Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗଞ୍ଜାମର ସବୁ ଧର୍ମାନୁଷ୍ଠାନ ୭ଦିନ ବନ୍ଦ, ସର୍ବସାଧାରଣରେ ମେରୁ ଯାତ୍ରା ଓ ପଣା ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଳନ ବାରଣ
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ପ୍ରେମରେ ପ୍ରତାରଣା, ପ୍ରେମିକ ଦୁଆରେ ପ୍ରେମିକା, ନ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଦେଇଛି ଧାରଣା
  • ||
  • କଟକ : ଗିରଫ ହେଲା ହାଇଦରର ସହଯୋଗୀ ୟାକୁବ୍, ସୋମବାର ଚାଉଳିଆଗଞ୍ଜ ଥାନାରେ କରିଥିଲା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ
  • ||
  • ସୋର : ଘରେ କେହି ନଥିବା ବେଳେ ଭାଙ୍ଗିଲେ ତାଲା, ଲୁଟିନେଲେ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ରୂପା ଅଳଙ୍କାର ସହ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଜାଲ୍ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଇ ୨୫ ଶିକ୍ଷକ ବହିଷ୍କୃତ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଭଡା ଘରୁ ମିଳିଲା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଦାୟୀ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ୧୯୩୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମହାକାଳପଡା : ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତ ବୁଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟଳିଗଲା ବଡ ବିପଦ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ଏକାଠି ଶୋଇଥିଲେ ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପ୍ରେମିକ, କଟୁରୀରେ ହାଣିଲା ସ୍ୱାମୀ
  • ||
  • ବଢୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ରାଜ୍ୟରେ ୩୦ଜିଲ୍ଲାରୁ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ସଂକ୍ରମିତ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୧୭୮୪ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ

13/09/2018 at 5:47 PM

ଅନୁଗୁଳ ୧୩/୯ : ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାତକୋଶିଆ ପ୍ରକଳ୍ପ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, କେବଳ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ଭୟର କାରଣ ସାଜିଛି ତା ନୁହେଁ, ସରକାର ଓ ବନ ବିଭାଗର ଟେନସନ୍ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି । ସାତକୋଶିଆରେ ବାଘ ଛାଡ଼ି ସରକାର ଗୋଟିଏ ଗୁଳିରେ ୩ଟି ଶିକାର କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲେ । ବାଘ ବଂଶ ବୃଦ୍ଧି ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ଦମନ ସରକାରଙ୍କ ଭିତିରି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଏମିତି କାଣ୍ଡ କରିଛି ଯେ, ବନବିଭାଗ ଏବେ ତାରି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ।
ବାଘୁଣୀ ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । କେମିତି ହେବ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା, ସେହି ଚିନ୍ତାରେ ଘାରି ହେଉଛି ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ପାଇଁ ସାତକୋଶିଆରେ ନିଆଁ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ସେହି ନିଆଁରେ ସରକାରଙ୍କ ବାଘ ବଂଶ ବିସ୍ତାର ସ୍ବପ୍ନ ପୋଡ଼ି ପାଉଁଶ ହୋଇଯିବା ଆଶଙ୍କା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ମଣିଷ ମାରି ଖାଇବା ପରେ ଏମିତି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ଏକା ଜିଦ୍ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଏଠୁ ନିଅ, ନଚେତ୍ ତାକୁ ମାରିଦେବୁ ।
ମାସେ ହେଇନି ଅଭୟାରଣ୍ୟରେ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି ସୁନ୍ଦରୀ । କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀକୁ ଅଧିକ ଦିନ ଏନକ୍ଲୋଜରରେ ରଖିଥିଲା ବନ ବିଭାଗ । ଗତମାସ ୧୭ ତାରିଖରେ ତାକୁ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଏଯାଏଁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ନଥିବା ବେଳେ ସୁନ୍ଦରୀ କିନ୍ତୁ ଟେନସନ୍ ଦେଇ ଚାଲିଛି । ଯାଉ ଯାଉ ଜଣେ ଫରେଷ୍ଟ ଗାର୍ଡଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କଲା । ବାଛୁରୀ ମାରି ଖାଇଲା । ପୁଣି ଏବେ ମଣିଷ ଖାଇଲା । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାତିଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେପଟେ ସୁନ୍ଦରୀର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ ଚିନ୍ତାରେ ବନ ବିଭାଗ । ସୁନ୍ଦରୀ ଯଦି ତାର ଆଚରଣରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ନଆଣେ, ତେବେ କେମିତି ଅଭୟାରଣ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରାଇବେ ସରକାର ? ପୁଣି କଣ ହେବ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପର ଭାଗ୍ୟ ?
କାହିଁକି ସୁନ୍ଦରୀ ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରକୁ ଯାଉନି ? ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବାନ୍ଧବଗଡ଼ ଜଙ୍ଗଲରୁ ଆଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶା ବନ ବିଭାଗର ଅଧିକାର ତାର ଆଚରଣ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରି ନଥିଲେ କି ? କାହ୍ନା ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରୀ ବୟସରେ ବଡ଼ । କିନ୍ତୁ କାହ୍ନା ଜଙ୍ଗଲ ଭିତରେ ରହି ଶିକାର କରି ଖାଉଥିବା ବେଳେ ଗଲା ଦିନ ଠାରୁ ଜନବସତି ଆଖପାଖ ଛାଡ଼ି ଯାଉନି ସୁନ୍ଦରୀ । ଯାହାକୁ ନେଇ ପରିବେଶ ବିତ୍ ମଧ୍ୟ ଚିନ୍ତାରେ ।
ସାତକୋଶିଆରେ ସରକାରଙ୍କ ବ୍ୟାଘ୍ର ପ୍ରକଳ୍ପ । ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଗୋଟେ ଗୁଳିରେ ତିନିଟି ଶିକାର । ବାଘ ବଂଶ ବଢ଼ାଇବା ସହ ଜଙ୍ଗଲ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସଞ୍ଚାର କରିବା । କିନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରୀ ଯେ, ଏସବୁକୁ ସାକାର କରିବ, ସେମିତି ଲାଗୁନି ।

   Related Posts