Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନକଲି ଘିଅ କାରଖାନାରେ ରେଡ୍‌, ମାଲିକ ଫେରାର
  • ||
  • ବିଧାନସଭା ଆଗରେ ମାଆ ଓ ପୁଅଙ୍କ ଆତ୍ମାହୁତି ଉଦ୍ୟମ ଘଟଣା: ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ରଖିଲା ଜଗତସିଂହପୁର ପୋଲିସ
  • ||
  • ଲିଭର ପ୍ରତ୍ୟାରୋପଣ ପାଇଁ ସମ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ ଓ ଏସିଆନ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ ଅଫ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏନଟେରୋଲୋଜି (ଏଆଇଜି ) ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାମଣା ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ
  • ||
  • ଆନ୍ଦୋଳନରତ କୃଷକଙ୍କୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରୀ ଶାହାଙ୍କ ସନ୍ଦେଶ, ସରକାର ଆପଣଙ୍କ ଦାବି ଓ ସମସ୍ୟା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ ଲାଇନ୍ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
  • ||
  • ଭାଇ ହେଲା ଭଗାରୀ: ଜମିବାଡି ଲୋଭରେ ନିଜ ରକ୍ତ ସଂପର୍କର ଭାଇ-ପୁତୁରାକୁ ଦେଲା ହାଣି
  • ||
  • ଅଭୟକାନ୍ତଙ୍କ ଲିଙ୍କ୍‌ର ଖୋଳତାଡ଼: ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଯିବ ନୋଟିସ୍, କିଏ ବଫାଦାର- କିଏ ଗଡ଼ ଫାଦର?
  • ||
  • ପରୀ ହତ୍ୟା ମାମଲା: ଅରୁଣ ବୋଥ୍ରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ବରେ ୫ ଜଣିଆ ଏସ୍‌ଆଇଟି ଟିମ୍‌ ଗଠିତ, ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଅବଗତ କଲେ ସରକାର
  • ||
  • ସୋର : ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ୪ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମିଳିଲା ଚାଉଳ ଡବାରୁ
  • ||
  • ତେଲକୋଇ : ମଞ୍ଚାରେ ଶୋଇଥିବା ବେଳେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, ପୋଡି ହୋଇ ମହିଳା ଗୁରୁତର
  • ||

କରୋନା କାଳରେ ଫୋନ୍‌ ସାନିଟାଇଜ୍‌ରରେ ସଫା କରୁଥିଲେ ସାବଧାନ, ହୋଇପାରେ ଏଭଳି କ୍ଷତି

31/10/2020 at 3:40 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଳୀ ୩୧/୧୦: କରୋନା କାଳରେ ନିଜକୁ ତଥା ନିଜର ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାକୁ ଲୋକେ ବେଶ ତତ୍ପର। କୌଣସି ସ୍ଥନକୁ କାମରେ ଯାଇ ଫେରିବା ପରେ ଲୋକେ ନିଜ ହାତକୁ ସାବୁନ ବା ସାନିଟାଇଜରରେ ସଫା କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକେ ନିଜ ଫୋନକୁ ବି ସାନିଟାଇଜରରେ ସଫା କରୁଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏନେଇ ଏବେ ସାବଧାନ ହେବାର ବେଳ ଆସିଛି। ସାନିଟାଇଜରରେ ସଫା କରିବା ଦ୍ବାରା ଫୋନ୍‌ରେ ସଟସର୍କିଟ୍‌ ଯୋଗୁଁ କୌଣସି ଦୁର୍ଘଟଣା ବି ଘଟିପାରେ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରିପାୟରିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ଏବେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । କାରଣ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଫୋନ୍‌ର ସ୍ପିକର, ହେଡଫୋନ୍‌ ଜ୍ୟାକ୍‌, କ୍ୟାମେରା ଆଦି ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି। ବିଶେ​‌ଷ କରି ସାନିଟାଇଜରରେ ଫୋନ୍‌ ସଫା କରିବା ଦ୍ବାରା ଏହା ଫୋନ୍‌ ଭିତରେ ପ୍ରବେଶ କରୁଥିବାରୁ ଭିତରେ ସଟସର୍କିଟ ହେବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧିପାଉଛି।

କରୋନା କାଳରେ ଫୋନ୍‌ ସଫା କରିବା ଯଦିଓ ଭଲ କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଅସବାଧାନତା ଗୋଟିଏ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରେ। ତେଣୁ ଫୋନକୁ ସିଧାସଳଖ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରୟୋଗ କରି ସଫା କରିବା ପରିବର୍ତେ ଏଥିପାଇଁ ତୁଳାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ଅନ୍ୟ କିଛି ସାବଧାନତା ପାଇଁ ଫୋନ୍‌ କଷ୍ଟୋମର କେୟାର ନମ୍ବରରେ କଲ୍‌ କରି ବୁଝିନିଅନ୍ତୁ। ନହେଲେ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍‌ ଟିସ୍ୟୁ ପେପର ବି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ତେବେ ସାନିଟାଜର ବ୍ୟବହାର କଲେ କେବଳ ଫୋନ୍‌ର ହେଡଫୋନ୍‌ ଜ୍ୟାକ୍, କ୍ୟାମେରା କରାପ ହୁଏ ତାହା ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍‌ର ରଙ୍ଗ ବି ବଦଳିଯାଇପା​‌ରେ। ତେଣୁ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରିବା ବେଳେ ସାବଧାନତା  ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

   Related Posts