Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚାଲିଗଲେ ଆଉ ଜଣେ କଳାକାର, ଅଭିନେତା ପ୍ରିୟ ସୁନ୍ଦର ମିଶ୍ରଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||
  • କୁକୁଡାକୁ ଖାଇଗଲେ ବୁଲା କୁକୁର, ରାଗି ଯାଇ ଗୁଳି କରିଦେଲା ମାଲିକ : ଥାନାରେ ମାମଲା
  • ||
  • ଗୋଆରେ ଏନସିପି-ଶିବସେନାର ହାତ ଛାଡିଦେଲା କଂଗ୍ରେସ, କହିଲା-‘ଆମର ଏକାକି ଜିତିବା କ୍ଷମତା ଅଛି’
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୧୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୦୧କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ପୁଣି ୧୦ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୩୬୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୭୭୪୬୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଜୋଶ୍ ଏବେବି ଅଛି : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଅଧିନାୟକଙ୍କ ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଲେ କୋହଲି
  • ||
  • ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହଟହଟା, ତଡିଦେଲେ ଗାଁ ଲୋକେ
  • ||
  • ଚୌଦ୍ୱାର ସୁନା ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କୁ ଗୁଳିମାଡ ଓ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା : ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଲେ ଡିସିପି
  • ||

ଉହାନରେ ୧୪ହଜାର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ! ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରରୁ ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତିର ସଙ୍କେତ

11/02/2020 at 2:30 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧।୨: ସାରା ବିଶ୍ବରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ୪୩,୦୯୮ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୦୧୮ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଲାଣି । ମୋଟ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୪୦,୧୭୧ ଲୋକ କେବଳ ଚୀନ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୯୦୮ରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି । ଏବେ ଏଭଳି ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଯାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଦେବ । ଚୀନ୍ ସରକାର ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଲୁଚାଇବାକୁ ମୃତଦେହକୁ ଜଳାଇ ଦେଉଥିବାର ସାଟେଲାଇଟ୍ ଚିତ୍ରରୁ ସଂକେତ ମିଳୁଛି । ଶବ ଜଳାଇବା ଦ୍ବାରା ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ । ଚୀନ୍ ରେ ଶବ ଜଳାଯିବାର ପରମ୍ପରା ନଥିବାରୁ ଏହା ଅଧିକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ।

ଉହାନର କିଛି ସାଟେଲାଇଟ୍ ଫଟୋ ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଯେ, ସହର ଉପରେ ନିଆଁର ବଡ ଆସ୍ତରଣ ଭଳି କିଛି ଚିତ୍ର ଦେଖାଯାଉଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି ।

ସାରା ବିଶ୍ବର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ଅଧିକ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ସେତେବେଳେ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ମେଡିକାଲର ଆବର୍ଜନା ଜଳାଯାଇଥାଏ ଅଥବା ଲୋକଙ୍କ ଶବ ଜଳାଯାଇଥାଏ । ଚୀନ୍ ରେ କିଛି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ସହର ବାହାରେ ଶବ ଜଳାଯାଉଥିବାର ଖବର ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଉହାନରେ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ର ସ୍ତର ୧୭୦୦ ୟୁଜି/କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ରହିଛି । ଯାହା କ୍ଷତିକାରର ସ୍ତରର ୨୧ ଗୁଣ ଅଧିକ । ୮୦ ୟୁଜି/କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର କ୍ଷତିକାରର ସ୍ତର ବୋଲି ଧରାଯାଏ । ଉହାନ ଭଳି ଚୋଙ୍ଗାକ୍ବିଙ୍ଗରର ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ସେଠାରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଏଭଳି ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୧୪ହଜାର ଶବ ଜଳାଯାଇଛି ।

ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଯଦି କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏହିଭଳି ଭାବେ ବ୍ୟାପେ ତେବେ ଫେବୃଆରୀ ମାସ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ସହରର ପ୍ରାୟ ୫ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଯିବେ ।

   Related Posts