Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : କମିଲା କୋଭିଡ୍ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଯାଇଛି ୪ ମୁଣ୍ଡ, ୧୭୩୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୧୮ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୮୩୦୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ସୋର : ଡକାୟତ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ୍ ଓ ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଖଣ୍ଡ ଯୁଦ୍ଧ : ୪ ଗୁରୁତର, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୧୮୧୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଜମିବାଡି ବିବାଦକୁ କେନ୍ଦ୍ରକରି ଡବଲ ମର୍ଡର ! ସଂମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ ଓ ପୁତୁରାକୁ ହତ୍ୟା କଲା ଭାଇ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ବିଜେଡିରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହେଲେ ଗୋପାଳପୁର ବିଧାୟକ ପ୍ରଦୀପ ପାଣିଗ୍ରାହୀ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : କମ୍ବିଂ ଅପରେସନ ସାରି ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡମାଇନ ବିସ୍ଫୋରଣ : ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଡ କମାଣ୍ଡାଣ୍ଟ୍ ସହିଦ, ୯ଯବାନ ଆହତ
  • ||

‘ଚୀନ୍‌ରେ ଅଛି ଟାଇମ୍ ବମ୍’ : ୧୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦେଇଥିଲେ ଚେତାବନୀ

16/06/2020 at 10:50 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬।୬: ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟିଥାଏ ଯେତେବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଥାଏ ହେଲେ ଏହା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇନଥାଏ । ଘଟଣା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ତା ଉପରେ ରହିଥାଏ । ଆପଣ ଜାଣିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ କୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସହିତ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଛି ।

ଦି ଆଟଲାଣ୍ଟିକରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ଲିନିକାଲ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ସମୀକ୍ଷାରେ କେବଳ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୦୭ରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥିଲେ । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ସମୟରେ ବିଶ୍ବକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ଚୀନ୍ ରେ ଏକ ଟାଇମ୍ ବମ୍ ଅଛି ।

୧୩ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ରିଭ୍ୟୁଜରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା ଯେ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ SARS-CoV ପରି ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଯଥେଷ୍ଟ ଅଧିକ ଜୀବାଣୁ ଥାଏ | ଦକ୍ଷିଣ ଚାଇନାରେ ବାଦୁଡିରେ SARS-CoV ଭଳି ଭଇରସ୍ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟାରେ ରହିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍ ରେ ଏହି ଜୀବକୁ ଖାଇବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ଏହା ଏକ ଟାଇମ୍ ବମ୍ ।

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ SARS-CoV ଭଳି ଭାଇରସକୁ ଟାଇମ୍ ବମ୍ ବୋଲି କହିଥିଲେ ଏହାର ୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ SARS ଭାଇରସ୍ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିସାରିଥିଲା । ୨୦୨୦ରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ଯେ, ସାର୍ସ ଭାଇରସ୍ ଦ୍ବାରା ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିଥିଲା । ମହାମାରୀ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୮୦୦ ଲୋକଙ୍କର ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଥିବା କରୋନା ମହାମାରୀ SARS-CoV-2 ଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ହୋଇଛି । ତେବେ ୨୦୦୮ରେ କ୍ଲିନିକାଲ ମାଇକ୍ରୋବାୟୋଲୋଜି ରିଭ୍ୟୁଜରେ ଏହି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ରିପୋର୍ଟ ଏକମାତ୍ର ଚେତାବନୀ ନଥିଲା । ପରେ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ କରୋନାକି ନେଇ ବିଶ୍ବକୁ ଚେତାବନୀ ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ଆମେରିକାର ୟୁନିଭରସିଟି ଅଫ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ମାଇକେଲ ବୁଚମିର ୧୯୮୦ରୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଫ୍ୟାମିଲି ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୟଙ୍କର କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାର ହେବାର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ଫଣ୍ଡର ଅଭାବ ରହିଥିଲା ​​ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହା ବୁଝାଇଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ ଯେ ଏହା ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ।

ଆମେରିକାର ଏରିଜୋନା ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ବ୍ରେଣ୍ଡା ହଗ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଉପରେ ଗବେଷଣା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ସମର୍ପିତ କରିଥିଲେ । ବ୍ରେଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୨୦୦୨ରେ SARS ବିସ୍ତାର ପରେ ସେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହକର୍ମୀମାନେ କରୋନା ସହିତ ଜଡିତ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ଅଭାବ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ୨୦୦୮ରେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା ।

   Related Posts