Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଜେଡିରେ ମିଶିବେ ପ୍ରଦୀପ ମାଝୀ, କହିଲେ ନବୀନଙ୍କ ହାତମୁଠା ଟାଣ କରିବି
  • ||
  • ଆଇଆଇଟି ଜମ୍ମୁର ନୂତନ ଗୃହ ଲୋକାର୍ପଣ କରିବେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହ, ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ କେନ୍ଦ୍ର ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୪୪୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୫ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୬୧ ମୃତ
  • ||
  • ଚିଲିକାକୁ ଆସିଲେଣି ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ, ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ବନ ବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଲକ୍ଷ୍ମୀପୁର ହିଂସାର ମୁଖ୍ୟ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଆଶିଷ ମିଶ୍ରାଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • କମୁଛି ତାପମାତ୍ରା, ଦାରିଙ୍ଗିବାଡିରେ ୧୧ ଡିଗ୍ରୀକୁ ଖସିଲା ପାରଦ
  • ||
  • ସୁପର ସଣ୍ଡେରେ ସୁପର ମୁକାବିଲା : ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ହାଇଭୋଲଟେଜ୍ ଫାଇଟ୍
  • ||

‘ଗାଡିର ବ୍ରେକ୍ ଫେଲ୍ କିନ୍ତୁ ହର୍ଣ୍ଣ ସାଉଣ୍ଡ୍ ବେଶୀ’, ବଜେଟକୁ ଏମିତି ବର୍ଣ୍ଣନା କଲେ ଶଶି ଥରୁର

1/02/2021 at 3:35 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୧/୦୨: କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସଂସଦରେ ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଐତହାସିକ ବଜେଟ୍ କହିଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ ଦିଗହିନ ଓ ନୈରାଶ୍ୟଜନକ ବଜେଟ୍ କହିଛନ୍ତି ।

ବଜେଟକୁ ନେଇ ସିପିଏମ ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛି । ବାମଦଳ ନେତା ମହମ୍ମଦ ସଲିମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ବଜେଟରେ ସରକାର ରେଳ, ବ୍ୟାଙ୍କ, ବୀମା, ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ଷ୍ଟିଲ୍ ସବୁକିଛି ବିକିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।  ବଜେଟ୍ ନା ଓଏଲଏକ୍ସ ଜଣା ପଡୁନାହିଁ । ସବୁ କିଛି ସରକାର ସେଲ୍ ରେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଟିଏମସି କହିଛି ଯେ, ପ୍ରଥମ ପେପେରଲେସ୍ ବଜେଟ୍ ହେଉଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିଜନଲେସ୍ ବଜେଟ ।ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଭାରତକୁ ବିକ୍ରି କର । ସରକାର ବିମାନବନ୍ଦର, ରେଳବାଇ ସବୁ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ୨୩ଟି ପିଏସୟୁକୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଛି । ସରକାର ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ହେୟଜ୍ଞାନ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକଙ୍କୁ ହେୟଜ୍ଞାନ କରାଯାଉଛି । ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ନାହିଁ ।

କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ଶଶି ଥରରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଜେପି ହେଉଛି ସେହି ଗ୍ୟାରେଜ୍ ମେକାନିକ୍ ଯିଏ ବ୍ରେକ୍ ସଜାଡିପାରେ ନାହିଁ । ତା ବଦଳରେ ହର୍ଣ୍ଣର  ଶବ୍ଦ ବଢାଇ ଦେଇଥିବା କହିଥାଏ ।

ୟୁପି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଜନକଲ୍ୟାଣକାରୀ ବଜେଟ୍ କହିଛନ୍ତି । ଏହି ବଜେଟ୍ ସମସ୍ତ ବର୍ଗକୁ ମଜବୁତ କରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ସେହିପରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାବୀସ ମଧ୍ୟ ବଜେଟକୁ ନେଇ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।

ଶିବସେନା ସାସଂଦ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଚତୁର୍ବେଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ବଜେଟରେ କିଛି ନାହିଁ । ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ବଜେଟରେ କିଛି ନଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts