Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୬୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୪୦୯ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୨୦୮୦୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

ଭାରତର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନକ୍ସାଥିବା ନୋଟ୍ ଫେରସ୍ତ ନେଲେ ସାଉଦୀ ସରକାର, ଛପା ବନ୍ଦ !

21/11/2020 at 5:01 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୧।୧୧: ସାଉଦୀ ଆରବ ସରକାର ଭାରତର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନକ୍ସା ଥିବା ନୋଟ୍‌ ଗୁଡିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି। ୨୦ ରିୟଲର ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟ୍‌ରେ ଭାରତର ଭୁଲ ନକ୍ସା ଛପିଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ଅବିଭାଜିତ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଓ ଲଦ୍ଦାଖକୁ ଭାରତରୁ ପୃଥକ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା। ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଲାଗି ସାଉଦୀ ଆରବ ସରକାର ଏହି ସ୍ମାରକୀ ମୁଦ୍ରା ପ୍ରଚଳନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ନକ୍ସାରେ ଥିବା ତ୍ରୁଟି ନେଇ ଭାରତ ଆପତ୍ତି କରିଥିଲା।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଆପତ୍ତି ପରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ସରକାର ଏହି ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନୋଟ୍‌କୁ ବଜାରରୁ ଫେରାଇ ନେବା ସହ ଏହାର ମୁଦ୍ରଣ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଜି-୨୦ ସମ୍ମିଳନୀ ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦୀ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନୋଟର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ କିଙ୍ଗ ସଲମାନଙ୍କ ଛବି ଥିବା ବେଳେ ଅପର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଜି-୨୦ ଦେଶମାନଙ୍କର ମାନଚିତ୍ର ଥିଲା। ସାଉଦୀ ଆରବ ପଞ୍ଚଦଶ ଜି-୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରୁଛି। ଏଣୁ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ଲାଗି ସାଉଦୀ ସରକାର ଅକ୍ଟୋବର ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ଏକ ୨୦ ରିଆଲର ନୋଟ୍ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ସାଉଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଜି-୨୦ ନୋଟ ଜାରି ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା। ତେବେ ଏଥିରେ ଭାରତରୁ ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର, ଲଦ୍ଦାଖକୁ ପୃଥକ କରି ପାକ୍‌ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ଏକ ନୂଆ ଦେଖ ଭାବେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଘଟଣା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେବା ପରେ ଭାରତ ସରକାର ରିୟାଦସ୍ଥିତ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତଙ୍କ ଜରିଆରେ ଆପତ୍ତି କରିଥିଲେ। ଏହି ଆପତ୍ତି ପରେ ସାଉଦୀ ସରକାର ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନୋଟକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେବା ସହ ଏହାର ମୁଦ୍ରଣକୁ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି।   

   Related Posts