୍ରେନ୍‌ର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, ଯଦି କୌଣସି ବି ରାଜ୍ୟ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଗି ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଭିତରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛନ୍ତି। ଏହା ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର କହୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍‌ ଦରକାର। ତୁଷାର ମେହଟ୍ଟା କହିଛନ୍ତି, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆମେ ପୂର୍ବରୁ ୮୦୨ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇଛୁ। ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କେବଳ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍‌ ଲାଗି ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ପୁଣି ଖଣ୍ଡପୀଠ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଏହାର ଅର୍ଥ କଣ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଉ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଯିବେ ନାହିଁ।

   Related Posts