Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ହେଲେ ଆଉ ୩୬୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୧୮୦ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ସତ ହେଲା ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ, ୫ ବର୍ଷ ତଳେ କହିଥିଲେ- ଦିନେ ଏମିତି ହେବ…
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୨୫ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ପଡୋଶୀ ଘରୁ ମିଳିଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା ?
  • ||
  • ୨ ପରିବାର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତାକ୍ତ ସଙ୍ଘର୍ଷ : ୮ ଗୁରୁତର, ବୁଲିଲା ଟାଙ୍ଗିଆ ଓ କଟୁରୀ
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର : ଧବଳେଶ୍ୱର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା, ମନ୍ଦିର ଖାଁ ଖାଁ
  • ||
  • ୫ ଦିନ ଯାଏଁ ଖସିବନି ପାରଦ, ୨୮ରୁ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା
  • ||

ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କର ବଡ ଘୋଷଣା, ଆଉ ରହିବନି ମିନିମମ୍ ବାଲାନ୍ସ, ପଡିବନି ଫାଇନ୍

11/03/2020 at 5:43 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୦୩- ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ନିଜର କୋଟି କୋଟି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବୁଧବାର ବଡ ଆଶ୍ଵସ୍ତି ଦେଇଛି। ବ୍ୟାଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ଟଙ୍କା ରାଶି ସୀମା ଛାଡ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଏବେ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଟଙ୍କା ଜମା ଉପରେ କୌଣସି ଚାର୍ଜ ଦେବାକୁ ପଡିବନି। ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ଏବେ ନିଜ ହିସାବରେ ଖାତାରେ ଅର୍ଥ ଜମା କରି ପାରିବେ ଏବଂ ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ହଜାରେ ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ହୋଇ ପାରିବ। କାରଣ ସର୍ବନିମ୍ନ କ୍ୟାପ୍ ନିୟମ ଉଠାଇ ନେଇଛି ଭାରତୀୟ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦୀର୍ଘ ସମୟରୁ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ଉପରେ ଫାଇନ ନେଉଥିବାରୁ ଜମାକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ମଧ୍ୟ ସବୁ ବର୍ଗରୁ ସମାଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ପ୍ରାୟ ୪୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଖାତାଧାରୀଙ୍କୁ  ଫାଇଦା ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସଂପ୍ରତି ଏସବିଆଇ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାଟାଗୋରୀରେ ଖାତାଧାରକଙ୍କୁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ରାଶି ଭାବେ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ରଖିବାକୁ ପଡୁଛି। ମେଟ୍ରୋ ସିଟିରେ ରହୁଥିବା ଏସବିଆଇ ସେଭିଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଲଡର୍ସଙ୍କୁ  ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ଜମା ରାଶି ଭାବେ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା, ସେମି ଅର୍ବାନ ସେଭିଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଲର୍ଡ୍ସଙ୍କୁ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସେଭିଙ୍ଗ ଆକାଉଣ୍ଟ ହୋଲଡର୍ସଙ୍କୁ ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ରଖିବାକୁ ପଡୁଛି।

ଯଦି ଆପଣ ଖାତାରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ବାଲାନ୍ସ ନରଖନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ୫ ଟଙ୍କାରୁ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫାଇନ ଲଗାଯାଉଥିଲା। ଏହି ପେନାଲଟିରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ରହୁଥିଲା। ଏହାକୁ ନେଇ ଜମାକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା। ଏସବିଆଇ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ରଜନୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନୂତନ ଘୋଷଣା  ପରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ  ବ୍ୟାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭରସା ବଢିବ। ମିନିମମ ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ଚାର୍ଜ ସମାପ୍ତ କରିବା ବ୍ୟାଙ୍କର ଏକ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ। ଏହା ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଏବଂ ଉନ୍ନତ ସେବା ପ୍ରଦାନରେ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ରଜନୀଶ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts