Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତି: ବିଜେପି ନା କହିବା ପରେ ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ କହିଲେ ଶିବ ସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ

10/11/2019 at 8:04 PM

ମୁମ୍ବାଇ :  ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜନୀତିରେ ଏବେ ଘଡିକେ ଘୋଡା ଛୁଟୁଛି। ସଂଖ୍ୟା ଗରିଷ୍ଠ ଦଳ ଭାବେ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ବିଜେପିକୁ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ଦଳ ନିଜର ଅକ୍ଷମତା ଜଣାଇବା ପରେ ଏବେ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ରାଜନୈତିକ ଗତିବିଧି ଜୋରଧରିଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବେ ବୋଲି ରବିବାର ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ଦଳ ମୁଖିଆ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କହିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଶିବସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏହା କହିଛନ୍ତି ମାନେ ରାଜ୍ୟରେ ଶିବସେନା ସରକାର ଗଢିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ।

ଶନିବାର ରାଜ୍ୟପାଳ ବିଜେପିକୁ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥିଲେ। ଏଥି ପାଇଁ ରବିବାର ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନବୀଶଙ୍କ ଆବାସରେ ଦଳର କୋର କମିଟି ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା। ବିଚାରବିମର୍ଷ ପରେ ଫଡନବୀଶଙ୍କ ସମେତ ଦଳୀୟ ନେତାମାନେ ରାଜଭବନକୁ ଯାଇ ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ମେଣ୍ଟ ସହଯୋଗ ବିନା ବିଜେପି ଏକାକୀ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଅକ୍ଷମତା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ତେବେ ବିଜେପି ନିଜର ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଥିବା ବେଳେ ରାଜ୍ୟରେ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ରାଜନୈତିକ ହଲଚଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଶୋକ ଚୌହାଣ ସରକାର ଗଠନ ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କିଛି କହିନାହାନ୍ତି। ତେବେ ରାଜନୈତିକ ଘଟଣାକ୍ରମ ଉପରେ ଦଳ ନଜର ରଖିଥିବା କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସଭାପତି ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ପାଟିଲ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟରେ ବିଜେପି ଓ ଶିବସେନା ମେଣ୍ଟକୁ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ଜନାଦେଶ ମିଳିଥିଲା। ତେବେ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଶିବସେନା ସହଯୋଗ କରୁନାହିଁ। ଏଣୁ ବିଜେପି ଏକାକୀ ସରକାର ଗଠନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଶିବସେନା ଏବେ ଏନସିପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ସହ ମିସି ସରକାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଏଣୁ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଆମର ଶୁଭକାମନା ରହିଛି ବୋଲି ପାଟିଲ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts