Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ଖାସୋଗୀ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ୫ ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶ , ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଜେଲ୍

23/12/2019 at 7:11 PM

ରିୟାଦ ତା ୨୩.୧୨ – ସାଉଦି ଆରବ କୋର୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ ଜମାଲ ଖାସୋଗୀ  ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ  ୫ ଜଣଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡ, ୩ ଜଣଙ୍କୁ ୨୪ ବର୍ଷ ଜେଲ୍ ଦଣ୍ଡ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି  । ଆମେରିକା ନିବାସୀ ସାଉଦି ସମ୍ବାଦିକ  ଖାସୋଗୀଙ୍କୁ  ଗତବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଇସ୍ତାନବୁଲ୍‌ ସ୍ଥିତ ସାଉଦି ଆରବ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଦୂତାବାସରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ଜଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ସହ ୩ ଜଣଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଦୋଷମୁକ୍ତ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ।ସାଉଦି ଆରବର ଡେପୁଟି ପବ୍ଲିକ ପ୍ରୋସେକ୍ୟୁଟର ତଥା ମୁଖପାତ୍ର ସାଲାନ ଆଲ୍ ସାଲାନ ସୋମବାର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା ଦୋଷୀ ମାନେ ଖାସୋଗୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ସହ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଭାବେ ଜଡିତ ଥିଲେ ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ସାଲାନ ।ୱାଶିଂଟନ ପୋଷ୍ଟରେ ସ୍ତମ୍ବକାର ଥିବା ଜାମଲ କାସୋଗୀ ସାଉଦିର କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସ ମହମ୍ମଦ ବିନ୍ ସଲମାନଙ୍କ ସମାଲୋଚକ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା ଥିଲେ । ସାଉଦି ଆରବରର ଶାସନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଖାସୋଗୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ସହ ବିବାଦୀୟ ହୋଇଥିଲା । କ୍ରାଉନ ପ୍ରିନ୍ସ ସଲମାନଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଖାସୋଗୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାହାକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲା ସାଉଦି ଆରବ ।

 ୨୦୧୮ ଅକ୍ଟୋବର ୨ ତାରିଖରେ ଜାମଲ ଖାସୋଗୀଙ୍କୁ ଶେଷ ଥର ଲାଗି ଇସ୍ତାନବୁଲ ସ୍ଥିତ ସାଉଦି ଦୂତାବାସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ସେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଲାଗି କିଛି କାଗଜପତ୍ର ପାଇଁ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ତାପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ତା ମିଳିନଥିଲା । ତାଙ୍କ ମୃତ ଦେହ ବି ମିଲିନଥିଲା । ତେବେ ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇତିବା ତେବେ ଖାସୋଗୀଙ୍କ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ଯୋଜନାବଦ୍ଦ ନଥିଲା ବୋଲି କହିଛି ସାଉଦି ଆରବ । ସେହି ମାମଲାରେ ୧୧ ଜଣ ସାଉଦି ଏଜେଣ୍ଟଙ୍କ ନାମରେ ମାମାଲା ରୁଜ୍ଜୁ ସହ ବିଚାର ହୋଇଥିଲା ।

   Related Posts