Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

ଶୀତଳଷଷ୍ଠି ପାଇଁ ସଜେଇ ହେଉଛି ସମ୍ବଲପୁର, ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ପ୍ରସ୍ତୁତି

13/05/2019 at 6:56 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୧୩ । ୫:   ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ  ଥାଳ ଉଠା କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲା , ଆସନ୍ତା ୭ ତାରିଖରେ   ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଦେବ ବିବାହ । ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋକାଚାର ରିତିନୀତିରେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଦେବ ଦେବ ମହାଦେବ ବାନ୍ଧିହେବେ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ।ଏଥି ପାଇଁ ଏବେ ଫୁଲ ଦମ୍‌ରେ ଚାଲିଛି ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

ନନ୍ଦପଡାର ବମ୍‌ବରାଡ ବାଲୁଙ୍କେଶ୍ବର ବାବା,ଝାଡୁଆପଡାର ଲୋକନାଥ ବାବା ଓ ମୋଦିପଡାର ଜାଗେଶ୍ବର ବାବାଙ୍କ  ମନ୍ଦିରରେ ଧୂମ୍‌ଧାମରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ  ହୋଇଥିଲା ଥାଳ ଉଠା କାର୍ଯ୍ୟ ।  ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଜଳାଭିଷେକ କରାଯିବା ପରେ, ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ମାତା,ପିତା ଚୟନ ଶେଷ ହୋଇଛି।   ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଚାନ୍ଦା ବା ସହାୟତା ଖାତା ଅନୁକୂଳ ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲାଣି।

ଥାଳଉଠା ପରେ  ମହାଦେବଙ୍କ ପାଇଁ  ଗୁଆଗୁଣ୍ଡା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯିବ। ଏହାପରେ ଦେବ ନିମନ୍ତ୍ରଣ,ନୃସିଂହ ନିଉତା  ଓ ହନୁମାନ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଆଦି ହେବ।   ଆସନ୍ତା ମାସ ୭ତାରିଖ  ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ ଦିନ ଦେବଦେବ ମହାଦେବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଲୋକାଚାର ନୀତିରେ ବାହାଘର କରାଯିବ। ବାହାଘରର ଗୋଟିଏ ଦିନପରେ, ଦେବ ଦମ୍ପତି ସୁସଜ୍ଜିତ ମେଢରେ ସହର ପରିକ୍ରମା କରିବେ । ଯେତିକି ପାଖଉଛି ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀ   ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସେତିକି ଉତ୍କଣ୍ଠା ବଢ଼ୁଛି । ଏବେ ଠାରୁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ କିନ୍ନରମାନେ  ସମ୍ବଲପୁର ସହରକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଲେଣି।   

   Related Posts