Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର : ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରି ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂଘର୍ଷ, ୭ ଆହତ
  • ||
  • ବୁର୍ଲା ଭୀମସାରରେ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ ତାର ଛିଣ୍ଡି ପୋଡିଗଲା ରକ୍ତ ଭଣ୍ଡାର ଓ ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କର ୫ଟି ଫ୍ରିଜର
  • ||
  • ଯୁକ୍ତ ୨ କଲେଜ୍ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ! ବିଶୋଧନ ଓ ସଫା କରି କ୍ଲାସ୍ ରୁମ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • ଫ୍ରାନ୍ସରେ ବିଜୟ ମାଲ୍ୟାଙ୍କ ବିରୋଧରେ EDଙ୍କ ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ଜବତ ହେଲା ୧.୬ ମିଲିୟନ ୟୁରୋ ସମ୍ପତ୍ତି
  • ||

ଚହଟା ଶ୍ମଶାନରେ ଅବ୍ୟବସ୍ଥା : ବିଜୁଳି ନାହିଁ କି ପାଣିର ସୁବିଧା ନାହିଁ, ଶବଦାହ କରିବାକୁ ଆସି ଲୋକେ ହୀନସ୍ତା

19/10/2020 at 11:07 AM

କଟକ ୧୯।୧୦: ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନଙ୍କୁ ଶେଷ ବିଶ୍ରାମ ଦେବା ବେଳେ ବି ନାହିଁ ନଥିବା ହିନସ୍ତା । ଏ ହେଉଛି କଟକ ମହାନଗର ନିଗମର ତୁଳସୀପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ। ଚହଟା ଛକ ନିକଟରେ ଥିବା ଶ୍ମଶାନରେ ଶବ ଦାହ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ନଥିବାରୁ ମୃତ ଦେହ ସତ୍କାର ପାଇଁ ଆଣି ହିନସ୍ତା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ଲୋକେ । ସେପଟେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଶୀଘ୍ର ସୁଧାରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ସିଏମସି କମିଶନର।

କଥାରେ ଅଛି ସୁଖ ସପନେ, ଶାନ୍ତି ଶ୍ମଶାନେ। କିନ୍ତୁ ଏବେ ଶ୍ମଶାନରେ ବି ଶାନ୍ତି ନାହିଁ । ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ କଟକ ତୁଳସୀପୁରର ଚହଟା ଶ୍ମଶାନର ଅବସ୍ଥା । ପ୍ରାୟ ୧୦ ହଜାର ପରିବାର ଏହି ଶ୍ମଶାନ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାନ୍ତି । ଆତ୍ମୀୟ ସ୍ବଜନଙ୍କ ଶବଦାହ ପାଇଁ ଏହି ଶ୍ମଶାନକୁ ଆସନ୍ତି ଲୋକେ । ତେବେ ଶଶ୍ମାନରେ ବିଜୁଳି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି, ନା ଅଛି ପାଣିର ବ୍ୟବସ୍ଥା । ଶବଦାହ ପାଇଁ ଥିବା ଘରର ଛାତ ମଧ୍ୟ ଭୁଷୁଡ଼ିବା ସ୍ଥିତିରେ । ତେଣେ ଶ୍ମଶାନଟି ଏବେ ବୁଦବୁଦିଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିଣତ ହୋଇଗଲାଣି ।

ସମସ୍ୟା ନେଇ ସିଏମସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଗୁହାରୀ କରି ଥକିଗଲେଣି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ । ବାରମ୍ବାର ଅବ୍ୟବସ୍ଥା ନେଇ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ଯଥା ପୂର୍ବଂ ତଥା ପର। ସେପଟେ ଚହଟା ଶ୍ମଶାନର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସଜଡାଯିବ ବୋଲି ସିଏମସି କମିଶନର କହିଛନ୍ତି।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ତଳେ ଶ୍ମଶାନରେ ସିଏମ୍ ସି ଆଉ ଗୋଟିଏ ଶବଦାହ ସେଡ୍ କରିଛି, ଯାହା ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଭାବରୁ ବ୍ୟବହାର ଉପଯୋଗୀ ହେଉ ନାହିଁ।ତେଣୁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସଜାଡ଼ିବା ସହ ସିଏମସି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

   Related Posts