Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୮୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୧୯୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଓଡିଶା ହାତରୁ ଖସୁଛି ବନ୍ଧୁଗାଁ ବ୍ଲକ, ଲୋଭ ଦେଖାଇ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିଜ ଆଡକୁ ଟାଣୁଛି ଆନ୍ଧ୍ର
  • ||
  • ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ୩ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବାଇକକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ହାଇଓ୍ୱା, ଆରୋହୀ ମୃତ
  • ||
  • ଯୁବତୀଙ୍କୁ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଦୁଷ୍କର୍ମ ! ଅଭିଯୁକ୍ତ ଦେଉଥିଲା ହତ୍ୟା ଧମକ, ଫଟୋ ଭାଇରାଲ ନେଇ କରୁଥିଲା ବ୍ଲାକମେଲିଂ…
  • ||
  • ତାତିରୁ ଏବେ ନିସ୍ତାର ନାହିଁ, ଆହୁରି ଛଟପଟ କରିବ ଖରା
  • ||
  • ବାରିପଦା : କୋଭିଡ ନିୟମକୁ ବେଖାତିର, ୫ଟି ଦୋକାନ ସିଲ୍‌
  • ||

କରୋନା ପାଇଁ ଦିନ ମଜୁରିଆ ବେଶୀ ହୀନସ୍ତା, ଭିଟାମାଟିକୁ ଫେରିପାରୁନାହାନ୍ତି, ରୋଜଗାର ନଥିବାରୁ ପେଟ ଚିନ୍ତା ବଢୁଛି

25/03/2020 at 12:47 PM

ବିହାର ୨୫/୦୩ : କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଗତ ୨୨ ତାରିଖରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରିଥିଲେ | ଜନତା କର୍ଫ୍ୟୁର ଠିକ ୨ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ ୨୪ ତାରିଖ ରାତି ୧୨ଟା ରୁ ମୋଦି ସମ୍ପୂର୍ଣ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ ଫଳରେ ବାସ, ଟ୍ରେନ, ବିମାନ ସେବା ସମ୍ପୂର୍ଣ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଅନ୍ୟାୟ କାମ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି | ଫଳରେ ଦୈନିକ ମଜୁରୀ କରି ଚଳୁଥିବା ଖଟିଖିଆ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି |

ଏହି ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିରେ ରଞ୍ଜନ ମୁଖିଆ ନାମକ ଜଣେ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ ନିଜ ଦୁଃଖ ବଖାଣିଛନ୍ତି | ୨୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ରଞ୍ଜନ ପ୍ରତିଦିନ ୪୫୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | ରଞ୍ଜନଙ୍କ ନିଜ ଘର ବିହାର ଦରଭଙ୍ଗା ଅଞ୍ଚଳରେ | ରଞ୍ଜନ କାଲିନାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ଏକ କୋଠାରେ କାମ କରନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ମୁଁ ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହିଁ କାରଣ ସାଇଟରେ କାମ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ମୋର କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟରମାନେ ମୋତେ କିଛି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୁଁ ଟଙ୍କା ବିନା ବଞ୍ଚି ପାରିବି।” ମୁଖ୍ୟଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ସରକାର ତାଲା ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼ କମିବାରେ ଲାଗିଛି | ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ନିଜ ଗାଁକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି | ମୁଖିଆଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ଅଂଶୀଦାର କୋଠରୀରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ମାସକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ଭଡା ଦିଅନ୍ତି | ଆଉ ଜଣେ ଦିନ ମଜୁରିଆ ରଣଜିତ କୁମାର ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ଋଣ କରିଛୁ । ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ସରକାର ଅତି କମରେ ଆମକୁ ଆମ ଘର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ |”

   Related Posts