Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୁଣି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏକ ନମ୍ବର, ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଲିକାର ଶୀର୍ଷରେ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୦ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୩୦୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୦୫ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କଳିଙ୍ଗ ଝୋଟ କାରଖାନାରେ ଅଘଟଣ, ମେସିନରେ ଚାପି ହୋଇ ଶ୍ରମିକ ମୃତ
  • ||
  • ଭଞ୍ଜନଗର : ଘରୋଇ କଳି ହେଲା କାଳ, ଦାଦାର ଛୁରାମାଡ଼଼ରେ ଝିଆରୀ ଆହତ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଆଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ, ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତରେ ଓ ବାହାରେ କରାଯାଉଛି ସାନିଟାଇଜ୍
  • ||
  • ବ୍ରିଜରେ ଝୁଲିଛି ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଖୋଲିଲା ଭିତରକନିକା, କୁମ୍ଭୀର ଗଣନା ପାଇଁ ଗତ ୧୫ ତାରିଖଠାରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନ
  • ||

ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପ୍ରସଂଗ: କାଲି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ମସୁଧା, ପରିସ୍ଥିତି ଖରାପ ହେବ ବୋଲି ଓକିଲ ସଂଘର ଚେତାବନୀ

15/01/2019 at 6:22 PM

ସମ୍ବଲପୁର ୧୫|୧: ପଶ୍ଚିମ ଓଡିଶାରେ ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ଓକିଲମାନଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ୫ମାସ ପୁରିବାକୁ ଯାଉଛି । ଉଭୟ ପ୍ରଶାସନିକ ଓ ବିଚାରବିଭାଗୀୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ । ତେଣୁ ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ ଓ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ।  କାଲି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପୋଲିସ୍‌ ଲଗାଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ, ଓକିଲସଂଘ ଏହାର ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିବ ବୋଲି କହିଛି । ସେପଟେ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଏସ୍‌ପି ।

କାଲି ସମ୍ବଲପୁର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ ଅଫିସ ଖୋଲିବ । ଯେକୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବି ପୋଲିସ ଲଗାଇ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲାଯିବ । ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା ବଳୟ ଭିତରେ  ଅଫିସ ଯିବେ । ଏସପିଙ୍କ ସହ ଏନେଇ ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସରିଛି । ବ୍ୟାପକ ପୋଲିସ୍‌ ମୁତ୍ତୟନ କରି, ପ୍ରଥମେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଓ ପରେ ଅନ୍ୟାନ ଅଫିସ ଖୋଲିବାକୁ ଗୋପନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ । ତେବେ  ଏଭଳି କଲେ, ଅହିସାଂ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପରେଖ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ବୋଲି ସିଏସି କହିଛି । ପ୍ରଶାସନ ଯଦି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ସାହସ କରେ, ତେବେ ତାର ପରିଣତି ଭୋଗିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିଏସି ସଂପାଦକ ଓ ମୁଖପାତ୍ର । ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବୋର୍ଡ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ପରେ ଯାହା ହେଲା ସମସ୍ତେ ଦେଖିଲେ । ତେଣୁ ଏହାକୁ ନଜରରେ ରଖି ପ୍ରଶାସନ ଯେମିତି କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନନିଏ ସେଥିପାଇଁ ତାଗିଦ୍ କରିଛି ସିଏସି ।

ହାଇକୋର୍ଟର ସ୍ଥାୟୀ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦାବିରେ ୫ ମାସ ହେଲା ଚାଲିଛି ଆନ୍ଦୋଳନ । ସମ୍ବଲପୁର ସମେତ ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ରାଜସ୍ବ ବିଭାଗ ଓ ବିଚାରବିଭାଗ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଚଳ । ସରକାରଙ୍କ ରାଜସ୍ବ ଆଦାୟ ଓ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଠପ୍‌ । ସେପଟେ କେନ୍ଦ୍ର-ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି  କେବଳ ଚିଠି ଲେଖା । କେଉଁଠି ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ସେ ନେଇ  ସ୍ଥାନ ଘୋଷଣା କରୁନାହାଁନ୍ତି ସରକାର ।

ହାଇକୋର୍ଟ ବେଞ୍ଚ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ନେଇ ବାଟ ଫିଟୁନି। ସେପଟେ ୫ମାସର କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସହ, ୪୮ଘଣ୍ଟିଆ ମହାବନ୍ଦ,ତିନିଦିନିଆ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବରୋଧ ବି ହେଇସାରିଛି । ଯଦି ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦାବି ପୁରଣ ପୂର୍ବରୁ, ପୋଲିସ୍‌ ସହାୟତାରେ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତି, ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ଅଧିକ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ନିଶ୍ଚିତ ।

   Related Posts