Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୮୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

ସାଉଦି ଆରବ ନେଲା ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ମିଳିବ ଭରପୂର ଫାଇଦା

5/11/2020 at 9:45 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୫।୧୧: ସାଉଦି ଆରବ ବିଦେଶ କର୍ମଜୀବୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନୁବନ୍ଧ କଟକଣାରେ କୋହଳ ପାଇଁ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହାରି ଆଧାରରେ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସାଉଦିରେ ରହି ନିଜର ଚାକିରି ବଦଳାଇବାର ସ୍ଵାଧୀନତା ମିଳିବ। ସାଉଦି ଆରବର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ସାଉଦି ଆରବର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଗାମୀ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଲାଗୁ ହେବ।

ସାଉଦିର ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଉପମନ୍ତ୍ରୀ ଅବଦୁଲ୍ଲାହ ବିନ ନାସିର ବୁଧବାର ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଏବେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଅନୁମତି ବିନା ସାଉଦି ଆରବ ଛାଡି ଯାଇ ପାରିବେ। ନାସିର କହିଛନ୍ତି ସାଉଦି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶ୍ରମ ବଜାରକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ନେଇଛି ଯଦ୍ଵାରା ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ନିଜ  ଆଡକୁ ଟାଣି ପାରିବ।

ମାନବ ସମ୍ବଳ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି, ଏବେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକ ନିଜର ଚାକିରି ବଦଳାଇ ପାରିବେ। ନିଜ ହିସାବରେ ସାଉଦି ଆସି ପାରିବେ ଏବଂ ଯାଇ ପାରିବେ। ନିଯୁକ୍ତିଦାତା କୌଣସି ଶ୍ରମିକ କି କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଭିସା ରଖି ପାରିବେ ନାହିଁ। ସାଉଦି ଆରବରେ ଏହାକୁ କଫାଲା ସିଷ୍ଟମ କୁହାଯାଏ। ଏହାରି ଆଧାରରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ଏହି ଅଧିକାର ମିଳିଥିଲା ଯେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଚାକିରି ବଦଳାଇବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଦେଶ ଛାଡି ଯିବା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କଫାଲା  ସିଷ୍ଟମରେ ଏହି ସୁଧାରର ଫାଇଦା ଏକ କୋଟି ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମିଳିବ, ଯାହା ସାଉଦି ଆରବର ମୋଟ୍ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ହେବ।

କାତାର ୨୦୨୨ରେ ଫିଫା ବିଶ୍ଵ କପ୍ ଆୟୋଜନ କରୁଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାତାର ମଧ୍ୟ ଶ୍ରମ ଆଇନକୁ ଉଦାର କରିଛି। ମାନବାଧିକାର କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସାଉଦିର ଏହି ସୁଧାରରେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଫାଇଦା ମିଳିବ, ମାତ୍ର ଏହି ନିୟମକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସମାପ୍ତ କରିବା ଉଚିତ୍।

ସାଉଦିର କଫାଲା ସିଷ୍ଟମ ଆଧାରରେ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଖରେ ନିଜର ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ଶୋଷଣରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଅଧିକାର ରହିନଥାଏ। ବିଶେଷ କରି ଦେଶ ଛାଡିବା ଏବଂ ଚାକିରି ବଦଳାଇବାର କୌଣସି ଅଧିକାର ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ନଥାଏ। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ମାଲିକଙ୍କ ମନମାନିର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଘଣ୍ଟା କାମ କରାଯାଏ। ଏପରିକି ମାଲିକମାନେ ଦରମା ଦେବାରେ ମଧ୍ୟ ନଖରାମି କରିଥାନ୍ତି।

   Related Posts