Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||
  • ଚାନ୍ଦବାଲି : ଧାମରା ରେଳପଥରେ କଟି ଯୁବକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପାରିବାରିକ କଳହରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ବେଆଇନ ମାଙ୍କଡା ପଥର ଚାଲାଣ ବେଳେ ଚଢାଉ, ୭ଟି ଟ୍ରକ୍ ଜବତ
  • ||
  • ଉଦଳା : ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଚାଲାଣ ବେଳେ ୪ ଶିଶୁ ଶ୍ରମିକ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋଟିଆରେ ଓଡିଶା-ଆନ୍ଧ୍ର ଛକାପଞ୍ଝା, ରାଜ୍ୟ ବାଣ୍ଟୁଛି କରୋନା ଟିକା, ଆନ୍ଧ୍ର ବାଣ୍ଟୁଛି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଭତ୍ତା
  • ||

ସଙ୍କଟରେ ମହାଭାରତର ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ସମୀବୃକ୍ଷ

1/05/2018 at 11:39 AM

ମହାଭାରତର ଗାଥା ବହନ କରୁଥିବା କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ସମୀବୃକ୍ଷ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ । କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ସମୀବୃକ୍ଷ ପାହାଡ ତଥା ମନ୍ଦିରର ପାର୍ଶ୍ବଜମି ଗୁଡିକୁ ଲୀନ କରିବାକୁ ବସିଲାଣି । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି ସମୀବୃକ୍ଷ ।

ମହାଭାରତ ସମୟରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ କପ୍ତିପଦା ବ୍ଲକ ଅଧତ୍ନସ୍ଥ ସମୀବୃକ୍ଷ ପୀଠରେ ନିଜର ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲୁଚାଇଥିଲେ । କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁସାରେ, ପାଣ୍ଡବମାନେ ଅଜ୍ଞାତବାସ ସମୟରେ ଏହି ସମୀବୃକ୍ଷ ଠାରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଲୁଚାଇ ରଖତ୍ବା ସହିତ ବିଭିନ୍ନ ଛଦ୍ମବେଶରେ ରହିଥିଲେ । ଯାହାକି ସମୀବୃକ୍ଷ ନାମରେ ନାମିତ । ଏବଂ ଏହା ଆକାଶକୁ ଦ୍ବାର ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ହଲେ ଏହି ସମୀବୃକ୍ଷ ଏକ ପର୍ଯୟଟନ ସ୍ଥଳୀ ହୋଇଥିବା ବଳେ ତାହା ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ରହିଛି । କାରଣ ସମୀବୃକ୍ଷ ପାହାଡକୁ ଲାଗି ରହିଥତ୍ବା ମନ୍ଦିରର ପାର୍ଶ୍ବ ଜମି ଏବେ କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହେବାକୁ ବସିଲାଣି । ଯାହାକି ଦିନକୁ ଦିନ ସମୀବୃକ୍ଷ ପ୍ରତି ସଙ୍କଟ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ନଦୀରେ ପାଣିର ସୁଅ ଆସି କୂଳ ଖାଇ ପାଖାପାଖତ୍ ୭ ରୁ ୯ ମାଣ ମନ୍ଦିର ଜମି ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇଗଲାଣି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଦିନକୁ ଦିନ ଏହାର ପରିମାଣ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଯାହାଫଳରେ ମନ୍ଦିରର ଚାଷ ଜମି ଯଥା ଧାନକ୍ଷେତ ମଧ୍ୟ ନଦୀ ଗର୍ଭରେ ଲୀନ ହୋଇ ସାରିଲାଣି । ହଲେ ଏଥତ୍ପ୍ରତି କାହାରି ନଜର ନାହିଁ । ଯାହାକୁ ନେଇ ଏବେ ମନ୍ଦିର କମିଟି ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଚିନ୍ତାରେ ।

ତବେ ପ୍ରଚାର ପ୍ରସାର ଅଭାବରୁ ଏହି ପୀଠ ଏକ ପ୍ରକାର ଅବହେଳିତ ହୋଇ ପଡି ରହିଥତ୍ବା ବଳେ ମକର ମେଳା ସମୟରେ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପର୍ବପର୍ବ।ଣୀରେ ଏଠାରେ ପ୍ରବଳ ଜନସମାଗମ ହୋଇଥାଏ । ହଲେ ମହାଭାରତର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବହନ କରୁଥିବା ଏଭଳି ଏକ ପୀଠ ଏବେ ସଙ୍କଟରେ ଥତ୍ବା ସହିତ କୁଶଭଦ୍ରା ନଦୀର ଅଁ। ରେ ବୁଡିବାକୁ ବସିଲାଣି ।
ତବେ ସରକାରଙ୍କ ପର୍ଯୟଟନ ବିଭାଗ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ଏଥତ୍ପ୍ରତି ନଜର ନ ଦେବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଦୁଖଦାୟକ । ଅନ୍ୟପଟେ ସମୀବୃକ୍ଷର ସୁରକ୍ଷା ନେଇ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରଶାସନ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାବି କରାଯାଇଥତ୍ଲେ ସୁଦ୍ଧା କେହି ସେଥତ୍ପ୍ରତି ନଜର ଦେଉ ନାହା’ି । ତବେ କେବଳ ଦେଖତ୍ବାକୁ ବାକି ରହିଲା, ବେଳ ଥାଉ ଥାଉ ପ୍ରଶାସନର ଏହି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପୀଠ ଉପରେ ନଜର ପଡୁଛି, ନା ନେଡିଗୁଡ କହୁଣୀକୁ ବୋହିଗଲା ପରେ ଚେତା ପଶୁଛି ।

Leave a Reply

   Related Posts