Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ: ୪୯ ବର୍ଷ ପରେ ସେମି ଫାଇନାଲରେ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳ, ବ୍ରିଟେନକୁ ୩-୧ରେ ଦେଲା ମାତ୍
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ବରରେ ଲକ୍ଷେ ଟପିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧,୦୦,୧୮୧ ; ଦିନକରେ ୩୧୮ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ, ୨୩୯ ସୁସ୍ଥ
  • ||
  • ଦେଶର ମାନ ବଢାଇଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଜିତିଲେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ମେଡାଲ
  • ||
  • ଅଗଷ୍ଟ ୫ରୁ ଖୋଲିବ ଭିତରକନିକା ଅଭୟାରଣ୍ୟ : କେବଳ ଦିନରେ ବୁଲି ପାରିବେ ପର୍ଯ୍ୟଟକ, ରାତ୍ରୀଯାପନ ମନା
  • ||
  • ଚାଇନାର ନୂଆ ଚାଲ୍, ୨୦୨୭ ସୁଦ୍ଧା ତିଆରି କରିବ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେନା, ୟୁଏସକୁ ଦେବ ଟକ୍କର
  • ||
  • ହାରିବା ପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇଲେ ଜୋକୋଭିକ୍, ରାକେଟକୁ ବାଡେଇ ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଉଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା, ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ନେଲା ୬୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ବାହାରିଲେ ୧୪୩୭ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ସଙ୍କଟରେ ମହାଭାରତର ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ସମୀବୃକ୍ଷ

1/05/2018 at 11:39 AM

ମହାଭାରତର ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ସମୀବୃକ୍ଷ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ । କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ସମୀବୃକ୍ଷ ପାହାଡ ତଥା ମନ୍ଦିରର ପାର୍ଶ୍ବଜମି ଗୁଡିକୁ ଲୀନ କରିବାକୁ ବସିଲାଣି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି ସମୀବୃକ୍ଷ ।

ମହାଭାରତ ସମୟରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧତ୍ନସ୍ଥ ସମୀବୃକ୍ଷ ପୀଠରେ ନିଜର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲୁଚାଇଥିଲେ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ, ପାଣ୍ଡବମାନେ ଅଜ୍ଞାତବାସ ସମୟରେ ଏହି ସମୀବୃକ୍ଷ ଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲୁଚାଇ ରଖତ୍ବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଛଦ୍ମବେଶରେ ରହିଥିଲେ । ଯାହାକି ସମୀବୃକ୍ଷ ନାମରେ ନାମିତ । ଏବଂ ଏହା ଆକାଶକୁ ଦ୍ବାର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ହଲେ ଏହି ସମୀବୃକ୍ଷ ଏକ ପର୍ଯୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ହୋଇଥିବା ବଳେ ତାହା ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି । କାରଣ ସମୀବୃକ୍ଷ ପାହାଡକୁ ଲାଗି ରହିଥତ୍ବା ମନ୍ଦିରର ପାର୍ଶ୍ବ ଜମି ଏବେ କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଯାହାକି ଦିନକୁ ଦିନ ସମୀବୃକ୍ଷ ପ୍ରତି ସଙ୍କଟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ନଦୀରେ ପାଣିର ସୁଅ ଆସି କୂଳ ଖାଇ ପାଖାପାଖତ୍ ୭ ରୁ ୯ ମାଣ ମନ୍ଦିର ଜମି ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇଗଲାଣି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହାର ପରିମାଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାଫଳରେ ମନ୍ଦିରର ଚାଷ ଜମି ଯଥା ଧାନକ୍ଷେତ ମଧ୍ୟ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ହଲେ ଏଥତ୍ପ୍ରତି କାହାରି ନଜର ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ମନ୍ଦିର କମିଟି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଚିନ୍ତାରେ ।

ତବେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଅଭାବରୁ ଏହି ପୀଠ ଏକ ପ୍ରକାର ଅବହେଳିତ ହୋଇ ପଡି ରହିଥତ୍ବା ବଳେ ମକର ମେଳା ସମୟରେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବ।ଣୀରେ ଏଠାରେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ହଲେ ମହାଭାରତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବହନ କରୁଥିବା ଏଭଳି ଏକ ପୀଠ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ଥତ୍ବା ସହିତ କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀର ଅଁ। ରେ ବୁଡିବାକୁ ବସିଲାଣି ।
ତବେ ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯୟଟନ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏଥତ୍ପ୍ରତି ନଜର ନ ଦେବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଦୁଖଦାୟକ । ଅନ୍ୟପଟେ ସମୀବୃକ୍ଷର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଥତ୍ଲେ ସୁଦ୍ଧା କେହି ସେଥତ୍ପ୍ରତି ନଜର ଦେଉ ନାହା’ି । ତବେ କେବଳ ଦେଖତ୍ବାକୁ ବାକି ରହିଲା, ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ପ୍ରଶାସନର ଏହି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ଉପରେ ନଜର ପଡୁଛି, ନା ନେଡିଗୁଡ କହୁଣୀକୁ ବୋହିଗଲା ପରେ ଚେତା ପଶୁଛି ।

Leave a Reply

   Related Posts