Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଗସ୍ତ ପାଇଁ ୧୮ ଜଣିଆ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଘୋଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କେଉଁ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମିଳିଲା ସ୍ଥାନ
  • ||
  • ରୋହିତ ଶର୍ମା ହେଲେ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂତନ ଦିନିକିଆ ଅଧିନାୟକ, ବିରାଟଙ୍କୁ କେବଳ ଟେଷ୍ଟ ଦାୟିତ୍ଵ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ ମାପ ଓ ଓଜନ ନିୟମ ଉଲଂଘନକାରୀଙ୍କଠୁ ଆଦାୟ ହୋଇଛି ୨ କୋଟି ୮୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା : ମନ୍ତ୍ରୀ ରଣେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସ୍ବାଇଁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡିସେମ୍ବର ୯ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ବିଜେପି ଯୁବମୋର୍ଚ୍ଚା : ଇରାଶିଷ୍ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡ୍ରଗ୍ସ ମାଫିଆ ଶେଖ୍ ଆଜବାହାର ବାଲେଶ୍ଵର କୋର୍ଟରେ ହାଜର, ରାଜ୍ୟ ବାହାରେ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିବା ନେଇ ମିଳିଛି ପ୍ରମାଣ
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଆଖୁ ଖାଇବାକୁ ଆସି କୂଅରେ ଖସିପଡିଲା ଭାଲୁ, ବନ ବିଭାଗ କଲା ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ଏସଟିଏଫ୍‌ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ରେ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ମାଫିଆ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ମୋଷ୍ଟ ୱାଣ୍ଟେଡ ତାଲିକା
  • ||
  • ଚେନ୍ନାଇ : ତାମିଲନାଡୁ କୁନ୍ନୁରରେ ସିଡିଏସ୍ ବିପିନ ରାଓ୍ବତଙ୍କ ହେଲିକପ୍ଟର କ୍ରାସ୍
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : କୃଷି ଋଣ ଛାଡ ସହ ଫସଲ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ଲାଗି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଦାବି କଲା କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ବଢିବ ଶକ୍ତି, ଚାନ୍ଦୀପୁର ଘାଟିରୁ ‘ବ୍ରହ୍ମୋସ’ର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ
  • ||

ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ର ଶନିବାର, ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ବାହନରେ ଆସିବେ ମା, ଦେଶ ଦୁନିଆ ଲାଗି କିପରି ରହିବ ପ୍ରଭାବ

16/10/2020 at 11:15 PM

ଚଳିତବର୍ଷ ନବରାତ୍ର ୧୭ ଅକ୍ଟୋବର ଶନିବାର ଆରମ୍ଭ ହେବ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ପିତୃପକ୍ଷ ଶେଷରେ ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ହେଲେ ଚଳିତବର୍ଷ ମଳମାସ ଯୋଗୁ ୧ ମାସ ବିଳମ୍ବରେ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ମତରେ ନବରାତ୍ରର ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ନବ ଦିନରେ ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ୯ଟି ସ୍ୱରୂପରେ ଭକ୍ତ ଆରାଧନା କରନ୍ତି।

ନବରାତ୍ରର ପ୍ରଥମ ଦିନ ଘଟ ସ୍ଥାପିତ ହୁଏ। ସେହିପରି ପୂଜା ପେଣ୍ଡାଲରେ ମାଙ୍କ ପ୍ରତିମାରେ ଚୂଡାନ୍ତ ରୂପ ଦିଆଯାଏ। ଭକ୍ତମାନେ ଘରେ ଓ ପୀଠରେ ନବରାତ୍ର ଧୁମଧାମରେ ପାଳନ କରିବା ସହ ପେଣ୍ଡାଲରେ କେଉଁଠି ଷଷ୍ଠି ତ କେଉଁଠି ସପ୍ତମୀରୁ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ତେବେ ଚଳିତବର୍ଷ ଶନିବାର ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବାରୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ବାହନରେ ଆସିବେ ମା।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ଦେବୀ ଭାଗବତ ପୂରଣ ଅନୁସାରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଧରାବତରଣ ଆମକୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚିତ  ଓ ସଚେତନ କରେ। ଦେବୀ ବିଭିନ୍ନ ବାହନରେ ପୂଜା ଲାଗି ଧରାବତରଣ କରନ୍ତି। ଏଥିରେ  ରବିବାର ଅଥବା ସୋମବାର ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିଲେ ମା ହାତୀ ବାହନରେ ଆସନ୍ତି ବୋଲି ଦେବୀ ଭାଗବତ ପୂରଣରେ କୁହାଯାଏ। ସେହିପରି ଯଦି ଶନିବାର ଓ ମଙ୍ଗଳବାର ଘଟ ସ୍ଥାପନା ହେଉଥାଏ ତେବେ ମା ଘୋଡା଼ରେ ଆସୁଥିବା କୁହାଯାଏ। ଚଳିତବର୍ଷ ଶନିବାର ନବରାତ୍ର ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଏଣୁ ମା ଘୋଟକ ବାହନରେ ଧରାବତରଣ କରିବେ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରାନୁସାରେ ମା ଘୋଡାସବାରୀରେ ଆସିବା ପୃଥିବୀବାସୀଙ୍କ ଲାଗି ଶୁଭ ସଂକେତ ନୁହେଁ। ଯଦି ମା ଘୋଟକ ସବାରୀରେ ଆସନ୍ତି ତେବେ ପଡୋଶୀ ଦେଶଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧ ସମ୍ଭାବନା, ଶାସନରେ ହଟଚମଟ ଭଳି ସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟିକରିବ। ସେହିପରି ଚଳିତବର୍ଷ ଦଶହରାର ସଂକେତରୁ ମା ମହିଁଷ ସବାରୀରେ ଯିବେ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଯାହା ଦେଶଲାଗି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭପ୍ରଦ ବୋଲି ଦେବୀଭାଗବତ ପୂରାଣ କହେ।

   Related Posts