Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ମା’ଙ୍କର ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା : ଗାୟତ୍ରୀ ବେଶରେ ମା’ କଟକ ଚଣ୍ଡୀ ଓ ନରାୟଣୀ ବେଶରେ ମା’ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦେଉଛନ୍ତି ଦର୍ଶନ

3/10/2019 at 5:16 PM

କଟକ ୩।୧୦: ଆଜି କଟକ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ପୀଠମାନଙ୍କରେ ମା’ଙ୍କର ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ତେବେ ବିଶେଷ କରି କଟକ ଚଣ୍ଡୀ ଓ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଇଛି । ମା’ କଟକ ଚଣ୍ଡୀଙ୍କର ଗାୟତ୍ରୀ ବେଶ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ନରାୟଣୀ ବେଶରେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି । ନବରାତ୍ର ଚାଲୁଥିବାରୁ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜାର ମା’ଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ଶକ୍ତି ପୀଠରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ମା’ଙ୍କର ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା । ଆଜି ପୀଠ ମାନଙ୍କରେ ପଞ୍ଚମୀ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଷଷ୍ଠୀ । କଟକର ଅଧିଷ୍ଠାତ୍ରୀ ଦେବୀ କଟକ ଚଣ୍ଡୀ ଓ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରେ କରାଯାଇଛି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା । ସକାଳୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ପୂଜା ପରେ ରିତୀ ନିତୀ ଅନୁସାରେ ମା’ଙ୍କର ଆଳତୀ କରାଯାଇ ବିଧି ମୁତାବକ ପୂଜା କରାଯାଇଛି । ନବରାତ୍ରି ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ମା’ଙ୍କର ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ସହ ଆଶୀର୍ବାଦ ଭିକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ପାଇଁ ପୂଜକଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ପାଠରେ କମ୍ପୁଛି ଶକ୍ତି ପୀଠ ।

କଟକରେ ଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ଓ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିରରେ ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ କାହିଁ କେତେ ଦୂରରୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ମା’ଙ୍କର ଷୋଡଶ ଉପଚାର ବେଶ ସହ ନବରାତ୍ରି ପୂଜା ଓ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜାରେ ମା’ଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ବହୁ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ କହିଛନ୍ତି । ଶୋଡଷ ଉପଚାରେ ମା’ କଟକ ଚଣ୍ଡୀ ଗାୟତ୍ରୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଥିବା ବେଳେ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ନାରାୟଣୀ ବେଶରେ ଦର୍ଶନ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ମା’ କଟକ ଚଣ୍ଡୀ ଓ ଗଡ ଚଣ୍ଡୀ ମନ୍ଦିର ବ୍ୟତୀତ ସହରରେ ଥିବା ଝାଞ୍ଜିର ମଙ୍ଗଳା, ବାଘ ମଙ୍ଗଳା ବଗଳା ମନ୍ଦିର ଭଳି ପୀଠରେ ମା’ଙ୍କର ଶୋଡଷ ଉପଚାର ପୂଜା ସହ ଷଷ୍ଠୀ ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ।

   Related Posts