Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ

13/09/2018 at 5:47 PM

ଅନୁଗୁଳ ୧୩/୯ : ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, କେବଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭୟର କାରଣ ସାଜିଛି ତା ନୁହେଁ, ସରକାର ଓ ବନ ବିଭାଗର ଟେନସନ୍ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ସାତକୋଶିଆରେ ବାଘ ଛାଡ଼ି ସରକାର ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ୩ଟି ଶିକାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ସରକାରଙ୍କ ଭିତିରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଏମିତି କାଣ୍ଡ କରିଛି ଯେ, ବନବିଭାଗ ଏବେ ତାରି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ।
ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । କେମିତି ହେବ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା, ସେହି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସାତକୋଶିଆରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେହି ନିଆଁରେ ସରକାରଙ୍କ ବାଘ ବଂଶ ବିସ୍ତାର ସ୍ବପ୍ନ ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମଣିଷ ମାରି ଖାଇବା ପରେ ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ଏକା ଜିଦ୍ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଏଠୁ ନିଅ, ନଚେତ୍ ତାକୁ ମାରିଦେବୁ ।
ମାସେ ହେଇନି ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି ସୁନ୍ଦରୀ । କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ରଖିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ । ଗତମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ତାକୁ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଏଯାଏଁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ନଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରୀ କିନ୍ତୁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ଚାଲିଛି । ଯାଉ ଯାଉ ଜଣେ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା । ବାଛୁରୀ ମାରି ଖାଇଲା । ପୁଣି ଏବେ ମଣିଷ ଖାଇଲା । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାତିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯଦି ତାର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନଆଣେ, ତେବେ କେମିତି ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରାଇବେ ସରକାର ? ପୁଣି କଣ ହେବ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭାଗ୍ୟ ?
କାହିଁକି ସୁନ୍ଦରୀ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ଯାଉନି ? ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଧବଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାର ତାର ଆଚରଣ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ନଥିଲେ କି ? କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ବୟସରେ ବଡ଼ । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହି ଶିକାର କରି ଖାଉଥିବା ବେଳେ ଗଲା ଦିନ ଠାରୁ ଜନବସତି ଆଖପାଖ ଛାଡ଼ି ଯାଉନି ସୁନ୍ଦରୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ ପରିବେଶ ବିତ୍ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ।
ସାତକୋଶିଆରେ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଗୁଳିରେ ତିନିଟି ଶିକାର । ବାଘ ବଂଶ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସଞ୍ଚାର କରିବା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, ଏସବୁକୁ ସାକାର କରିବ, ସେମିତି ଲାଗୁନି ।

   Related Posts